MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TELEFERİK KAZASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME


 

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

  

"TELEFERİK KAZASI HAKKINDA BİLGİLENDİRME"

 

Antalya, Sarısu-Tünektepe‘ deki teleferik tesisinde 12 Nisan 2024 tarihinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden vatandaşımız için derin bir üzüntü içerisindeyiz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

 

Kazanın oluşum şekli ve nedenleri, uzmanlarca yapılacak olan bilirkişi incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır. Bu inceleme, olayın meydana gelişini ve etkileyen faktörleri net bir şekilde belirleyerek benzer durumların önlenmesine ışık tutacaktır. Sonuçların dikkatle beklenmesi ve alınacak tedbirlerin bu sonuçlara göre belirlenmesi önemlidir.

 

Ancak, bu acı olayın önlenmesi için iş ekipmanlarının ruhsatlandırılması, bakımı ve periyodik kontrollerinin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Her türlü iş ekipmanının ilk ruhsatlandırılması, düzenli bakımı ve periyodik kontrolleri hayati önem taşımaktadır. Özellikle periyodik kontrollerin akredite kurumlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Bu kontrollerin eksiksiz yapılması, iş ekipmanlarının güvenliğini sağlamak için temel bir adımdır.

 

Antalya Sarısu-Tünektepe‘deki 2016 imal yılına sahip 8 kişilik kabinli otomatik klemli teleferik tesisinin teknik özellikleri ve bakımı, 23.07.2009 tarihli "İnsan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatının Ruhsatlandırılması, Bakım ve İşletilmesine Dair Tebliğ (SGM:2009/11)" kapsamında TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası tarafından incelenmiş ve 08.11.2017‘de uygun bulunarak ruhsatlandırılmıştır. İlk inceleme 12-13 Aralık 2016‘da yapılmış, eksiklikler giderilerek 16 Ekim 2017‘de mevcut durumunun korunması koşulu ile çalıştırılmasının "UYGUN" olduğu kanaatine varılarak tesis ruhsatlandırılmıştır.

 

Ancak, bu ruhsatın verilmesinden sonra yapılması gereken yıllık bakım ve periyodik kontrollerin nasıl yaptırıldığı, olayın ayrıntılarına ışık tutacaktır. Bu kontrollerin düzenli bir şekilde yapılması, iş ekipmanlarının güvenliğinin sürekliliğini sağlamak için kritik öneme sahiptir.

 

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası olarak, iş ekipmanlarının sağlıklı ve güvenli kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye ve denetimlerde bulunmaya devam edeceğiz.

 

Bu acı olayın bir daha yaşanmaması için iş ekipmanlarının ruhsatlandırılması, bakımı ve periyodik kontrollerinin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kamuoyunun ve yetkililerin bu konuda gerekli önlemleri alacaklarına inancımız tamdır.13.04.2024

 

Şaban TAT

Elektrik Mühendisleri Odası

Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı

 


 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO 49.OLAĞAN GENEL KURULU VE SEÇİMLERİ YAPILDI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ÇELENK SUNMA TÖRENİNE KATILIM SAĞLANDI

TMMOB ANTALYA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI

EMO ANTALYA ŞUBESİ 16. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTUK

TİYATROYA GİDİYORUZ!

SEMİNER: GÜNCEL YÖNETMELİKLER IŞIĞINDA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TASARIMI

“TEFTİŞ-İ TEMAŞA” ADLI TİYATRO OYUNUNDA BULUŞALIM!

ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİĞİ: TEKNOLOJİNİN ENGELLERİNİ KALDIRIYORUZ (SEMİNER)

YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER PANELİ

Okunma Sayısı: 24


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.