MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DENİZLİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 DENİZLİ   MUĞLA   UŞAK 
 

 
YEKSEM BANNER
 

EMO Denizli Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 13

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BASINA VE KAMUOYUNA ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI TÜRK TELEKOM İHALESİNİN İPTALİ İÇİN DAVA AÇIYOR


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA
Elektrik Mühendisleri Odası
Türk Telekom İhalesinin İptali İçin Dava Açıyor

Elektrik Mühendisleri Odası, Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin % 55 oranındaki hissesinin blok olarak satışına ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan 01.07.2005 tarihli ihalenin ve satışa ilişkin nihai devir işlemlerinin onayına ilişkin 02.08.2005 tarih ve 25894 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 25.07.2005 tarih ve 2005/9146 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesinin iptali ile dava sonuna kadar yürütülmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'a bugün (17 Ağustos 2005) dava açıyor.

Anayasaya aykırı

Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin çoğunluk hissesinin blok olarak satışına olanak sağlayan 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu'nun Ek 17. Maddesi, Anayasa'ya aykırıdır. 30.05.2001 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 4673 sayılı Kanun ile 406 sayılı Kanun'un EK 17. maddesinde yapılan değişiklikle, devlete ayrılan imtiyazlı hissenin sınırları daraltılmış ve yabancılara yönelik kısıtlamalar tamamen madde metninden çıkartılmıştır. Kanun'un bu son şekli, daha önceki Anayasa Mahkemesi kararlarında tespit edilen Anayasa'ya aykırılıkları aynen taşımaktadır. Türk Telekom'un vermiş olduğu hizmetlerin rekabete açılması olanağı bulunmamaktadır. 406 sayılı Kanun'da, tekelleşmenin önlenmesi için, fiili duruma uygun düşen herhangi bir tedbir öngörülmemiş olması, açıkça Anayasa'ya aykırılık teşkil etmektedir.

Kamu yararına aykırı

Türk Telekom'un, % 55 oranındaki hissesinin blok olarak satılması, kamu yararına aykırıdır. Sabit şebeke büyüklüğü açısından dünyada 13. sırada olduğu belirtilen T. Telekom kamunun en önemli değerlerinden biridir. Hizmet verdiği alandaki başarısı ve karlılığı da sürekli vurgulanan bir gerçektir. Bakanlar Kurulu'nun böylesi bir kuruluşun özelleştirilmesinde blok satış yöntemi tercih etmesi, kuruluşun stratejik kamu hizmeti görmesi nedeniylekamu yararına aykırıdır.

Telekomünikasyon alt yapısı devredilemez

Türk Telekom'un sahip olduğu telekomünikasyon altyapısı; büyüklüğü, yaygınlığı, değeri, alternatifsiz oluşu, toplumsal hedeflere yönelik hizmet görmesi gibi nedenlerle sınırlı kaynaklardandır ve stratejik bir öneme sahiptir. Türk Telekom'un sahip olduğu altyapı, doğal ve sınırlı kaynaklar içerisindedir. Bu nedenle, mülkiyetinin devri yöntemiyle özelleştirilmesi olanağı bulunmamaktadır. Telekomünikasyon alt yapısı özel mülkiyet konusu olamaz.

Türk Telekom değerinin çok altında ihale edildi

Telekomünikasyon alanda uzman olan kişi ve kuruluşların yapmış olduğu değerlendirmelere göre, Türk Telekom'un değeri, 40 Milyar Dolar'ın üzerindedir. Oysa, satılan hisseler tüm hisselere oranlandığında, Türk Telekom 11.9 Milyar Dolar değer üzerinden özelleştirilmiştir.

Türk Telekom'un ihalesinin yapıldığı günden sadece 10 gün önce, Pakistan Telekom'un (PTCL) da, % 26 oranındaki hissesinin satışı gerçekleşmiştir. Pakistan Telekom'un % 26 oranındaki hissesi, Türk Telekom ihalesine katılarak ikinci en yüksek teklifi veren Etisalat Şirketi'ne, tümü peşin ödemeli 2.6 Milyar Dolar'a ihale edilmiştir. Türk Telekom ile Pakistan Telekom'un karşılaştırması ise şu şekildedir:

 Türk Telekom PTCL
1) Sabit hat santral kapasitesi (adet)21.000.0004.940.000
2) Bağlı abone sayısı (adet)19.125.0003.098.000
3) Fiber optik kablo uzunluğu (km)91.5239.212
4) 2004 yılı karlılığı (US Dolar - 2004 yılı)2.376.000.000490.000.000
(1 Dolar=1.5 YTL ve 1 Dolar=59.47 Rupees olarak alınmıştır)   

Bu karşılaştırmadan, kapasite ve karlılık açısından Türk Telekom'un, Pakistan Telekom'un 4 katından büyük olduğu görülmektedir. Oysa satılan hisselerden yola çıkılarak, şirketlerin değeri, Türk Telekom'un (peşin ödeme halinde) 11.3 Milyar Dolar, Pakistan Telekom'un ise, 10 Milyar Dolar'dır. Türk Telekom'un, Pakistan Telekom'a göre en az 4 kat büyüklükte olduğu göz önüne alındığında; Türk Telekom için ihale sonucunda gelinen toplam değerin en az 40 milyar dolar olması gerekirdi.


Elektrik Mühendisleri Odası
39. Dönem Yönetim Kurulu
17 Ağustos 2005TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

13.05.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 3402


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.