MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

'NÜKLEER ENERJİ BİZİ KURTARMAZ' (BİRGÜN, 17.02.2006)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

'NÜKLEER ENERJİ BİZİ KURTARMAZ'

Enerji ve Tabii İşler Bakanı Hilmi Güler, nükleer enerji santrallerine ilişkin tepkilerin yersiz olduğunu savunurken, Greenpeace Akdeniz Bürosu Sorumlusu Hilal Atıcı, "Bütün dünya nükleer enerjiden vazgeçiyor. Eğer Türkiye yenilenebilir enerji kullanımına geçmezse 20 yıl içinde bizi büyük tehlikeler bekliyor" dedi.

Enerji Bakanı Hilmi Güler'in ABD ziyareti sonrası AKP Hükümeti tarafından gündemi yeniden ısıtılarak getirilen Sinop, Mersin, Konya ve Sakarya'da kurulması planlanan nükleer enerji santralleri tepki topluyor. Hükümet yetkilileri, tepkilerin yersiz olduğunu savunurken, çevre kuruluşları temsilcileri nükleer santrallerle Türkiye'nin büyük tehlikelere itildiğini belirterek, yenilenebilir enerji potansiyelinin kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Greenpeace Akdeniz Bürosu İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı, birçok ülke nükleer enerjiden vazgeçerken, Türkiye'de nükleer enerji santralleri kurulmasının ülkeyi 20 yıl içinde büyük tehlikelere koyacağı uyarısında bulundu.

'RİSKLERE DEĞİNİLMİYOR'Türkiye'de 2007 yılında oluşacak enerji açığını kapatabilmenin yolunun yenilenebilir enerji olduğunu vurgulayan Atıcı, "Şu anda 3 tane santral yapılsa bile en fazla yüzde 5 ile 15 yıl arasında enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Biz bu kadar enerjiyi niye bekliyoruz.

Nükleer enerji bizi kurtaracakmış gibi gösteriliyor ve temizmiş gibi buna inandırılıyoruz. Böyle birşey söz konusu değildir. Nükleer enerjinin yaratacağı nükleer atık olayının üstünü örtmeye çalışacaklar. Bu sürekli yapılıyor. Risklerle ilgili bilgi verilmiyor. Sanki nükleer enerjinin hiç sorunu yokmuş gibi davranılacak" dedi.

YENİLENEBİLİR ENERJİ Türkiye'nin kendi enerji ihtiyacını karşılayacağı yenilenebilir enerji potansiyelinin olduğuna dikkat çeken Atıcı, ülkede yenilenebilir enerji potansiyelinin 491 milyar kilowat/saat enerji üretebileceğini söyledi. 2020 yılında enerji potansiyelinin 400 milyar kilovvat/saat olarak tahmin edildiğine dikkat çeken Atıcı, şunları dile getirdi:

"Yenilenebilir enerji 2020 yılındaki ihtiyacımızı bile çok rahat karşılıyor. Rüzgar hiç durmayacak, güneş hiç kararmayacak.

En azından önümüzdeki yüz binlerce yıl böyle olacağını tahmin ediyoruz. Ve jeotermal enerji de bizim yerimizin altında durmaya devam edecek. Sonsuz enerji kaynaklarımız var. Yani hem sınırsız, hem bedava, hem de ekonomik."

Atıcı, ayrıca Türkiye'de rüzgar ve güneş enerjisi kullanımının engellenmesinin ülkeyi erozyon, kuraklık, iklim değişikliği ve hastalıkların artması gibi sonuçlara yol açacağı uyarısında bulundu.YOUTUBE YAYINI

20.06.2020
 


Çok Okunanlar


“ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK”TE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARI VERİLDİ

DURMAK YOK, ELEKTRİK ZAMLARI İLE YOLA DEVAM…

EPDK’DAN RÜZGAR’A GEÇİT YOK…

ŞİRKETLERE VAR VATANDAŞA YOK!

EMO 47. DÖNEM 1.KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI BAŞLADI…

SİNOP NÜKLEER GÜÇ SANTRALI ÇED OLUMLU KARARI YARGIYA TAŞINIYOR…

YEKDEM`DE KARA DELİĞE DOĞRU (ÇİĞDEM TOKER/ SÖZCÜ)

SMM DAİMİ KOMİSYON TOPLANTISI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI SİNOP’TA DÜZENLENDİ…

`YERLİ VE MİLLİ` ENERJİDE ŞİRKETLER 10 YIL BOYUNCA DOLAR ÜZERİNDEN ENERJİ ÜRETECEK (EVRENSEL.NET)

Okunma Sayısı: 942


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.