MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB ELEKTİRİK MÜHENDİSLERİ ODASI 29.06.2006 TARİHİNDE YABANCILARIN ÇALIŞMA İZİNLERİ KANUN TASARISI KONULU BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.


 
TBMM'de görüşülen bir yasa tasarısıyla, yabancı mühendis ve mimarlar için, Türkiye'de çalışmalarına yönelik sınırlamaların kaldırılmasının ötesinde ülkemiz mühendis ve mimarlarından daha ayrıcalıklı bir konum yaratılmak istenmektedir.
 

29.06.2006

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

TBMM’de görüşülen bir yasa tasarısıyla, yabancı mühendis ve mimarlar için, Türkiye’de çalışmalarına yönelik sınırlamaların kaldırılmasının ötesinde ülkemiz mühendis ve mimarlarından daha ayrıcalıklı bir konum yaratılmak istenmektedir.

AKP Hükümeti’nin ekonomide çizdiği pembe tablo, sıcak paraya ve yabancılara yapılan mülkiyet satışlarına dayanmakta, yeni istihdam alanları yaratılamamaktadır. Bugün ülkemizde 50 milyon nüfusun ancak 22 milyonu istihdam edilmektedir. Bu 22 milyonun yüzde 46'sı hiçbir sosyal güvenlik kuruluşuna ve güvenceye sahip olmaksızın çalışmaktadır. Elektrik Mühendisleri Odası’nın üyelerini oluşturan Elektrik, Elektronik, Bilgisayar ve Biyomedikal mühendisleri arasındaki işsizlik ya da kendi mesleki alanı dışında çalışanların oranı üye sayımızın yüzde 25’i düzeyine çıkmış bulunmaktadır. Yeni düzenleme ile hem ülkemizde yetiştirilmiş mühendislerimiz arasındaki işsizlik oranı artacak hem de var olan çalışma koşullarının mühendisler aleyhine bozulması sağlanacaktır.

Ülkemizde yeni yatırımlar yapılarak binlerce işsiz mühendis ve mimarlara iş alanları yaratmak yerine mevcut çalışma alanlarının da yabancılara terk edilmesi istenmektedir. Gelinen noktada küresel sermayeye bağımlılık, hiçbir karşılıklılık ilkesi gözetilmeksizin yabancı işgücüne tanınan ayrıcalıklarla perçinlenmeye çalışılmaktadır. 

Mevcut durumda, yabancı ülkelerdeki mimar ve mühendis yetiştiren öğretim kurumlarından mezun olanların Türkiye’de görev yapabilmeleri için denklik belgesi almaları gerekmektedir. Tasarıyla ise AB ve Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği ülkelerden gelecek olan mühendis ve mimarlar için denklik koşulu kaldırılmaktadır. Uluslararası hukukun temel ilkelerinden olan karşılıklılık ilkesinin bile yok sayıldığı bu uygulama sonucunda ülkemiz mühendis ve mimarlarının zaten yurtdışında çalışmaları olanaklarının sınırlı olduğu gerçeğinin yanında kendi ülkelerindeki çalışma alanları da işgal edilecektir.

Bu uygulama öyle bir boyutta düzenlenmektedir ki,  Anayasal kurumlar olan YÖK ve TMMOB tamamen devreden çıkarılmakta, bu kurumlara ait olan yetkilerin içi boşaltılmaktadır. Yeni tasarının yasalaşması durumunda, yabancı mühendis ve mimarlara, diplomalarını sunmaları ve kendi ülkelerinde mesleki kuruluşlara üye olduklarını belgelemeleri durumunda, çalışma izni verilecektir. TMMOB’a bağlı odalar da hiçbir ölçüt aramaksızın bu kişileri istekleri halinde üye yapmak zorunluluğuyla karşı karşıya bırakılmaktadır. Hatta bu belgelemeyi yapamasalar bile tasarının bir başka hükmüyle 1 yılı geçmemek üzere ön çalışma izni verilebilmesi öngörülmektedir. Oysaki zaten normal çalışma izin süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Mevcut uygulamada kaçak olarak nitelendirilen yabancıların çalışması böylece yasal hale getirilmek istenmektedir. Tüm bunların üstene “kilit personel” tanımlamasıyla hiçbir belge ibraz etmelerine gerek kalmaksızın yabancı mühendislerin Türkiye’de çalışabilmelerinin de önü açılmaktadır.

Görüldüğü gibi tasarının düzenlemeleri, Anayasa’nın eşitlik ilkesini de yabancılar lehine yok saymaktadır. YÖK’ün denklik vermediği bir ülkedeki üniversiteden mezun olan AB ya da Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ülkelerden bir vatandaş gelip denklik belgesi koşulu olmadan Türkiye’de çalışabilecektir. Ancak aynı üniversiteden mezun olmuş bir Türk vatandaşı, denklik belgesi alma zorunluluğu olması ve denkliğin de bulunmaması nedeniyle belgeyi alamayacak olduğundan Türkiye’de çalışamayacaktır. 

AKP Hükümeti’nin yabancı sermayeye şirin görünme gayreti, akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. Elektrik Mühendisleri Odası olarak, böyle bir düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Hükümeti ivedilikle, ülkemiz mühendis ve mimarlarını yok sayan, yabancı mühendis ve mimarları ise imtiyazlı bir zümre haline getirecek olan bu tasarıdan vazgeçmeye çağırıyoruz.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
40. DÖNEM YÖNETİM KURULUEMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 2084


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.