MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ADANA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADANA   HATAY   OSMANİYE 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
YALNIZ DEĞİLSİN

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

"ELEKTRİK KESİNTİSİ KORKUTMACASI YARGI KARARLARININ ÖNÜNE GEÇTİ"


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

 
EMO Yönetim Kurulu, çıkartılan yasa, Yap-İşlet santrallerini hukuka uygun bir çerçeveye sokmadığı gibi var olan hukuka aykırılıkları kalıcılaştırdığını açıkladı
 

Elektrik kesintisi korkutmacasının yargı kararlarının önüne geçtiği belirtildi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 40. Dönem Yönetim Kurulu, Danıştay'ın yap-işlet santrallarının sözleşmelerine ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan iktidarın, bu kararın uygulanmmasına yönelik çıkardığı prensip kararının da yürütmesinin Danıştay'ca durdurulmasının ardından yargı kararlarını yok sayan bir yasa çıktığını vurguladı.

Yap-işlet santrallarıyla sözleşme koşullarında hiçbir değişikliğe gidilmeden yeniden özel hukuk hükümlerine tabi olacak biçimde sözleşme imzalanması olanağı getiren bu yasayı haklı gösterebilmek için "ülke elektriksiz kalacak" söylemiyle baskı ortamı yaratıldığını dile getiren EMO Yönetimi, "Yargı kararlarını uygulamamak için prensip kararı çıkarabilen bir hükümetin, ülkenin enerji ihtiyacı ve güvenliği karşısında şirketlerin talepleri doğrultusunda hareket etmek dışında başka bir çözüm yolu aramaması dikkat çekicidir. Oysa yap-işlet santrallerinin kamu tarafından işletilmesine yönelik idari bir karar çıkarılabilmesi her zaman mümkündür" dedi.
Enerji alanında serbest piyasanın önderliğini yapan ülkelerin bile enerji güvenliği sözkonusu olduğunda her türlü kamusal yetkiyi kullandığına vurgu yapan EMO Yönetim Kurulu, hatta diğer ülke ve şirketlere yönelik olarak da diploması, lobi faaliyetleri ve ekonomik baskı unsuru oluşturabilecek kararlar alınması gibi pekçok süreci devreye sokabildiklerini dile getirdi. Açıklamada, "Ülkemizde ise tam tersine bu gibi olanakların tümü kamu yararına değil, şirketlerin çıkarlarına yönelik olarak kullanılmaktadır" denildi.
EMO Yönetimi, şu açıklamayı yaptı:
"TBMM'den Cumhurbaşkanlığı'na 3 Temmuz 2006 tarihinde gönderilen yasayla ilgili 15 günlük inceleme süresi dolmak üzereyken, Cumhurbaşkanı'na Enerji Bakanlığı tarafından yapılan ziyaretler de kamuoyunda yaratılan baskı ortamının bir uzantısı olarak algılanmaktadır. Elektrik kesintisi korkutmacası yargı kararlarının önüne geçmiştir. Tek taraflı bakış açılarıyla yaratılan kandırmaca ortamı içerisinde yargı kararının gereğinin santrallerde üretimi durdurmak değil, hukuka aykırı sözleşmelerin yürütmesinin durdurulması olduğu anlaşılamamıştır. Enerji alanında yapılan özelleştirmeler, ülkenin elektriksiz kalması ve hukuk devletinin yok sayılması gibi bir ülkenin varlığı açısından tehlikeli sonuçlar yaratmıştır.
HUKUKA AYKIRILIKLAR KALICILAŞTIRILDI
Çıkartılan yasa, Yap-İşlet santrallerini hukuka uygun bir çerçeveye sokmadığı gibi var olan hukuka aykırılıkları kalıcılaştırmıştır. Böylece AKP iktidarı da eleştirdiği kendinden önceki dönem sözleşmelerinin altına imzasını atmış olmaktadır. Gelinen noktada enerjide yaratılan kaos ortamı ve yaratılan elektriksiz kalınması tehlikesinden 1990'lardan itibaren iktidar olan siyasal partiler kadar, hatta onlardan daha çok AKP iktidarı da sorumlu konuma gelmiştir. AKP iktidarı, yargı kararının siyasal iradeye tanıdığı olanağı bile elinin tersiyle geri çevirmiş, şirketlerle yeniden masaya oturma şansını dahi değerlendirmemiştir.
Odamız bundan sonraki sürecin de takipçisi olacaktır. Yasanın Anayasa'ya aykırılık gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne taşınmaması durumunda, Odamız yeni imzalanacak sözleşmelerle ilgili gerekli hukuki girişimlerde bulunacaktır"

 

Bağlantılar

www.yeniadana.net/web/HaberDetay.aspx?id=3299
 


EMO ADANA ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET MAK, ELEKTRİK KESİNTİLERİ VE KAYIP-KAÇAK KONUSUNDA DEĞERLENDİRMELERİ

13.11.2014
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 2104


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.