MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

AKKUYU'DAN NÜKLEER SANTRALA HAYIR


BASIN AÇIKLAMASI


 

Nükleer Karşıtı Platform tarafından Akkuyu'da düzenlenen miting ve şenlikte, ülkenin çeşitli yerlerinden gelen yüzlerce insan, nükleer santral istemediğini haykırdı.

 

 AKKUYU'DAN NÜKLEER SANTRALA HAYIR

       Nükleer Karşıtı Platform tarafından Akkuyu'da düzenlenen miting ve şenlikte, ülkenin çeşitli yerlerinden gelen yüzlerce insan, nükleer santral istemediğini haykırdı.

       Mersin'in Gülnar İlçesi'ne gelen yüzlerce kişi, Büyükeceli Köy girişinden miting alanına ellerinde pankartları ve dövizleriyle, başlarında nükleer santrale karşı uyarı işaretlerinin yer aldığı şapkalarıyla ve “nükleer santral istemiyoruz” tişörtleriyle, sloganlar atarak alana yürüdüler. Miting konuşmalarının ardından gençler halaylar çekip, türküler söylediler. Yeni Türkü ve Bulutsuzluk Özlemi de akşam saatlerinde verdikleri konserlerle nükleer karşıtı şenliğe renk kattılar. 
       Nükleer Karşıtı Platform bileşenlerinin taşıdıkları pankartlarda, nükleer santrale karşı duruş şöyle dile getirildi:
       “Yaşamayı seç, nükleerden vazgeç. Kendine sahip çık. Kentine sahip çık”, “Kapitalizm doğanın ve insanlığın düşmanıdır”, “Nükleer sahtekarlığına kanma”, “Sonuç belli Çernobil. Vazgeçin”, “Nükleere İnat, Soner, Öner ve Güneş Yaşayacak”, “Çernobil. Binlerce sakat doğum”,  “Nükleer santral çözüm mü, yoksa gizli ölüm mü”,  “Akdeniz’de nükleer santral çılgınlıktır”,  “Hiroşima’yı ve Çernobil’i unutmadık”, “Nükleere inat, yaşasın hayat”, “Temiz bir çevre, insanca yaşam, yaşasın sosyalizm."
     “Nükleere değil, eğitime bütçe”, “Gel sen de haykır, nükleere hayır”, “Hiroşima. Bir daha asla. Nagazaki. Bir daha asla. Çernobil. Bir daha asla. Sinop. Asla asla asla. Akkuyu. Asla asla asla.”,  “Kazım'ın katili nükleer lobisi”, “Nükleere değil, sağlığa bütçe”, “Nükleere karşıyız, yaşama sevdalıyız” sloganlarının atıldığı mitingde aşırı sıcak nedeniyle konuşmalar kısa tutuldu. 
       İlk sözü alan Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı Kamer Gülbeyaz,  “doğa harikası Akkuyu” adına katılımcıları selamlarken, Çernobil'in ardından “Birşey olmaz” diyen bakan ve yetkililere şimdi hesap sormak gerektiğini söyledi. Belediye Meclis Üyesi Ahmet Budak da, Akkuyu'ya daha önce nükleer santral yapılması planlandığı zaman bugün alanda gördüğü gençlerden bazılarının annelerinin elinden tutarak buraya geldiğini, o gün gelen insanlardan kimilerinin de emekli olduğuna dikkat çekerek, mücadelenin sürdüğünü anlattı. SES Genel Başkanı Köksal Aydın ise, Hopa'da yapılan bilimsel çalışmaya atıfta bulunarak, “Kanser bulguları alabildiğine artmış. Eğer biz karşı duramazsak daha da artacak” uyarısında bulundu. 
       “Bu ülke sahipsiz değildir diyenler hoş geldiniz” selamıyla sözlerine başlayan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler, çiftçilerin, köylülerin, çalışanların gelirlerinin kovaya su olarak aktığını, ancak bu ülkeyi yönetme iddiasında olanların yaptıkları icraatla kovanın altında delikler açtığını söyledi. Bu kez 1 değil, 3 santral yapılmasının gündeme sokulduğunu anımsatan Ulusaler'in, “Daha fazla delik açmalarına izin verecek miyiz?” sorusuna, alandan “Hayır” yanıtı yükseldi. Otoprodüktör santrallerinin şalter indirmesine göz yumulurken, emekçilerin sokağa döküldüğünü, sokaklarda dile getirilen taleplere de tahammül gösterilmeyerek ülkede yaratılan çifte standardı ortaya koyan Ulusaler, “Kamu yararına, gerçekçi enerji politikaları ortaya koymak için sesimiz tükenene kadar bunları söyleyeceğiz, haykıracağız” diye konuştu.
       Akkuyu Çevre Derneği Eski Başkanı Mehmet Ali Yılmaz da, nükleer santral yapılmasına ilişkin ihalenin Akkuyu'nun turizm bölgesi olması nedeniyle iptal edildiğini anımsatarak, “Biz atom santrali yapılmasını istemiyoruz” dedi. Yılmaz, bu bölgedeki deniz suyu sıcaklığının nükleer santraldeki verimi yüzde 10 azalttığını, uranyum madeninin ancak 2050'ye kadar yeterli olacağını, nükleer santrallerin en pahalı enerji santrali olduğunu, bu nedenle özel sektör değil kamunun nükleer santral yaptığını anlattı. 
      TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, ülkemizde nükleer santral kurulmasına yönelik olarak tek yanlı aktarım yapıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:    “Bugün ülkemizde nükleer santral kurulması oldu-bitti anlayışıyla kabul ettirilmeye çalışılıyor. Siyasal iktidarın gerekçelerinin hiçbiri doğru değildir. Çünkü bunlar, doğaya, emeğe, insana düşmandır. Siyasal iktidarı uyarıyorum. Siyaset mezarlığı, nükleer santral sözünü ağzına alan enerji bakanları ile doludur. Bilimi ve tekniği toplumla buluşturan biz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği her zaman sizlerle omuz omuza duracağız.”
       Soğancı'nın konuşmasının ardından  “Bu ülke, bu halk satılık değil” sloganı atıldı. 
       “Şair ceketli çocuğun ölümünden onlar sorumlu. Yarın Akkuyu'da olacaklardan onlar sorumlu olacaklar. Ama biz bugünden önlemek istiyoruz” diyen KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, bu ülkenin nükleer santrallere ihtiyacı olmadığını, ama karlarına kar katmak isteyenlerin nükleer santrale ihtiyacı olduğunu belirtti. Tombul, “Ama yağma yok. Bu ülkede insana sahip çıkmak isteyenler de var. Akkuyu'da nükleer santral isteyenlere izin vermeyeceğiz” dedi. 
       Kanser nedeniyle kaybettiğimiz ve nükleer santrallere karşı mücadelede simgeleşen sanatçı Kazım Koyuncu'nun ağbisi Oğuz Koyuncu ise, Kazım Koyuncu'nun bugün aramızda olmamasının nedeninin Çernobil olduğunu belirtirken, “Çernobil katilleri hesap versin bu ülkede” dedi.GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 2812


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.