MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DİKMEN VADİSİ BARINMA HAKKI BÜROSU YAKILDI -YENİLENDİ


DUYURU


 
Kentsel Dönüşüm yağmasına karşı Dikmen Vadisi’nde verilen barınma hakkı mücadelesinin merkez üssü olan, 2006 yılından bu yana vadililerin pek çok toplantısına, tartışmasına, sohbetine ve alınan direniş kararlarına ev sahipliği yapan Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Bürosu gece yarısı kimliği henüz tespit edilemeyen şahıslar tarafından kundaklandı.
 

Kundaklamanın tek görgü tanığının verdiği bilgiye göre olay gece yarısı saat 00.45 sularında meydana geldi. Barınma Hakkı Bürosu‘nun yanında metalik renkli Megan marka olduğunu tahmin ettiği bir araba ve bir benzin bidonunu seçebildiğini söyleyen görgü tanığı daha sonra aniden Büro‘nun alev aldığını ve bu arabanın hızla olay yerinden uzaklaştığını söyledi. Görgü tanığı metalik renkli arabanın ardından iki arabanın daha hızla olay yerinden uzaklaştığı bilgisini de verdi.

Olayın mahallede duyulmasıyla Büro‘nun olduğu bölgeye akın eden mahalleliler yangını kendi imkanlarıyla söndürdüklerini ancak Büro‘nun kullanılamaz hale geldiğini belirttiler. Vadi halkının verdiği bilgiye göre Büro ile birlikte içindeki bilgisayarlar, vadi halkının mücadeleye başladığı günden bu yana verdiği hukuk mücadelesine ait evraklar ile dosyalar, mücadeleyle ilgili hazırlanan gazete arşivi ve Dikmen Vadisi Barınma Hakkı Mücadelesi‘nin maskotları haline gelen iki ördek de yanarak kül oldular.

Büronun yakılmasını protesto eden vadi halkı sabaha kadar uyumazken vadinin çeşitli yerlerinde ateşler yakılarak nöbet tutuldu.

Vadi halkına destek

Gece yapılan kundaklamanın ardından bugün saat 13.00‘de Büro‘nun bulunduğu yerde KESK Genel Başkanı Sami Evren, Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara, ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Himmet Şahin ve Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol‘un da katılımıyla kitlesel bir eylem gerçekleştirildi. Dikmen Vadisi Barınma Bürosu adına konuşan Tarık Çalışkan, söz konusu olayın Melih Gökçek‘in belediyecilik anlayışını gözler önüne serdiğini belirterek, Gökçek‘i "çeteci ve mafyacı" bir anlayışa sahip olmakla suçladı. Yakılan büronun bir ibret göstergesi olarak burada kalacağını ancak yeni bir yapının tekrar inşa edileceğini söyleyen Çalışkan, Gökçek‘e seslenerek, "Senin iktidarın, senin çeten, senin mafyanın Dikmen Vadisi halkına gücü yetmeyecek. Ankara‘yı yönetenler buradaki barınma büromuzu kaldırmakla bu sorunu çözemezsiniz" dedi. Avukat Ender Büyükçulha ise yaptığı konuşmada, Dikmen Vadisi halkının mecbur kaldıkları için bu bölgede gecekondu yaptıklarını ifade ederek, buradaki yoksul insanların emekleriyle Gökçek‘ten daha fazla Ankara‘yı Ankara yaptığını söyledi. Gökçek‘in tüccar belediye anlayışına, şimdi de çeteci ve mafyacı anlayışın eklendiği dile getiren Büyükçulha, "Onun iktidarı onu görevden almazsa, bu halk onu yerel seçimlerde sandığa gömecek" diye konuştu.

Dikmen Vadisi halkını desteklemek için gösteride yer alan KESK Başkanı Sami Evren ise konuşmasında, halkı mücadelesini Kızılay Meydanı‘na taşımaya davet etti. Dikmen Vadisi halkına seslenen Evren, "Demokratik tepkilerimiz dile getirmek en doğal hakkımızdır. Bugün buradaki halkın öfkesine neden olan sadece dört duvar değil, iki ördeğin de yanmasıdır. Bizim KESK olarak tek talebimiz insanca yaşamak, sizin de talebiniz bu. Ne zaman kol kola Kızılay‘a yürürüz, işte o zaman kazanırız. Mücadelenizde asla kendinizi yalnız hissetmeyin" dedi.

ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Himmet Şahin ise ODTÜ yerleşkesinde bulunan bazı binaların yıkılmak istenmesini kastederek, 20 gün önce bir "Melih Gökçek faciası"nın kendileri tarafından da yaşandığını belirtti. Kendilerinin Gökçek‘e o zaman, "ODTܑden bir şey alacaksan ilim, irfan al" dediklerini hatırlatan Şahin, Gökçek‘e yönelik olarak "Dikmen Vadisi konutlarını yıkacaksan, gel burada önce insanlık mücadelesini öğren" dedi.

Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol da yaptığı konuşmada, Melih Gökçek‘in şahsında "tüccar belediyeciliğin mafya zihniyetini" protesto ettiklerini ifade ederken, Tüm Bel Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara ise Gökçek‘in sadece çalışanlarıyla değil, Ankara halkıyla, özellikle yoksularla kavgalı olduğunu söyledi.

"Evimizi yakan Gökçek‘in evine yürüyoruz"

Buradan "Evimizi yakan Gökçek‘in evine yürüyoruz" diyerek yola çıkan Vadililer, Oran Sitesi‘ndeki Gökçek‘in oğluna ait villaya yürümek istedi. Bölgeye yığınak yapan polis Oran Sitesi girişinde vadi halkının yolunu keserek yürümelerini engelledi. Bunun üzerine Vadililer Oran Sitesi girişinde bir basın açıklaması yaptı. Vadililer kundaklamanın Melih Gökçek‘i işaret ettiğini, evlerini yıkmayı başaramayınca Barınma Hakkı Bürosu‘nu yaktırdığını söylediler.

Vadililer, Yıldız Polis Karakolu‘nda verdikleri ifadede de kundaklamayla ilgili olarak Melih Gökçek‘in yönlendirme yada talimatında şüphelendiklerini belirterek Gökçek hakkında resmi suç duyurusunda bulundular.

CHP Ankara Milletvekili Hakkı Süha Okay, SHP Ankara İl Başkanı Celalaettin Koç, TKP İlçe Örgütü, Öğrenci Kolektifleri ve Dikmen Halkevi Vadilileri ziyaret ederken çok sayıda sendika ve örgütün yöneticileri de telefon yoluyla Vadi halkına desteklerini ve geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Son üç haftadır yıkım ekiplerinin bölgeye gitmesi ihtimali karşısında tetikte bulunan ve yakın zamanda yıkımın ertelendiğine yönelik duyumlar aldıklarını belirten Vadi halkı evlerini yıkamayan İ. Melih Gökçek ve kentsel rantçıların çözümü yakmakta bulduğunu dile getirdiler.

Vadililer, kundaklamayı protesto etmek için önümüzdeki günlerde Kızılay-Güvenpark‘ta bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi Binası önünde kitlesel bir eylem yapacaklarını söylediler.“SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


WIN EURASIA 2024 FUARINA GEZİ DÜZENLİYORUZ

UYGULAMALARLA DOCKER CONTAİNER EĞİTİMİ DÜZENLENİYOR

ÜLKÜ-TEK YÖNETİM KURULUNDAN EMO ANKARA ŞUBESİNE ZİYARET

ELEKTRONİK MESLEK DALI KOMİSYONU İÇİN ÜYE TOPLANTISI ÇAĞRISI

EMO ANKARA ŞUBESİ MÜDÜRÜ MUSTAFA ÖZTÜRK GÖREVİNDEN AYRILDI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ BAŞLADI

TÜRKİYE YÜZYILINDA MÜHENDİSLER: SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

EMO-GENÇ TANIŞMA TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TEİAŞ İŞLETME VE BAKIM DAİRESİ BAŞKANLIĞINA ZİYARET

Okunma Sayısı: 1725


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.