MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HASTA GÜVENLİĞİ KONULU BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

Tıbbi Cihazlar ve  Hasta Güvenliği:

  

Hastane hizmetlerinin yoğunluğu ve yaygınlaşması  tıbbi cihazların güvenirliği ve hasta güvenliğini gündeme getirmektedir. 

 

Hastanelerde hastaya zarar verici her türlü etkilerden, tıbbi hatalara bunlara yol açabilecek  sebeplere karşı önlemler almak, hastanın güvenliği açısından  hastaneler için önem arz etmektedir. Tıbbi hatalara yol açan önemli kaynaklardan birisi de hastanelerdeki arızalı ve hatalı kullanılan cihazlardır. Son zamanlarda hastane ortamında bu tür hataların sebep  olduğu can ve mal kayıpları gibi istenmeyen olaylar ortaya çıkmaktadır.

 

Özellikle insan güvenliği açısından bütün cihazlarda olduğu gibi tıbbi cihazlarda da elektrik akım kaçaklarına  karşı tedbir olarak topraklamanın öneminin bilincinde olunması ve mutlaka tekniğine uygun olarak yaptırılması en hayati  hususlardan birisidir.

 

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak tıbbi teşhis, tedavi, ve hasta takibi ile ilgili hastane donanımında kompleks elektriksel aletlerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu cihazların bir çoğu hasta ile direkt veya dolaylı olarak  temas halinde kullanılmaktadır.   Tıbbi hatalara yol açan önemli kaynaklardan birisi de hastanelerdeki her türlü cihaz bu cihazların sürekli bakım kalibrasyon ve  kontrol altında    tutulmaları gerek teşhis tedavi güvenliği gerekse bu cihazlarla temas halinde olan hastaların güvenliği için önemlidir. Cihazların doğru kullanılamamasından veya cihazların hatalı olmasından, ayarlarının düzgün olmamasından kaynaklanan hatalarla ilgili, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2005 yılında yayınlanan bir raporda gelişmekte olan ülkelerdeki tıbbı cihazların yüzde 50‘sinden fazlasının düzgün çalışmadığı belirtilmektedir.  Bu çok büyük bir orandır ve göz ardı edilemez. Türkiye de bu tür istatistiklerin olmayışı olayın ciddiyetini ve boyutlarının ortaya çıkmasını önlemektedir.  Bu kapsamda tıbbi cihaz teknolojisi bilgisine sahip elektronik , Biyomedikal Mühendisleri ve laboratuar teknikerlerinin gerek klinik uygulamalarında gerekse genel bakım kalibrasyon amaçlı olarak hastanelerde hizmet vermeleri hasta güvenliği yanı sıra cihaz ve aletlerin sürekli ve güvenli çalışmaları açısından da önemli olup, cihazların doğru kullanılmamasından  veya cihazların hatalı olmasından dolayı oluşan yanlış ölçümler röntgen veya mamografi gibi cihazlarda  aşırı doz verilmesi gibi istenmeyen olaylar önemli ölçüde önleyecektir

Ülkemizde bazı sağlık kuruluşlarının bu konuda gayret içerisinde olduğunu görmekteyiz ilk uygulamalar Ankara Yüksek İhtisas hastanesi olmak üzere, son zamanlarda İstanbul Sağlık İl Müdürlüğünün Biyomedikal Şubesi‘ni kurarak  hastanelerde tıbbi cihaz test ve kalibrasyon merkezi faaliyeti için çalışmalara  başlamasıdır. Bu türlü çalışmaların yaygınlaştırılması hasta güvenliği açısından önemli olduğu gibi kaliteli bir hizmetin yanı sıra cihazlardan optimum fayda sağlanmasına sebep olacaktır.

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) çatısı altında örgütlenen, Biyomedikal Mühendisliği‘nin yaygınlaştırılması ve  etkinleştirilmesi yukarda belirtilen sebeplerden dolayı önemlidir.Bu amaçla EMO üniversiteler ve ilgili bölümler ile işbirliği halinde sempozyum, çalıştay gibi etkinlikler yaparak  konunun önemi kamu oyuna duyurulmaktadır.

 

Prof. Dr. M. Kemal KIYMIK

EMO Gaziantep Şube Başkanı

ve KSÜ Elektrik Elektronik Bölüm BaşkanıGÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 2874


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.