MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DENİZLİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 DENİZLİ   MUĞLA   UŞAK 
 

 
YEKSEM BANNER
 

EMO Denizli Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 13

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KAKLIKTA KURULACAK MOBİL SANTRAL


BASIN AÇIKLAMASI

İlimizdeki ,Kaklık Belediyesi sınırları içersinde yapılması planlanan 800 MW gücündeki Santralin tanıtımı için 17.06.2008 tarihinde Kaklık Belediyesi düğün salonunda bir tanıtım toplantısı düzenlenmiştir.

 

Şimdiye kadar sessiz sedasız yürütürken çalışmalar, Kaklık Belediyesi düğün salonunda üç beş köylü vatandaşımızın bilgilendirilmesiyle geliştirilmeye çalışılmaktadır.

 

Bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile bu basın açıklamasını yapma gereği duyduk. Toplantı hakkındaki basında yer alan haberler ne yazık ki tatmin edici olmadığı gibi tam anlaşılırda olamamıştır.

 

Ülkemizde 90.lı yıllardan beri süre gelen yanlış enerji politikaları ne yazık ki günümüzde artık enerji krizi haline dönüşmüştür. Ortaya çıkan bu kaos ortamında tabloyu fırsat bilen yabancı sermaye kolları sıvamıştır. Ne yazık ki ilimizde EON adındaki bir Alman firması ortaya çıkmış ve hedefte ilimiz kalmıştır.

 

Birincisi 800 MW lık elektrik santrali,çevremizdeki Yatağan Termik Santrali 630 MW ve ilimizdeki Adıgüzel barajının 62 MW olduğu durumda oldukça yüksek kapasitededir. Bu güç bir kasaba belediye başkanı ile bir il çevre müdürüne teslim edilmemelidir.

 

Bu toplantının il merkezinde en üst düzeyde ve bakanlık gözetiminde yapılması gerekliliği görülmelidir.

 

Ülkemizde enerji politikaları hakkında az da olsa bilgi sahibi olan herkes tarafından görüş birliğine varılan konu,doğal gazla üretilen elektriğin toplam üretimdeki payı olan %50 ler seviyesinde olmasının tehlikesidir. Bunun dünyanın diğer ülkelerinde hatta doğalgaz üreten ülkelerde bile %15-20 civarında olduğunu görüyoruz. Peki hangi mantıkla bu büyük güçlü santral aradan geçirilmeye çalışılıyor.

 

Tamamlandığında çoğunluğu teknik personel olan 60 kişi çalışma kapasiteli bu santral bölgede nasıl bir istihdam sağlayacaktır.

 

Firmanın bile çevreyi minimum düzeyde kirleteceğiz demesine rağmen Çevre İl Müdürü ve Belediye Başkanı niçin bu kadar savunmaktadır. Bu projeyi yoksa bahsi geçen 900 milyon dolarlık santralin Kaklık Küçük Sanayi Sitesine yapılacağını mı sanmaktadır.

 

Mermer ocaklarından ağzı yanan çiftçinin kaygılarını niye engellemeye çalışılmaktadır. Böyle bir toplantıda sayın yetkilileri şirket yerine halkın yanında görmek isterdik. Bu kadar savunma çabalarına bir anlam vermekte güçlük çekmekteyiz.

 

Toplantıda gerek teknik yönden, gerek politik yönden,gerek ekonomik yönden ve gerekse çevresel yönden eleştirilen bu projeyi basının sadece çevreciler ve birkaç çiftçi diye tanımlaması bizleri üzmüştür.

 

Hükümetin kanunun önemine dikkat ederek duruma müdahale  etmesi ve yıllardır rüzgarın esişine bıraktığı enerji yatırımlarına ve enerji politikalarına gereken önemi vermesi gerekmektedir. Bataklığa saplanmış olan bu sektörü daha da dibe batırmak yerine ciddiyetle dile alarak yerel kaynaklara dayalı devletin kontrolünde milli bir enerji politikası belirlemelidir. Aksi takdirde ne tarım ne sanayi hepsi eli kolu bağlanarak tam bir sömürge ülkesi olmamız kaçınılmaz hale gelecektir.      BÜLENT PALA İLE TÜRKİYE`NİN ENERJİ GÜNDEMİ

21.03.2022
 


Çok Okunanlar


ARTIK TÜM ÜYELERİMİZ EUR-ING BELGESİ ALMAK İÇİN BAŞVURABİLECEK!

19 EYLÜL 1979 İŞ BIRAKMA EYLEMİNİ SELAMLIYORUZ

PAÜ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ`NDE EMO-GENÇ TANITIM FAALİYETİ

Okunma Sayısı: 2591


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.