MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ŞUBEMİZİN, K.MARAŞ TEMSİLCİLİĞİNDE, GÖKSU EDAŞ IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ VE KAPSAM DIŞI SAYILAN ÇALIŞANLARIN DURUMLARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

ŞUBEMİZİN, K.MARAŞ TEMSİLCİLİĞİNDE, GÖKSU EDAŞ IN ÖZELLEŞTİRİLMESİ VE KAPSAM DIŞI SAYILAN ÇALIŞANLARIN DURUMLARI İLE İLGİLİ

BASIN AÇIKLAMASI

25. 04. 2009

GÖKSU EDAŞ, 27.05.1998 tarih ve 98/11222 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile özelleştirilmesi 23. Bölge olarak (Kahramanmaraş-Adıyaman illerini kapsayan) gündeme gelmiştir. GÖKSU EDAŞ ın o yıllarda belirlenen özelleştirme şartlarında, ilgili şirketin anlaşamayarak ihalenin durdurulması ve askıya alınması ile on bir yıldır sürüncemede kalan özelleştirme işlemi Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 14.01.2009 tarih, 2009/6 sayılı kararı ile Göksu Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak eski statüsüne iadesi ile Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. ile AKEDAŞ arasında imzalanmış olan mevcut İşletme Hakkı Devir Sözleşmesinin tadil edilmesi yönünde karar verilmiştir. Bu kararla birlikte GÖKSU EDAŞ Özelleştirme İdaresinden alınarak AKEDAŞ'a devir işlerinin yapılabilmesi için Enerji Bakanlığı'na bağlanmıştır.

On bir yıllık süreç sonunda gerekli hukuksal yaptırımlar karşılığında, işlemin iptal edilmesi ve yürürlükteki özelleştirme kanununa uygun olarak Özelleştirme Dairesi Başkanlığınca yeniden ihaleye çıkması gerekirken, şirketle 11 yıl öncesi şartlarında imtiyaz içeren devir anlaşmasının gerek mevcut personel gerekse ülke ve halkın çıkarlarına aykırı olduğuna inanmaktayız.

Aynı Şartlarda 3096 sayılı kanun kapsamında 15 08 2008 tarihinde devredilen Aydın Denizli Muğla (AYDEM) de 8 aydır problemler yaşanmakta gerek kadrolu gerekse işçi statüsündeki 4 yıllık üniversite mezunu meslektaşlarımız işe gitmeden bankamatik memuru şeklinde hayatlarını sürdürmekte devlet iş güçü kaybına uğramaktadır. 3096 sayılı kanunda memur personellerin ve İşçi mühendis vasfında çalışan 4 yıllık üniversite mezunlarının diğer kurumlara geçişi hakkında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.Dolayısıyla bu personelleri hiçbir kurum sahiplenmediğinden diğer kurumlara nakil olamamaktadırlar. Bu durumun acilen düzeltilmesi gerekmektedir.

Yürürlükten kalkan madde-399 kapsamındaki özelleşmede, personelin durumlarının belirsizliği devam etmekte iken gerekli düzenlemeler yapılmadan devir işlemlerinin başlatılmasını AYDEM örneğinde olduğu gibi sakıncalı bulmaktayız.

Devletin son on yılda Kahramanmaraş ve Adıyaman EDAŞ' a yaptığı yatırım bedeli 30 yıllığına özelleştirme bedeli olan 60 milyon Doların yaklaşık iki mislidir. 2008 yılı sadece Kahramanmaraş' a yatırım miktarı 25 milyon TL dir. Yapılan anlaşma içeriğine bakıldığında 60 milyonluk bu bedelin bir kısmının da Tarife yoluyla vatandaşlardan geri alınacaktır.

Gerek Kahramanmaraş gerekse Adıyaman TEDAŞ kapasite olarak on yıl öncesinin çok üzerinde olup Kaçakların %1010 un altına indirildiği bir yapıya sahiptir. (Kahramanmaraş %6,99 Adıyaman 8,14, GÖKSU EDAŞ %7,29)

Gaziantep EMO şubesi olarak en temel ihtiyaç olan elektrik dağıtımının, ülkemiz ve halkımızın yararına olmadığına inandığımız bir şekilde özelleştirilmesinin yasal olarak durdurularak tekrar gözden geçirilmesi, ülke menfaatleri doğrultusunda gerek Kahramanmaraş gerekse Adıyaman halkına arz edilmesi siyasi iktidarın sorumluluğunda olduğuna ve çözüm için duyarlı olunması gerektiğine inanmaktayız.

Bu durumun düzeltilmesi için gerekirse şirketin kanuni tazminatı ödenerek güncel Özelleştirme Daire Başkanlığınızca yeniden ihale edilmesi birçok karmaşayı önleyecektir.

Bu özelleştirme ve sözleşme sürecinde, Elektrik Mühendisleri Odası olarak bizleri acilen ilgilendiren, çalışanların özlük haklarının korunmasıdır. Özellikle işçi statüsünde çalışan 4 yıllık personelin durumu, TEDAŞ özelleştirmelerinde diğer kurumlardan farklı olarak şirketin inisiyatifine bırakılmaktadır. Fiiliyatta kapsam içine alınan personelle aynı faaliyetleri yürütürken ve her türlü idari, mali,teknik ve makamsal sorumlulukları alırken, Özelleştirme sözleşmelerinde kapsam içi bırakılarak, nakil haklarının olmaması dolayısı ile şirketle uzun süreli anlaşma güvencelerinin olmayışı Türkiye çapında 1200 e yakın kalifiye genç Elektrik Elektronik Mühendisi meslektaş ve oda üyelerimizin mağduriyeti söz konusudur. Bu konuda emsal kurumlarda hükümetlerimizce verilmiş olumlu kararlar olduğu gibi (ÇAYKUR) mahkeme kararları ile de işçi statüsünde sendika üyesi olamayan 4 yıllık üniversite mezunu çalışanların durumlarını belirleyen kararlar söz konusudur (Ek de verilen yasa ve kararlar) Bu icraatlarında göz önüne alınarak özellikle kuruma büyük katkıları olan genç dinamik mühendislerin kapsam dışı alınarak onların özlük haklarının korunması hak ve hukukun gereği olduğuna inanmaktayız ve ilgililerin duyarlılığını beklemekteyiz.

Sonuç itibari ile Türkiye Cumhuriyetine tabi tüm devlet kurum ve kuruluşlarını kapsayan Anayasa, Kanunlar, Tebliğler ve Kanun Hükmünde Kararnameler çerçevesinde açıklanan kapsam dışı personel tanımlamalarına rağmen TEDAŞ Genel Müdürlüğü dinamik genç beyinleri maruz bıraktığı bu pozisyon karşısında kendi bünyesinde kapsam dışı işçi olmadığını belirtmekte ısrar ederek söz konusu üniversite mezunu işçi personellerini sendikalı personel gibi nakil haklarının olmadığı yönünde tamamen kanunla bağdaşmayan bir uygulamayla karşı karşıya bırakmaktadır. Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi olarak özelleşme yapılacaksa ilkeli ve kamunun çıkarlarına öncelik veren özelleşme olmasının gerekliliğine ve hükümet politikasından çok artık devlet politikası olduğuna inanan bizler; özelleşme sürecinde, kamu sektörüne dinamizm kazandıran söz konusu bu genç personellerin, kazanılmış haklarının aleyhte olacak şekilde değiştirilmiş olmasına rağmen hukuken işe giriş tarihlerindeki haklarının saklı kaldığına inanmaktayız. Bu bağlamda yapılan özelleştirmelerin günü kurtarmak amacıyla değil de hakkaniyet çerçevesinde daha sağlam temellere dayanarak yapılması gerektiğini söz konusu milli varlıkların gerçek değerleriyle eksiksiz olarak ihale edilmesi gerektiğini buradan ilgili tüm kurumlara ve yetkililere duyurma sorumluluğu taşıdığımıza inanmaktayız.

EMO Gaziantep Şubesi

Yönetim kuruluGÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 7089


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.