MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

İLETİŞİM ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE RAPORU (2009)/ELEKTRONİK GÖZALTI DÜNYASI: EMO’DAN “E-GÖZ@LTI” RAPORU


GÖRÜŞ / RAPOR

 

Teknolojinin gelişimine paralel olarak iletişim ve bilgiye erişim hem hızlanmakta, hem kolaylaşmakta ve giderek maliyetleri de azalmaktadır. Ne yazık ki bu gelişmeler, toplumun her kesimi için eşit bir şekilde iletişim ve bilgiye erişim olanağı sağlayamadığı gibi bilgi kirliliğinden iletişim özgürlüğünün yok edilişine uzanan bir yığın tartışma içerisinde yeni teknolojilerin sorgulanmasını beraberinde getirmiştir.

Ülkemizde dinleme ve izleme olayları kamuoyunu giderek daha fazla meşgul etmeye başlamıştır. Telefon ve ortam dinlemenin teknik, hukuki, sosyal ve ekonomik olmak üzere birkaç boyutu bulunmaktadır. Kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütü olan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), uzmanlık alanına giren elektronik alanındaki teknolojik gelişmelerin yaşam içerisinde kullanımı ve yarattığı sorunlara ışık tutabilmek amacıyla konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek üzere bir rapor hazırlamıştır.

"Elektronik Gözaltı Dünyası: e-Göz@ltı" başlıklı raporu giriş bölümündeki genel bir değerlendirmeyle başlamakta, "İktidarın Elektronik Gözleri" başlığı altında devlet-birey ilişkisi temelinde kısa bir siyasal analize yer verilmesinin ardından  "Dinleme ve İzleme Yöntemleri" ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Teknolojik gelişmeler dikkate alınarak trafik takibi, konum belirleme ve içerik takibi olmak üzere 3 alt başlık halinde dinleme ve izleme yöntemleri ile cihazlar incelenmiştir. "İletişim Özgürlüğünün Korunması ve İstisnasının Sınırları" başlığı altında ise hukuksal olarak konunun genel bir değerlendirmesi yapılmış olup; Türk Ceza Yasası‘nda haberleşme özgürlüğünün ihlali suçları, iletişimin denetlenmesine yönelik yasal düzenlemeler, iletişimin denetlenmesinde görevli birimler olmak üzere 3 alt başlıkta yasal çerçeve anlatılmıştır. "Nasıl ve Neler Yapılmalı?" başlığı altında iletişim özgürlüğü temel alınarak teknolojik gelişmeler ışığında teknik, hukuki ve sosyal olarak ne tür düzenlemeler yapılması gerektiğine ilişkin önerilere yer verilmiştir. Raporun son bölümünde Prof. Dr. Aytül Kasapoğlu ile Araştırma Görevlisi Yonca Odabaş‘ın "Sosyolojik Açıdan Teknoloji Odağında Güncel Sorunların Yorumlanması" başlıklı makaleleriyle konunun toplumsal açıdan irdelenmesi sağlanmıştır.

Raporun tam metnine ve özetine aşağıdaki dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz.

 

 

Dosyalar

Elektronik Gözaltı Dünyası Raporu-Tam Metin (989 KB)

Rapor Özeti (78 KB)TELE 1- ANA HABER

06.10.2023
 


Çok Okunanlar


TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU

14. ULUSLARARASI ELECO 2023 KONFERANSI

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI

“HARMONİK ÖLÇÜMLERİ PRATİK TAVSİYELERİ” SEMİNERİ

“ESKİŞEHİR DİJİTAL DÖNÜŞÜM VE BIM ZİRVESİ”

TMMOB SANAYİ KONGRESİ 15-16 ARALIKTA DÜZENLENECEK

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BAŞLIYOR

TMMOB 8. KADIN KURULTAYI YAPILDI

TMMOB 14. ENERJİ SEMPOZYUMU BİLDİRİ ÖZETLERİ KİTABI ÇIKTI

ORMANLARIMIZI YOK EDİYORUZ (KAMU SON HABER)

Okunma Sayısı: 7880


Tüm Görüşler - Raporlar

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.