MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK DAĞITIM BÖLGELERİ ÜZERİNDE GARİP İLİŞKİLER YUMAĞI
FENER IŞIĞINDA GÖLGE OYUNLARI


GÖRÜŞ / RAPOR

ELEKTRİK DAĞITIM BÖLGELERİ ÜZERİNDE GARİP İLİŞKİLER YUMAĞI

FENER IŞIĞINDA GÖLGE OYUNLARI

 

1- AYDIN-DENİZLİ-MUĞLA BÖLGESİNİN DEVRİ

Aydın-Denizli-Muğla elektrik dağıtım bölgesi 17 yıl önceki ihaleye dayanılarak 15 Ağustos 2008 tarihinde devredilmiştir. Ancak devir öncesinde AYDEM şirketinin de ortaklık yapısında değişikliğe gidildiği tespit edilmiştir. AYDEM‘e yüzde 9‘la ortak olan Küre İletişim‘i temsilen Ali Murat Korkmaz AYDEM Yönetim Kurulu Üyesi de yapılmıştır. Küre İletişim‘de ortak olan Ali Murat Korkmaz, Nüket Korkmaz ve Dursun Güleryüz‘ün AKEDAŞ Adıyaman-Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım A.Ş‘ye hülle yöntemiyle sokulmak istenen ASEL şirketi, Deniz Feneri EV davası sanıkları, Aykut Zahid Akman ve Kanal 7‘yle bağlantıları belirlenmiştir.

AYDEM‘e Yeni Ortak

AYDEM Güneybatı Anadolu Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, Aydın-Denizli-Muğla illerini devralmadan önce ismini AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş olarak değiştirirken, sermaye artışına gitmiştir. 26 Haziran 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre; Ceyhan Saldanlı, Tümaş Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş, Elsan Elektrik Ger. Sanayi ve Ticaret A.Ş, Ali Yağlı ve Mehmet Akif Gül‘ün yanı sıra Küre İletişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş ortak olarak sermaye artışına katılmış görünmektedir. Ancak Aydın-Denizli-Muğla illerinin Aydem Güneybatı Anadolu Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş‘ye devrine ilişkin izin veren Rekabet Kurulu‘nun 8 Mayıs 2008 tarihli kararında, şirkette Küre İletişim Grubu‘nun pay sahibi olmadığı görülmektedir. Rekabet Kurulu kararında, bölge dağıtımını devralacak şirketin ortaklık yapısında, Ceyhan Saldanlı yüzde 33, Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi yüzde 22.4, Tümaş Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş yüzde 22.4, Ali Yağlı yüzde 9, Mehmet Akif Gül yüzde 10 ve Emin Erdoğan yüzde 3.2 pay sahibi görünmektedir.

Rekabet Kurulu‘nun devre izin veren kararı çıkar çıkmaz şirketin ortaklık yapısının değiştirildiği anlaşılmaktadır. Ticaret sicil gazetelerinde hisse devrine ilişkin ilan bulunamamaktadır. Ancak 26 Haziran 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘nde sermaye artışı sırasında yeni ortağın izine rastlanmakta, ayrıca aynı tarihte yayımlanan şirketin ikinci bir ilanında da Emin Erdoğan‘dan boşalan Yönetim Kurulu üyeliğine Küre İletişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş‘yi temsilen Ali Murat Korkmaz‘ın atandığı duyurulmaktadır.

Sermaye artışı yapıldığı görülen ilanla şirket ana sözleşmesinde de değişikliğe gidilerek, yüzde 10 ve üzerinde pay devirleri için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) onayı alınması hükmüne yer veriliyor. Küre İletişim‘in ise yüzde 9 ortaklık payı ile bu sınırı aşmadan şirkete ortak olması dikkat çekiyor.

AYDEM Güneybatı Anadolu Enerji

Rekabet Kurulu

08.05.2008 tarihli karar

Ceyhan Saldanlı

Elsan Elektrik

Tümaş Mermer

Ali Yağlı

Mehmet Akif Gül

Emin Erdoğan

AYDEM Elektrik Dağıtım A.Ş

26.06.2008-Ticaret Sicil Gazetesi

Ceyhan Saldanlı

Elsan Elektrik

Tümaş Mermer

Ali Yağlı

Mehmet Akif Gül

Küre İletişim Grubu San. Ve Tic. A.Ş

AYDEM‘den AKEDAŞ‘a Uzanan Ağ

AYDEM‘e ortak yapılan Küre İletişim‘in sahiplik yapısına bakıldığında 28 Ekim 2005 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre yüzde 70‘le Ali Murat Korkmaz, yüzde 27 ile Nüket Korkmaz‘ın neredeyse şirketin tamamına sahip oldukları, Dursun Güleryüz, Aydın Boyar ve Tevfik Yusuf Urfalı‘nın da yüzde 1‘er ortaklık payına sahip oldukları görülüyor.

KÜRE İletişim Grubu San. Ve Tic. A.Ş

28.10.2005-Ticaret Sicil Gazetesi

Ali Murat Korkmaz

Nüket Korkmaz

Dursun Güleryüz

Aydın Boyar

Tevfik Yusuf Urfalı

Küre İletişim‘in sahiplerinin, Adıyaman-Kahramanmaraş elektrik dağıtımını devralması için çalışmalar yürütülen AKEDAŞ şirketine ortak yapılmak istenen ASEL şirketinin sahipleriyle ortak başka şirketler kurdukları belirlenmiştir. ASEL şirketinin ortaklarından Esat Ertaç Erbesler, Kasım Aykut ve Havva Aykut; Küre İletişim‘in ortakları Ali Murat Korkmaz, Nüket Korkmaz ve Dursun Güleryüz‘le başka şirketler üzerinden ortaklık ilişkisi içinde oldukları tespit edilmiştir.

ASEL Gayrimenkul Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş

ESKA (%95)

%5

Esat Ertaç Erbesler

Nurgül Erbesler

Ercan Sami Erbesler

Esat Ertaç Erbesler

Hikmet Erbesler

Ercan Sami Erbesler

Kasım Aykut

Bahriye Betül Kani

Havva Aykut

 

Dağıtıma Uzanan Şebekenin Altyapısı 2005‘de Kurulmuş

Ali Murat Korkmaz ve Nüket Korkmaz ile Esat Ertaç Erbesler, Kasım Aykut ve Havva Aykut‘un 20 Ekim 2005 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre eşit paylarla AKES Gayrimenkul şirketini kurdukları belirlenmiştir. Kasım Aykut, Havva Aykut, Esat Ertaç Erbesler ise Adıyaman-Kahramanmaraş elektrik dağıtımına ortak yapılmak istenen ASEL şirketinin yüzde 95‘ine sahip olan ESKA şirketinde Ercan Sami Erbesler ve Hikmet Erbesler‘le birlikte ortaktırlar.

AKES Gayrimenkul şirketinin adı 21 Şubat 2006 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yayımlanan ilanla AKES Eğitim ve Sağlık olarak değiştirilmiştir. AKES Eğitim ve Sağlık şirketinin yine aynı kişiler tarafından kurulmuş olan başka bir şirkete 16 Aralık 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘nden yayımlanan ilana göre yüzde 9,5 ortak olduğu görülmektedir. AKES Eğitim ve Sağlık şirketinin ortak yapıldığı şirket ise 2 Eylül 2009 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yayımlanan ilanla adını ENERA Altyapı Madencilik olarak değiştiren ARZ Gayrimenkul şirketidir.

AKES Gayrimenkul/AKES Eğitim*

20.10.2005-Ticaret Sicil Gazetesi

Ali Murat Korkmaz

Nüket Korkmaz

Havva Aykut

Kasım Aykut

Esat Ertaç Erbesler

* Şirketin adı 21.02.2006 tarihinde değiştirilmiştir.

ARZ Gayrimenkul şirketi ise 10 Ağustos 2007 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yayımlanan ilanla kurulmuştur. Bu şirkette Nüket Korkmaz‘ın yüzde 25, Ali Murat Korkmaz‘ın yüzde 20, Dursun Güleryüz‘ün yüzde 5 ortaklığı bulunurken; Kasım Aykut ve Esat Ertaç Erbesler de yüzde 25‘er paya sahiptir. Ticaret Sicil Gazetesi‘nin 16 Aralık 2008 tarihli sayısına göre ARZ Gayrimenkul şirketinde kişilerin ortaklık payları binde 1‘e kadar geriletirken, AKES Eğitim ve Sağlık ile SBD Sakarya Bolu Elektrik Dağıtım A.Ş‘nin yeni ortak olarak şirkete girdikleri görülmektedir. AKES şirketinin de yukarıda görüldüğü gibi Dursun Güleryüz hariç olmak üzere aynı isimler tarafından kurulduğu bilinmektedir. Ancak SBD şirketi yüzde 90 ile ARZ Gayrimenkul‘un kontrolünü ele geçirmiştir. ARZ Gayrimenkul şirketi 2 Eylül 2009 tarihinde ENERA Altyapı şirketine dönüştürülürken; SBD‘nin payı yüzde 93.33‘e çıkarılmış, AKES‘in payı yüzde 9.5‘ten yüzde 6.3‘e, kişilerin ortaklık payları da binde 1‘in altına indirilmiştir.

ARZ Gayrimenkul/Enera Altyapı*

Ortaklar

Pay-% (10.8.2007)

Pay-% (16.12.2008)

Pay-% (2.9.2009)

Ali Murat Korkmaz

20

0.1

0,06

Nüket Korkmaz

25

0.1

0,06

Dursun Güleryüz

5

0.1

0,06

Kasım Aykut

25

0.1

0,06

Esat Ertaç Erbesler

25

0.1

0,06

AKES

-

9,5

6,3

SBD

-

90,0

93,3

*Şirketin adı 2.9.2009 tarihinde değiştirilmiştir. 

Tahkimle Türkiye‘yi Tazminata Mahkum Ettirdiler

SBD şirketi ise Türkiye‘yi ICC‘de açtığı tahkim davasında 20 Mart 2004 tarihli hakem heyeti kararıyla faiziyle birlikte 30.1 milyon dolar tazminata mahkum ettiren şirket olarak tanınmaktadır. SBD şirketinde kuruluşundan itibaren KÜRE İletişim yüzde 10, Ali Murat Korkmaz da kişisel olarak yüzde 15 pay sahibidir.

Sakarya-Bolu elektrik dağıtım bölgesi, 24 Kasım 1996 tarihli ihale sonucunda SBD Sakarya-Bolu Elektrik Dağıtım A.Ş ile 7 Ocak 1999 tarihinde Enerji Bakanlığı arasında imtiyaz sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşme 4 Eylül 2000 tarihinde uluslararası tahkimin uygulamaya geçirilmesinin ardından özel hukuk sözleşmesi olarak değiştirilmiştir. Danıştay tarafından ihale yapılırken kamu yararının değerlendirilmemiş olması nedeniyle Bakanlar Kurulu‘nun görevlendirme kararını iptal etmiştir. Böylece devletin sağladığı olanakla imtiyaz sözleşmesini özel hukuk sözleşmesine çevirerek tahkim olanağına kavuşan şirket, ICC‘de Türkiye aleyhine dava açmış ve hakem heyeti kararıyla Türkiye devleti şirkete tazminat ödemiştir.

AYDEM‘den AKEDAŞ‘a Danışman İlişkisi

Adıyaman-Kahramanmaraş elektrik dağıtımına ASEL şirketiyle Esat Ertaç Erbesler, Ercan Sami Erbesler, Hikmet Erbesler, Nurgül Erbesler, Kasım Aykut, Havva Aykut, Bahriye Betül Kani‘nin ortak yapılmaya çalışıldığı EMO tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu kişilerin Rey Medya/Merkez Medya/Merkez Eğitim, Oktay Organizasyon/Asal Eğitim Danışmanlık/Asal Eğitim Sağlık ile İdeal Medya şirketi üzerinden Deniz Feneri EV davası sanıkları, Aykut Zahid Akman ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘yle ticari ilişkileri tespit edilmiştir. Bu gelişme üzerine Adıyaman-Kahramanmaraş elektrik dağıtımı işletme hakkı devir ihalesini alan AKEDAŞ‘ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balduk, Rekabet Kurulu‘na ortaklık için başvurulduğunu, ancak şirketin ortaklık teklifini daha sonra kabul etmediklerini açıklarken, bu şirketi tanımadıklarını söyledi. Balduk, "O günlerde enerji konularında danışmanlık yapan biri geldi ve çok iyi şartlarla bize ortak olmak isteyen bir şirket olduğunu söyledi" açıklamasını yaptı (Vatan Gazetesi, 06.11.2009).

 

 

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) kurucusu olarak görülen Ali Murat Korkmaz‘ın ise AKEDAŞ bağlantısını sağlayan danışman olduğu belirtilmektedir. Nitekim enera.net adlı adresten ulaşılan bilgilerde enerji sektörü ile ilgili danışmanlık çalışmaları yürüttüğü anlaşılmaktadır. Korkmaz‘ın ortak olduğu Enera şirketinin enera.net adresinden ulaşılan bilgilerde takım çalışanları olarak Ali Murat Korkmaz‘la birlikte Denny Vinston Caouki ve Anthony F. O‘Rourke yer almaktadır. Enerji alanında çalışan bu kişilerin elektrik özelleştirmeleri alanında çeşitli çalışmalar yürüttükleri görülmektedir. Denny Vinston Caouki Egem Enerji ve Denka Dış Ticaret şirketinin ortağı ve Yönetim Kurulu başkanıdır.

Adresler Aynı

Ali Murat Korkmaz, Nüket Korkmaz ve Dursun Güleryüz‘ün ortak olduğu Küre İletişim, Animatek Görüntü Sanatları Sanayi ve Ticaret A.Ş/Yerküre Tanıtım ve Yayıncılık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş ile ENERA Altyapı Madencilik ve Enerji Yatırımları Geliştirme ve İşletme Hizmetleri A.Ş‘nin aynı adres bildiriminde bulundukları; bu şirketlerle Egem Enerji ve Denka Dış Ticaret şirketinin de aynı binada faaliyet göstermektedirler:

Egem Enerji (Denny W. Caouki) Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi. No: 48 A Pegasus Binası 7. Kat. Şişli/İSTANBUL

Denka Dış Ticaret (Denny W. Caouki)  Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi. No: 48 A Pegasus Binası 7. Kat. Şişli/İSTANBUL

Animatek Görüntü/Yerküre Tanıtım (Ali Murat Korkmaz, Nüket Korkmaz, Dursun Güleryüz): Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Pegasus Evi No: 48 Kat: 3-B Şişli/İSTANBUL

Küre İletişim(Ali Murat Korkmaz, Nüket Korkmaz, Dursun Güleryüz, Aydın Boyar, Tevfik Yusuf Urfalı): Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Pegasus Evi No: 48 Kat: 3-B Şişli/İSTANBUL

Enera Altyapı (Ali Murat Korkmaz, Nüket Korkmaz, Dursun Güleryüz, Esat Ertaç Erbesler, Kasım Aykut): Harbiye Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, Pegasus Evi No: 48 Kat: 3-B Şişli/İSTANBUL

Deniz Feneri EV, Kanal 7, Aykut Zahid Akman Bağlantısı

AYDEM‘e Rekabet Kurulu‘nun devir izni sonrası giren yeni ortak ve bu ortağın ilişkileri ile AKEDAŞ‘daki yeni ortaklık girişimiyle elektrik alanındaki yandaş sermaye yapılanmasının Deniz Feneri EV davası sanıkları, Aykut Zahid Akman ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ticari ilişkilere kadar uzandığı belirlenirken, bu ilişkilerde kilit isim olan Kasım Aykut‘la ağın içine Kanal 7 ve Türkiye Deniz Feneri de dahil olmuştur.

Kasım Aykut‘un Zekeriya Karaman, Mustafa Çelik, İsmail Karahan ve Ahmet Hüküm ile birlikte Yeni Pasifik İnşaat Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş‘de ortak oldukları, bu şirketin Hayat Görsel Yayıncılık A.Ş‘ye dönüştürüldüğünde de ortaklıklarının devam ettiği saptanmıştır.

Ticaret Sicil kayıtlarından yapılan araştırmaya göre bu şirket, 4 Aralık 2003 tarihinde Pasifik Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş adıyla kurulmuştur. Ortakları Yusuf Tüzün, Türkiye Deniz Feneri Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Koca, Ceyda Erman, MÜSİAD Denetim Kurulu Üyesi Süleyman Yeğenler ve Kasım Aykut‘tan oluşmaktadır. 15 Eylül 2004 tarihinde şirketin adı Yeni Pasifik inşaat Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş yapılırken, Aykut Zahid Akman‘ın Yönetim Kurulu Başkanlığı‘na getirildiği görülmektedir. Kasım Aykut‘un, Aykut Zahid Akman‘a hisse devri yaptığına ilişkin herhangi bir bildirim Ticaret Sicil kayıtlarında yer almazken, Kasım Aykut‘un ortaklıktan çekildiği, Aykut Zahid Akman‘ın ise ortak olarak Olağan Genel Kurul toplantısı kararlarının altında imzasının yer aldığı görülmektedir. Nitekim 21 Mart 2005 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ndeki ilanda Ortaklar Kurulu toplantısı sonucunda alınan karara yer verilmekte, kararın altında Kasım Aykut‘un değil Aykut Zahid Akman‘ın imzası yer almaktadır.

Şirket 15 Ocak 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yer alan ilanla birlikte Ankara‘dan İstanbul‘a taşınmış; Deniz Feneri EV davası sanıklarının ortak olduğu Yeni Dünya İletişim ve Beyaz İletişim A.Ş şirketinin kayıtlı olduğu aynı adres bildiriminde bulunmuştur. (Otakçılar Cad. No: 60 Eyüp/İSTANBUL) Bu kez Yeni Dünya İletişim ve Beyaz İletişim A.Ş‘nin ortakları olan Zekeriya Karaman‘ın Yeni Pasifik şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı‘na, Mustafa Çelik‘in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı‘na, İsmail Karahan‘ın da Yönetim Kurulu üyeliğine atandığı görülmektedir.

17 Ocak 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına bakıldığında ise Deniz Feneri EV davası sanıklarının ortak olduğu 3 şirkette (Yeni Dünya İletişim, Beyaz İletişim, Yeni Pasifik Enerji) birden adres değişikliği yapılarak Otakçılar Cad. No: 60‘dan No: 78‘e taşındıkları tespit edilmektedir.

28 Şubat 2008 tarihine gelindiğinde ise Pasifik Enerji olarak iş hayatına başlayan şirketin Yeni Pasifik enerji adından sonra bu kez Hayat Görsel Yayıncılık A.Ş ismiyle 3. ismini aldığı görülmektedir. Ticaret Sicil Gazetesi‘nde hiç hisse devrine ilişkin kayda rastlanmamasına rağmen, burada şirketin başlangıçtaki ortaklarının ve Aykut Zahid Akman‘ın ortadan yok olduğu, yalnızca ilk başta ortak görünen sonra izi kaybolan Kasım Aykut‘un kaldığı, buna karşılık Zekeriya Karaman, Mustafa Çelik, İsmail Karahan ve Ahmet Hüküm‘ün ortak olduğu görülmektedir. Kanal 7‘nin yeni sahibi olan Hayat Görsel‘deki bu ortaklık ise Deniz Feneri EV davası sonrasında tartışmalı olan Yeni Dünya İletişim‘in bölünmesi operasyonuyla ilişkilidir. Kanal 7‘nin eski sahibi olan Yeni Dünya İletişim şirketi bölünerek, televizyon işletme birimine ait aktifleri Hayat Görsel şirketine (14 milyon 196 bin 793 TL) ayni sermaye olarak konulmuş ve bunun karşılığında Yeni Dünya İletişim ortakları Hayat Görsel şirketinde hisse sahibi olmuşlardır. Buna ilişkin ilanlar 7 Ocak 2009 ve 10 Mart 2009 tarihli Ticaret Sicil gazetelerinde yayımlanmıştır.

2-ADIYAMAN-KAHRAMANMARAŞ ELEKTRİK DAĞITIM BÖLGESİ DEVRİ

Hayat Görsel‘de ortak olan ve şirketin Denetim Kurulu üyeliğine seçilen Kasım Aykut elektrik dağıtım bölgelerinin (Adıyaman-Kahramanmaraş; Aydın-Denizli-Muğla) özel şirketlere devrinde de kilit isim olarak görülmektedir. Kasım Aykut‘la birlikte Havva Aykut ve Esat Ertaç Erbesler de ortaklık ilişkileri içerisinde yer almaktadır. AYDEM şirketine ortak olan Küre İletişim‘in ortakları Ali Murat Korkmaz, Nüket Korkmaz ve Dursun Güleryüz‘le bu kişilerin ortaklık ilişkileri yukarıda açıklanmıştır.

AKEDAŞ‘a Yandaş Ortak Girişimi

Necmettin Erbakan‘ın başbakan olduğu Refahyol Hükümeti döneminde yapılan 24 Kasım 1996 tarihli işletme hakkı devir ihalesiyle Kahramanmaraş-Adıyaman bölgesi için 60 milyon dolarla en yüksek teklifi veren AKEDAŞ Adıyaman Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş‘ye 13 yıl sonra devir yapılmaya çalışılıyor. Ancak devir öncesinde alıcı şirketin ortaklık yapısına müdahale edilmeye çalışıldığı ortaya çıktı. AKEDAŞ şirketine ortak yapılmaya çalışılan yeni şirketin ortaklarının ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nden iş alan şirketlerle bağlantılı oldukları, Deniz Feneri EV davası sanıkları ve Aykut Zahid Akman‘la da ilişkili oldukları belirlendi.

Gizli ÖYK Kararı

13 yıl önceki ihaleye dayanılarak yapılmak istenen devir için Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından Özelleştirme İdaresi sayfasında duyurulmayan ve Resmi Gazete‘de yayımlanmayan gizli bir karar alınmıştır. ÖYK‘nın14 Ocak 2009 tarihli bu kararıyla, Enerji Bakanlığı ile şirket arasında 7 Ocak 1999 tarihli imzalanmış imtiyaz sözleşmesi üzerinde tadilat çalışmalarının yürütüldüğü belirtilerek, bu kapsamda Göksu Elektrik dağıtım şirketinin özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak eski statüsüne iade edildiği öğrenildi. Karara göre TEDAŞ, AKEDAŞ şirketiyle 23 Haziran 2000 yılında imzalanmış olan işletme hakkı devir sözleşmesinin tadilatı konusunda yetkilendirilirken, fiili devirden sonra kamu şirketi olarak aynı bölge için Göksu EDAŞ ile TEDAŞ arasında 24 Temmuz 2006 tarihinde yapılmış olan işletme hakkı devir sözleşmesinin feshedilmesi öngörüldü.

Şirket Ortaklık Yapısına Müdahale

AKP Hükümeti‘nin Göksu Elektrik Dağıtım bölgesini özelleştirme kapsamından çıkarıp şirkete devretmek üzere tadilat çalışmaları yapılmasına yönelik ÖYK kararı çıkarmasından hemen önce şirketin ortaklık yapısında değişikliğe gitmek için süreci başlatmış olması dikkat çekicidir.

AKEDAŞ şirketinin Rekabet Kurulu‘na yaptığı başvuru üzerine, şirketin ortaklık yapısında değişiklik yapılmaya çalışıldığı öğrenildi. Rekabet Kurulu‘na yapılan başvuruya göre, 13 yıl önceki ihaleyi kazanan AKEDAŞ şirketine ASEL şirketi yüzde 20 ortak yapılmak isteniyor. Rekabet Kurulu, 14 Ocak 2009 tarihli kararıyla şirkete yeni ortak katılımına ilişkin olarak "tarafların toplam pazar payları ve cirolarının ...eşikleri aşmaması nedeniyle izne tabi olmadığına" karar verdi.

ÖYK Ortaklığa Vizeyi Bekledi

Rekabet Kurulu‘nun, 14 Ocak 2009 tarihli bu kararıyla olumlu ya da olumsuz bildirimde bulunmayarak yeni ortak katılımına yeşil ışık yaktığı aynı gün jet hızıyla ÖYK kararı çıkarıldığı görülmektedir.

Yeni Ortaklık İçin Hülle Yöntemi

AKEDAŞ şirketine yeni ortak alımının, 7 Ocak 1999 tarihinde imzalanmış olan imtiyaz sözleşmesine aykırı olduğu belirlenmiştir. İmtiyaz sözleşmesindeki yasağı delmek için de hülle yöntemine başvurulduğu ortaya çıkmıştır. Rekabet Kurulu‘nun 14 Ocak 2009 tarihli devir işlemi için izne gerek olmadığına ilişkin kararı, hülleli devir işlemi yapılmaya çalışıldığını belgelemiştir. Şirket adına kuruma yapılan başvuruda, 7 Ocak 1999 tarihli imtiyaz sözleşmesine göre Hazine Müsteşarlığı ile Rekabet Kurumu‘nun uygun görüşü ve Enerji Bakanlığı‘nın izni olmadıkça ortaklık paylarının değiştirilemeyeceği ve şirkete yeni ortak alınamayacağı bildirilmiştir. Bu nedenle şirketin sermaye artırımına gideceği, ortakların sermaye artırımına katılmayacağı ve böylece şirket hisselerinin yüzde 20‘sinin Asel‘e teslim edileceği anlatılmıştır. Bu durum Rekabet Kurulu kararında da aynen şöyle yer almaktadır:

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile AKEDAŞ arasında imzalanan imtiyaz sözleşmesinin yetki devri başlıklı 30. maddesinde ‘... Hazine Müsteşarlığı ile Rekabet Kurumu‘nun uygun görüşü ve bakanlığın izni olmadıkça, şirket ortaklarının ortaklık payları değiştirilemez ve şirkete yeni ortak alınamaz‘ hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm uyarınca yapılan bildirimde yapılacak sermaye artırımı sonrası ortakların rüçhan hakkını kullanmaması nedeniyle AKEDAŞ hisselerinden 2000 adedinin (% 20 oranında) ASEL tarafından satın alınacağı ifade edilmektedir."

Hukuka karşı bu hile yöntemine Enerji Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı‘nın da geçit verdiği anlaşılmaktadır. Nitekim Rekabet Kurulu‘nun pazar payı ve ciro büyüklüğü açısından inceleme yaparak izne gerek olmadığına ilişkin devre yeşil ışık yakan kararını verdiği gün Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı çıkartılmıştır. ÖYK‘nın bu kararı Resmi Gazete‘de yayımlanmayarak, Özelleştirme İdaresi sayfasında duyurulmayarak gizlenmiştir.

Ortak Yapılmak İstenen Şirketin Yapısı

13 yıldır kağıt üzerinde kalmış olan AKEDAŞ şirketine ortak yapılmaya çalışılan Asel Gayrimenkul Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş‘nin yüzde 95‘ine Eska Eğitim Danışmanlık Sağlık Hizmetleri A.Ş‘nin sahip olduğu, kalan hissenin de Nurgül Erbesler, Esat Ertaç Erbesler, Ercan Sami Erbesler, Bahriye Betül Kani arasında dağıldığı görülüyor. Eska Eğitim Danışmanlık Sağlık Hizmetleri A.Ş‘nin ortakları arasında yine Esat Ertaç Erbesler, Ercan Sami Erbesler yer alırken, ayrıca Hikmet Erbesler, Kasım Aykut ve Havva Aykut‘un ortaklığı bulunuyor.

Karmaşık İlişkiler Yumağı

AKEDAŞ‘a ortak yapılmaya çalışılan Asel Gayrimenkul şirketinin ortaklarının Deniz Feneri EV davası kapsamında yer alan sanıklar ve halen RTÜK üyesi olan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman‘la ticari ilişkileri olduğu belirlendi. Ayrıca Asel Gayrimenkul şirketinin ortakları, kamuoyunda Ali Dibo alarak bilinen ilişkiler içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nden iş alan şirketlerde de yer alıyorlar.

AKEDAŞ‘a ortak yapılmaya çalışılan Asel Gayrimenkul Yatırım İnşaat ve Ticaret A.Ş‘de Erbesler ailesinin hakim durumda olduğu görülüyor. Asel şirketinde hem kişisel olarak hisse sahibi olan hem de Eska şirketindeki ortaklık payıyla Asel‘de hak sahibi olan Ercan Sami Erbesler‘in Deniz Feneri EV davasında tartışmalı olan Beyaz Holding‘e, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nden de iş alan Merkez Medya şirketinin devredilmesinde rol oynadığı tespit edildi.

Beyaz Holding‘e Şirket Devrinde Oynanan Rol

AKEDAŞ‘a ortak yapılmaya çalışılan şirketin ortaklarının ilişkileri incelendiğinde Rey Medya/Merkez Medya/Merkez Eğitim Organizasyon gibi isim değiştirerek varlığını sürdüren şirket, İdeal Medya adlı şirket ve Asal Eğitim şirketi dikkat çekiyor.

Rey Medya/Merkez Medya/Merkez Eğitim Organizasyon şirketleri içerisinde AKEDAŞ‘a yeni ortak yapılmaya çalışılan şirkette yer alan isimlerin ilişkileri şöyle:

1. Adım: Ercan Sami Erbesler‘in Rey Medya adlı şirketteki tüm hisselerini bu şirket Merkez Medya‘ya dönüştürülürken eski RTÜK Başkanı ve halen RTÜK üyesi olan Deniz Feneri EV davasıyla ilgili de adı geçen Aykut Zahid Akman‘a devrettiği belirlendi. Bu devir işlemi Ticaret Sicil Gazetesi‘nde 9 Aralık 2004 tarihinde yayımlandı. Ercan Erbesler‘in 18 Kasım 2004 tarihinde Akif Aksoy‘a ait hisseleri devralarak şirket hisselerinin 3‘te 2‘sine sahip olduğu, 1 ay bile geçmeden bu hisselerin tümünü Zahid Akman‘a devrederek Akman‘ın şirketin büyük ortağı olmasını sağladığı görülüyor. Rey Medya‘da ortak olarak görünen Ayşe Sümeyra İleri‘nin Zahid Akman‘a şirketin çoğunluk hisselerinin devredildiği dönemlerde de ortaklığını sürdürdüğü, ancak şirketteki 3‘te1‘lik hissesini 21 Aralık 2004 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre Numan Usta‘ya devrederek ortaklıktan ayrıldığı belirlendi. Merkez Medya bünyesinde ortak olan Ayşe Sümeyra İleri‘nin, AKEDAŞ‘a ortak yapılmaya çalışılan Asel şirketinde hisse sahibi olan Bahriye Betül Kani ile ortak ayrı bir şirketin (Aksiyon Eğitim/Aksiyoner Eğitim) de sahibi oldukları tespit edildi.

2. Adım: Beyaz Holding‘in oluşumunda eşit hisseye sahip 5 ortaktan biri olarak yer alan Zahid Akman, Ercan Erbesler‘den devraldığı hisselerle Merkez Medya‘da büyük ortak olarak sahip olduğu hisselerin tümünü 8 Ağustos 2005 tarihinde Beyaz Holding A.Ş‘ye devrederek şirketin holdinge geçmesini sağlıyor.

3. Adım: Merkez Medya şirketinin kamuoyunda da tartışılır olması, Beyaz Holding ve Deniz Feneri EV davasının ardından Merkez Medya şirketinden Beyaz Holding çekiliyor. Merkez Medya 24 Mart 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre isim değişikliği yapılarak, Merkez Eğitim Organizasyon ve Sosyal Hizmetler Ltd. Şti.‘ye dönüştürülürken; 28 Mart 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre de Beyaz Holding hisselerinin tamamını Ömer Önder Ercan‘a devrederek şirketi bırakıyor.

4. Adım: Ömer Önder Ercan da şirket hisselerini 13 Haziran 2008 tarihinde Mahmut Sarıçiçek‘e devrederek ortaklıktan ayrılıyor.

İlişkilerin Odağındaki İkinci Şirket

Bu ilişkiler içerisinde ikinci bir şirket olarak İdeal Medya yer alıyor. İdeal Medya şirketi son noktada Merkez Eğitim Organizasyon‘a dönüşen Merkez Medya şirketine bağlanıyor. İdeal Medya bünyesindeki ilişkiler ağı da şöyle özetlenebilir: 

1. Adım: Erbesler‘in ortak olduğu İdeal Medya adlı şirkette Hikmet Erbesler sahip olduğu hisselerin tamamını Tahsin İleri‘ye devrediyor. (21 Haziran 2006 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi) İleri soyismi, Rey Medya, Merkez Medya‘ya dönüştükten sonra da bir süre ortaklığını devam ettiren Ayşe Sümeyra İleri soyismiyle de çakışıyor.

2. Adım: Hikmet Erbesler‘in İdeal Medya‘da sahip olduğu hisseleri devretmesinden sonra 1 ay bile geçmeden bu kez de Ertaç Erbesler hisselerini Süleyman Öncel‘e satıyor. (13 Temmuz 2006 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi)

3. Adım: Şirkete Hikmet Erbesler‘in hisselerini alarak ortak olan Tahsin İleri, hisselerini AKEDAŞ‘a ortak yapılmak istenen Asel şirketinde Eska şirketi aracılığıyla hak sahibi olan Havva Aykut‘a satıyor. (5 Nisan 2007 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi) Havva Aykut da Hüseyin Kani‘ye devrediyor. (3 Nisan 2008 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi) Kani soyismi ise AKEDAŞ‘a ortak yapılmak istenen Asel şirketindeki hisse sahibi olan Bahriye Betül Kani‘nin soy ismiyle çakışıyor.

4. Adım: 12 Ağustos 2009‘a gelindiğinde ise İdeal Medya ortakları Hüseyin Kani ve Süleyman Öncel‘in hisselerinin büyük bölümünü Merkez Medya‘nın adı değiştirilerek kurulan Merkez Eğitim Organizasyon‘a devrettikleri belirleniyor. AKEDAŞ‘a ortak yapılmak istenen şirkette hem kişisel olarak hem de Eska şirketi üzerinden hak sahibi olan Ercan Sami Erbesler‘in ise İdeal Medya şirketine 12 Ağustos 2009 tarihten sonra 10 yıllığına genel müdür olarak atandığı görülüyor. Böylece Ercan Erbesler‘in Zahid Akman‘a yaptığı satışın ardından Beyaz Holding‘e geçen Merkez Medya (Rey Medya) şirketinin 5 yıl aradan sonra yeniden Ercan Erbesler‘le bağlantılı hale geldiği ortaya çıkıyor.

Aynı İsimler, Başka Şirket

Bu ilişkiler içerisinde dikkat çeken 3. şirket ise Asal Eğitim oluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nden aldığı ihalelerle dikkat çeken Asal Eğitim şirketinde de İdeal Medya ve Merkez Medya şirketlerindeki bazı isimlerle karşılaşılıyor. Asal Eğitim, AKEDAŞ‘a ortak yapılmak istenen Asel Gayrimenkul şirketindeki Erbesler isminin de damgasını vurduğu bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Asal Eğitim şirketinde yaşanan değişimler de şöyle:

1. Adım: 23 Eylül 2004 tarihi itibarıyla ismi Oktay Organizasyon Tercüme Eğitim Turizm İnşaat Pazarlama Kültür Sanat Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. olan şirketin ortakları Yunis Tezcan, Hüseyin Kani, Murat Öncel ve Ali İhsan Elçi‘den oluşuyor. Bu ortaklardan Hüseyin Kani, İdeal Medya‘yı Merkez Eğitim Organizasyon‘a devreden isim olarak biliniyor. Yine İdeal Medya‘da ortaya çıkan Süleyman Öncel ile Oktay Organizasyon ortağı Murat Öncel‘in soy isimlerinin aynı olması da dikkat çekiyor.

2. Adım: Oktay Organizasyon şirketi 23 Aralık 2004 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre Asal Eğitim Danışmanlık Tercüme Bilgi Yönetimi Yazılım Organizasyon Hizmetleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti.‘ye dönüştürülüyor.

3. Adım: 23 Şubat 2005 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre bu şirketin ismi yeniden değiştirilerek, Asal Eğitim Danışmanlık Tercüme Bilgi Yönetimi Yazılım Organizasyon Sağlık Hizmetleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti. oluyor. Bu aşamada Murat Öncel hisselerini Ercan Erbesler‘e devrederek ortaklıktan ayrılıyor. 9 Ağustos 2005 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘ne göre, Ercan Erbesler bu kez de Hüseyin Kani‘nin şirketteki hisselerini devralıyor. Ercan Erbesler, 14 Eylül 2005 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi‘nde yayımlanan duyuru ile Ali İhsan Elçi‘nin de hisselerini devralarak şirkette Yunis Tezcan ile yarı yarıya ortak konumuna geliyor.

4. Adım: Ticaret Sicil Gazetesi‘nin 19 Nisan 2006 tarihli sayısında Asal Eğitim şirketinin ilanıyla Ercan Erbesler‘in isminin mahkeme kararıyla Ercan Sami Erbesler olarak değiştirildiği ortaya çıkıyor.

Şirketler İstanbul Belediyesi‘nin Paydaş Listesinde

Asel, Eska, Asal ve İdeal Medya şirketlerinin öncelikle aynı iş merkezinde, hatta bazen aynı daire adresinde faaliyet gösterdikleri saptanmıştır. AKEDAŞ‘a ortak yapılmaya çalışılan Asel ve dolaylı olarak Eska şirketinin sahiplerinin hakim konumda bulunduğu Asal ve İdeal Medya şirketleri, Merkez Medya- Atlas Pazarlama‘nın da yer aldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin 2007-2011 Stratejik Planı kapsamında sunulan paydaşlar listesi içerisinde 23 tedarikçi firma arasında bulunuyor. Asal Eğitim Danışmanlık şirketinin Asal Bilgi yönetimi adıyla da faaliyet gösterdiği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nde İETT Genel Müdürlüğü‘nden, İtfaiye Daire Başkanlığı‘na, İSTAS A.Ş‘den, İSMEK kurslarına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Dışilişkiler Müdürlüğü‘nün tercüme işlerine varıncaya kadar pek çok iş almış bulunuyor.

Bu ilişkilerin EMO tarafından ortaya çıkarılması ve basında yer alması üzerine Vatan Gazetesi‘ne açıklama yapan AKEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Balduk, finansman sıkıntısı nedeniyle Rekabet Kurulu‘na ortaklık için başvuruda bulunduklarını, ancak ortak almaktan vazgeçtiklerini açıklamıştır.

 


3-MERAM EDAŞ. ELEKTRİK DAĞITIM BÖLGESİNİN DEVRİ

Konya, Karaman, Ereğli, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir ve Akşehir‘i kapsayan Meram elektrik dağıtım bölgesi ise bir hafta önce özel şirkete devredilmiştir. Burada da ihaleyi kazanan şirket, devir öncesinde değişmiştir. Devredilen şirkete bakıldığında ihaleye rakip olarak giren iki şirketin ihale sonrası ortaklık kurdukları anlaşılmaktadır.

İhale Sonrasında Yeni Ortak

Meram ihalesinde, en yüksek teklifi Alsim Alarko vermiş, ikinci sırada Kiler Alışveriş Hizmetleri, üçüncü sırada ise Cengiz İnşaat yer almıştır. Rekabet Kurulu‘nun yaptığı inceleme üzerine ÖYK da 30 Nisan 2009 tarihinde bölge dağıtım şirketinin Alsim Alarko‘ya satılmasına karar vermiştir. Ancak devir öncesinde Alsim Alarko‘nun ihalede rakibi olan ve 3. sırada yer alan Cengiz İnşaat ile ortaklık kurarak Alcen adlı şirketi kurduğu görülmektedir. Bir şirketin tek başına ihaleye girip kazandıktan sonra rakibi olan şirketi yanına ortak olarak alması nasıl açıklanabilir? Üstelik bu şirketin Başbakan Tayyip Erdoğan‘la yakın ilişkileri olduğu bugüne kadar çeşitli vesilelerle kamuoyuna yansımıştır. Nitekim kamuya ait olan Eti Alüminyum ile birlikte Cengiz İnşaat şirketine Oymapınar Barajı da bedelsiz olarak devredilmiş, aynı şirket yine özelleştirme yoluyla Karadeniz Bakır İşletmeleri‘ni de devralmıştır.

İhalede rakip olan firmaların ihale sonuçlandıktan sonra aynı iş için ortaklık ilişkisine girmeleri ihalenin güvenilirliğini de sorgulanır hale getirmektedir.

İhale Şartnamesinde "Yandaş Ortaklık" Kuralı

Elektrik dağıtım ihaleleri için hazırlanan şartnamelerin, yandaş şirketlerin alıcı şirketlere monte edilmesini sağlayacak bir içeriğe sahip olduğunu tespit ettik. Elektrik dağıtım ihaleleri şartnamelerine bundan önceki kamu ihaleleri ve özelleştirme ihalelerinde görülmemiş bir şekilde alıcı şirketin hissedarlık yapısının değiştirilmesine olanak sağlandığı belirlenmiştir. Bu düzenlemeye göre, ihalede kazanan şirketin, devralmak için oluşturacağı şirkete yüzde 49‘a kadar başka bir şirketin ihale sonrası girmesine olanak tanınmaktadır. Meram Elektrik Dağıtımı‘nda da bu "yandaş ortaklık" kuralı denilebilecek olan hükmün işletildiği tespit edilmiştir.

Şartnamedeki bu hüküm aynen şöyledir:

"İhale sonucunda ÖYK tarafından tüzel kişiye satışın yapılmasına karar verilmesi halinde, teklif sahibinin talebi durumunda idarece belirlenecek süre içerisinde sermayesinin en az yüzde 51‘ini ihaleye teklif veren teklif sahibinin oluşturacağı bir anonim şirket kurulacak ve hisse satış sözleşmesi bu surette kurulacak anonim şirket ile yapılacaktır."

SONUÇ

AKP Hükümeti, gözünü enerjiye dikmiştir. Enerji alanında özelleştirmeler yoluyla yandaş sermaye gruplarına rant aktarımı yapılmaktadır. Adıyaman-Kahramanmaraş elektrik dağıtımının 13 yıl önceki ihaleyle devredilmeye çalışılması aşamasında yandaş sermaye grubunun alıcı şirkete sokulması için uğraşıldığı tespit edilmiştir. Benzer uygulamaların diğer dağıtım özelleştirmelerinde de yaşandığı görülmektedir. Hatta bu hükümet döneminde yapılan özelleştirmelerde, ihale şartnamesi yoluyla, "alıcı şirketin ortaklık yapısına müdahale edilebilmesinin", kural haline getirildiği ortaya çıkmıştır. Nitekim son devredilen Meram Elektrik Dağıtımı‘nda ihalede en yüksek teklifi veren ve ÖYK kararıyla bölgeyi devralmasına karar verilen şirket başka, alıcı şirketin ortaklık yapısı ise başka hale getirilmiştir.

Özelleştirme bütünüyle ideolojik bir argümandır ve sermayeye kaynak aktarımından başka bir şey değildir. Siyasal iktidarlar da kendi yandaş sermaye gruplarının yaratılması ve bu gruplara kaynak aktarımı için özelleştirmeyi bir araç olarak kullanmakta, bunun için "Ali Cengiz oyunlarına" başvurmaktan da çekinmemektedirler. Türkiye‘de bugüne kadar yaşanan özelleştirme örnekleri bu gerçeği yeterince açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Elektrik; üretim, dağıtım ve iletim hizmetiyle bütün olarak bir kamu hizmetidir ve kamu yararına yönetilmesi gerekir. Yandaş sermaye gruplarına kaynak aktarımının bedelini özelleştirmeler sonrasında halk faturaları aracılığıyla ödemektedir. Enerji alanındaki özelleştirmelerin halka yansıyan yüzü işsizlik, pahalı elektrik, elektrik alanında yatırım açığıdır. AKP‘nin sermaye düşkünlüğü, enerji alanında, en ucuz üretim yapan kamu hidrolik santrallarının çalıştırılmamasına kadar varmıştır. Gelinen aşamada kamunun santralları çalıştırılmamakta, şirket santralları ise karaborsa üzerinden pahalı elektrik satışına devam etmektedirler. Enerji alanındaki bu uygulamaları karşılığında AKP Hükümeti Dünya Bankası tarafından dış borç ödemesinde kullanmak üzere verilen kredi ile ödüllendirilmektedir. Ancak tarih önünde ve kamuoyu nezdinde AKP Hükümeti mahkum olmaktadır. Derhal elektrik alanındaki özelleştirme uygulamalarına son verilmeli; elektrik hizmeti, siyasal bağlantılardan uzak, kamu yararına yönetimi sağlayacak bir yapılanmaya kavuşturulmalıdır. EMO olarak sürecin takipçisi olduğumuzu, hukuki yollar başta olmak üzere her platformda mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiriz.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
KASIM 2009

 

Elektrik Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan "Elektrik Dağıtım Bölgeleri Üzerinde Garip İlişkiler Yumağı - Fener Işığında Gölge Oyunları"  Raporu‘nu aşağıdaki dosyalar bölümünden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.  

 

Dosyalar

ELEKTRİK DAĞITIM BÖLGELERİ ÜZERİNDE GARİP İLİŞKİLER YUMAĞI - FENER IŞIĞINDA GÖLGE OYUNLARI RAPORU (2148 KB)HALK TV- ANA HABER

25.02.2021
 


Çok Okunanlar


ACI KAYBIMIZ…PERİHAN PULAT’I KAYBETTİK…

EMO KADIN KOMİSYONU 8 MART ETKİNLİKLERİ

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

VATANDAŞIN PARASINI YİYİP ELEKTRİĞİNİ KESİYORLAR (SÖZCÜ)

ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALLERİNİN FAALİYETLERİ SONUCU OLUŞAN ATIKLARIN TOKSİK NİTELİKTE OLDUĞUNA İLİŞKİN KARAR

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALİ SAHİPLERİNE SAATTE 3 BİN 942 DOLAR KAZANDIRIYOR (KARADENİZHAYAT.COM)

ÇARPICI AKKUYU İDDİASI! (HABERCİ MERSİN)

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE İÇİN RANT DÜZENİNDEN VAZGEÇİLMELİ!

HALK TV- ANA HABER

HALK TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 15974


Tüm Görüşler - Raporlar

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.