MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DENİZLİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 DENİZLİ   MUĞLA   UŞAK 
 

 
YEKSEM BANNER
 

EMO Denizli Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 13

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ODALARA MÜDAHALE


BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Denizli‘mizde özellikle 2010 yılının son yarısından bu yana daha da artarak,kamu vicdanının dahi kabul edemeyeceği "ben yaptım oldu" anlayışının hukuk dışı uygulamaları acımasızca sürdürülmek istenmektedir:

  • Kadınlarımızın yaşamında unutulmaz anısı olan tarihi Kız Meslek Lisesi hiçbir yasal dayanak olmadan bir gece yarısı insafsızca yıkılmış ve yetkililer "Neden yıktınız?" sorumuza dahi cevap verememişlerdir;
  • Yıllardır Denizli‘ye hizmet veren Otogar yıkılmış,bir bölümü satılarak yüksek yapı için "sicil durum belgesi" oluru alınmadan usulsüz inşaat ruhsatı verme girişiminde bulunulmuştur.
  • Yeniden garaj yapacağım aldatmacası ile Denizli halkı şehir dışındaki "yapma otogara" gitmeye zorlanmıştır.
  • Ama Meslek Odalarının iyi niyetli uyarılarından sürekli rahatsızlık duyulmuştur.
  • Ve son süreçte,1975 yılı Denizli depreminden bu yana şehrin sağlıklı  yapılaşması,depreme dayanıklı yapıların gerçekleşmesi için gelmiş geçmiş tüm Belediye Başkanlıklarının içten destekleri ile özverili faaliyet gösteren Mühendis Odalarının yetki alanına baskı mantığı ile müdahale edilmek istenmiştir.

Yapılmak istenen bu keyfi uygulamalar ve müdahaleler, EMO‘nun ve diğer meslek örgütlerinin taraf oldukları konularda sürdürdükleri mücadeleyi  engelleme girişimleridir.

Değerli basın çalışanları,

Biraz sonra sizlere dağıtacağımız 03.01.2011 tarihli Belediye Başkanlığına gönderdiğimiz uyarı yazısında bu engelleme girişimlerinin yasal ve teknik ayrıntılarını bulabileceksiniz.

Özetle ifade etmek gerekirse Denizli Belediye Başkanlığı,kovboy Amerika‘sının wanted ilanları gibi ilgili müdürlük katına duyuru asarak kendi kendine yasal haklar üretip Mühendislik ve Mimarlık alanımıza ait mesleki faaliyetlere hukuka aykırı müdahalelerde bulunmak istemiş,Odamız mevzuatlarının gerektirdiği yükümlülükler konusunda üyelerimiz arasında çekince ve tedirginlik yaratmaya çalışmıştır.Bu davranışlar yetki gaspı niteliğindedir.Ne gariptir ki ilan panosuna asılan bu duyurular yerine,resmi yazılarla konunun taraflarını bilgilendirme cesareti ise maalesef gösterilememiştir.

Çünkü TCK‘nın 113.cü maddesi,kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının faaliyetlerinin engellenmek istenmesini suç olarak nitelemiştir.

Değerli basın mensupları,Elektrik,İnşaat,Makine Mühendisleri ve Mimar Odaları ve TMMOB çatısı altındaki tüm Meslek örgütleri,Anayasanın 135. maddesi ile 6235 sayılı TMMOB yasasının tanıdığı yetkilere dayanarak meslek ve kamu yararını ön planda tutan kamu kurumu niteliğinde kuruluşlardır.

TOPLUM ÇIKARLARINA TERS RANTÇI HER TÜRLÜ GİRİŞİMİN KARŞISINDA YER ALIRLAR.BASKICI MÜDAHALELERE GEREKEN MÜCADELEYİ HUKUK ÇERÇEVESİNDE YAPARLAR.

Bu çerçevede Elektrik Mühendisleri Odası da, kuruluş yetkisini Anayasa‘dan alan kamu tüzel kişiliğine sahip demokratik bir meslek örgütü olarak, üyeleriyle ilgili yetki ve sorumlulukları yanında uzmanlık alanlarıyla ilgili kamu yararına işlemlerin tesis edilmesini sağlama görevini de üstlenen bir kuruluştur. EMO, meslek alanlarına ilişkin bugüne kadar yargı önüne taşıdığı davalarla, idarelerin hukuka ve kamu yararına aykırı işlemlerinin iptalini sürekli sağlamıştır.Bu duruşunu TMMOB ilkeleri çerçevesinde sergilemeye devam edecektir.Keyfi,hukuk dışı uygulamaların karşısında mutlaka duracak,meslektaşlarımız ve halkımızın yararına her türlü olgunun yanında daima yerini alacaktır.

Dileriz ki Denizli‘de kamu görevi yapan kuruluşlar olarak sorumluluk bilinci içinde toplumsal görevlerimizi gerçekleştirelim.

Denizli Belediye Başkanlığı en kısa sürede yasa dışı uygulamalardan vazgeçmeli,söz konusu duyuruyu kaldırmalıdır.Aksi halde yasa dışı uygulamayı yapanlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağımız hususunu Kamuoyunun bilgisine sunarız. 04.01.2011

Saygılarımızla.

 

Abdullah ŞAVKLI

Elektrik Mühendisleri Odası

Denizli Şube Yönetim Kurulu BaşkanıBÜLENT PALA İLE TÜRKİYE`NİN ENERJİ GÜNDEMİ

21.03.2022
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 2119


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.