MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DENİZLİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 DENİZLİ   MUĞLA   UŞAK 
 

 
YEKSEM BANNER
 

EMO Denizli Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 13

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BASIN AÇIKLAMASI (KÜÇÜKER TEKSTİL`E AİT TERMİK SANTRAL HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞIMI)


BASIN AÇIKLAMASI

 
BASIN AÇIKLAMASI (KÜÇÜKER TEKSTİL`E AİT TERMİK SANTRAL HAKKINDA BİLGİ PAYLAŞIMI)
 

BASIN AÇIKLAMASI

Denizli Bütünşehir sınırları içindeki Merkez İlçe Güzelköy Mevkiinde Küçüker Tekstil San. Ve Ticaret A.Ş. ne ait Ankara Asfaltı 10.km No:4 Güzelköy kavşağı adresinde 5 MW gücünde termik-kojenerasyon santrali kurulmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) nın 28.04.2011 tarih ve 3191-4 sayılı kararı ile "Otoprodüktör Lisansı" verildiği tespit edilmiştir.

Bilineceği üzere, kojenerasyon santralleri enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesi esasına dayanmaktadır. Otoprodüktör faaliyeti ise, kojenerasyon santrali sahibi işletmelerin kendi iç ihtiyaçları ile birlikte ulusal elektrik sistemine bağlanarak gerekli hallerde ihtiyaçlarının bir kısmını sistemden alan; bazen de sisteme satan bir uygulama türüdür.

Elektrik Mühendisleri Odası Denizli Şubesi olarak kurulacak santralle ilgili yaptığımız araştırmalar sonucu aşağıda belirtilen hususlarda çekincelerimizi kamuoyunun bilgisine sunmak istiyoruz.

•1-     Küçüker Tekstil tarafından kurulacak olan termik santral, Denizli Bütünşehir sınırları içinde yerleşim bölgelerinin yakınında bir alandadır. Güzelköy yerleşkesi ile adeta yan yanadır. Santralin kömürle çalışacağı göz önüne alınırsa çevre ve insan sağlığına olumsuz etkileri olacağı açıktır.

•2-     5 MW güç kapasiteli kojenerasyon santrali "dışarıdan temin edilen kömür" ile çalışacaktır. Yılda 17316 ton kömürün yakılacağı tesiste yılda 1732 ton kül oluşacağı belirtilmektedir. Bu atıkların ne şekilde ve nerede "bertaraf" edileceği belli değildir.

•3-     Kullanılacak olan kömür ithal kömürdür. Dışa bağımlı bir yakıt tercihi yapılmıştır.

•4-     Yerleşim bölgesinin içindeki bu santralin bacasından atılacak gazlar içinde atmosfere salınımı istenmeyen gaz ve tozların, çevreye ciddi zararlar verebileceği endişesini taşımaktayız. Özellikle yakın çevremizde mevcut Yatağan, Yeniköy vb. termik santrallerin bitişik yerleşim bölgelerine verdiği zararları gördükçe çekincelerimiz artmaktadır.

•5-     Sistemden atık su çıkışı olmayacağı belirtilmektedir. Oluşacak toz, kükürt dioksit, azot dioksit gibi atıkların emisyon değerlerinin Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine uygunluğu ne şekilde sağlanacaktır bu konuda açıklık yoktur. Yakındaki tarımsal araziler ve canlılara zarar verme olasılığı yüksektir.

•6-     Kömür santralinden oluşacak gürültünün Güzelköy halkını rahatsız edecek düzeyde olacağı aşikardır. Sadece insanların değil doğanın dengesi de bozulabilecektir.

•7-     İlgili firma her ne kadar şu anda elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla 5 MW gücünde bir kojenerasyon santrali yatırımı yapmakla birlikte; tesislerinde üretim proseslerine paralel olarak kapasite artırımı planladıkları anlaşılmaktadır. Zira "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği" ne göre ÇED Raporu 10 MW ve üzeri elektrik ve buhar elde edilen endüstriyel tesislerden istendiği halde, Küçüker A.Ş. kapasite artışı için ÇED dosyasını ilgili Bakanlığa sunmuştur.

Görüleceği üzere Güzelköy ve çevresinde yoğun yerleşimin bulunduğu bu bölgede sadece 5 MW değil 10 MW ın da üstünde büyük güçte santral kurulması planlandığı anlaşılmaktadır. Bu kabul edilemez. Küçük güç değeri gösterilerek kamuoyu dikkatinden kaçan Denizli Merkez İlçe Akkale Mahallesi ile Güzelköy Mahallesi arasında büyük güçte bir kömür santrali planlanmasını kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

EMO Denizli Şubesi yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarının her zaman savunucusudur. Ancak ithal kömür kaynaklı, çevrenin korunmasında tereddütler oluşturan, özellikle mahalle arasında kömür santraları kurulmasına olumlu bakması söz konusu değildir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.  01.06.2011

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

DENİZLİ ŞUBESİ

 

 BÜLENT PALA İLE TÜRKİYE`NİN ENERJİ GÜNDEMİ

21.03.2022
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 4111


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.