MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DEPREM HARİTASINA NÜKLEERİN KİRİ BULAŞTI


BASIN AÇIKLAMASI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI

Deprem Haritasına Nükleerin Kiri Bulaştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü‘nde yaptığı Türkiye‘nin Yeni Deprem Haritası‘na ilişkin açıklamasında, dil sürçmesi olarak açıklanamayacak biçimde halkı kandırmaya dönük olarak bilimsel gerçekleri saptırmıştır. Sayın Bakan‘ın , "Akkuyu‘da kurulacak nükleer santral herhangi bir fay hattı üzerinde bulunmuyor" ifadesi güncellenmiş diri fay haritasına bakarak, kurulacak santralin mevcut tanımlanmış faylardan kaynaklı olası depremlerden etkilenmeyeceği anlamına gelmemektedir. Kaldı ki Bakanın bu açıklamasını yaptığı sırada sunduğu yeni hazırlanan Türkiye Deprem Haritası‘nda da 5.5 ve üzerinde deprem üretme kapasitesine sahip diri fay hattının bulunduğu 31 il ve ilçe arasında Mersin ile Silifke sayılıyordu.

Öncelikle, Akkuyu‘da kurulacak olan nükleer santral için 35 yıl önce 1976 yılında bir yer lisansı alınmıştı. Bu kapsamında yapılmış yerbilimsel veri ve değerlendirmeleri, bugünkü veri ve bilgiler ışığında geçerli görmek; güncellenmeyen yer lisansını kabul etmek mümkün değildir. Bu gerçekler karşısında nükleer santral konusunda deprem temelli oluşan tepkiyi kırmak için yapılan bu açıklama gerçekleri yansıtmıyor.

Geçmişte yapılmış, santralin kurulacağı yerin yakınından geçen Ecemiş Fayı‘nın sismik karakteri konusunda ciddi kaygılar yaratacak bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Ecemiş Fayı‘nın yaklaşık 300 km uzunluğunda olup, Akkuyu‘nun 20-25 km yakınından geçerek denizde devam ettiği, bu fayın yılda 3 mm sol yönlü doğrultu atımlı harekete sahip, aktif bir fay olduğu biliniyordu. Uzun dönemdir suskun olan bu fay hattında tehlikeli bir enerji birikiminin olduğuna bilim adamları işaret ediyorlardı. Birden bire Sayın Bakan‘ın bir cümle ile nükleer santralın diri fay hattında bulunmadığına yönelik açıklama yapması, en basit ifadeyle ciddiyetten uzak bir yaklaşımdır.

Jeoloji mühendisleri, Akkuyu yöresinin, çalışma mekanizması son Japonya Depremi‘ni yaratan tektonik sistemi ile aynı olan, Japonya‘daki kadar büyük olmasa da tarihsel dönemlerde yıkıcı büyüklükte sığ odaklı depremler ve tsunamiler üretmiş, Helenik-Kıbrıs yayının da etkisi altında olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu dalma batma zonunda meydana gelecek bir depremin ve buna bağlı oluşacak tsunaminin, Güney Batı Anadolu‘nun yanı sıra Akkuyu Santralı‘nın bulunduğu bölgeyi de etkilemesi söz konusudur.

Diğer taraftan bölgenin, önemli bir deprem beklentisi olan Doğu Anadolu ve Ölüdeniz Fay Zonu‘ndan etkilenme olasılığı da bulunmaktadır. Hatay ve İskenderun‘da meydana gelmiş yıkıcı depremlerin varlığı da bilinmektedir.

Bu depremlerin tekrarlanma aralıklarının ve mesafenin uzun olması, meydana gelebilecek depremlerin ve tusunami etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini bize öğretmiştir. Unutmamalıyız ki, zeminin jeolojik özellikleri nedeniyle Gölcük Depremi Avcılar‘ı ve son olarak da Japonya Depremi 373 km uzaklıktaki Tokyo‘yu ve diğer uzak bölgeleri de ciddi etkilemiştir.

Yeni Diri Fay Haritası da Ecemiş Fay Zonu‘nu daha net ve tanımlı olarak ortaya koyarken bu faya paralel ve bu fayın güneyinde genç fayların olduğunu göstermiştir. İskenderun Körfezi‘nin batı kenarınca uzanan Osmaniye Karataş Fayı da önceki çalışmalara nazaran açık olarak tanımlanmıştır. Öte yandan Diri Fay çalışmaları deniz alanlarını kapsayan bir çalışmayı içermediği için, yeni Diri Fay Haritası karada görülen fayların deniz alanlarına ilişkin bir devamlılığının olup olmadığını ortaya koymamakta ve deniz altında devam eden olası fayların da Akkuyu‘yu etkilemeyeceğini söyleyecek veriyi de sağlamamaktadır.

Akkuyu ÇED Başvuru dosyasındaki jeoloji verileri ve jeolojik tehlike ve risklere yönelik hiç bir doyurucu çalışma veya çalışma öngörüsü yer almadığı gibi, çalışma alanının yakınında aktif fayların bulunmadığı gibi yanıltıcı ifadelere de yer verilmektedir. Sayın Bakan Rus şirketin ÇED başvurusuna, Yeni Fay Haritası açıklaması ile altyapı mı sağlamaya çalışmaktadır?

Bugüne kadar hükümetin nükleer santral ve kazaları konusunda yaptığı açıklamalar bırakın halkımıza güven vermeyi, her geçen gün endişelerimizi daha da artırmaktadır. Hafife alarak can güvenliğinin sağlanamayacağı açıktır. "Tüpgaz" cehaletini ve ısrarını sürdürmenin anlamı yoktur. Nükleer santral kurma girişimlerine derhal son verilmelidir.

Nükleer Karşıtı Platform Sekretaryası
Elektrik Mühendisleri Odası
21.06.2012

 

 TRT 3- GENEL KURUL

24.02.2021
 


Çok Okunanlar


ORTAK TOPLANTI

TL’YE DÖNÜŞ YETMEZ; YEKDEM SUİSTİMALİ BİTMELİ

GERZE HALKININ YANINDAYIZ

CUMHURBAŞKANLIĞI GÜNEŞ, RÜZGâR VE LES’İ NASIL ÖLDÜRDÜ? (ÖNDER ALGEDİK/GAZETEDUVAR.COM.TR)

TELE1- ANA HABER

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ELVEDA MI?

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

İLETİŞİMDE VERGİ ZAMMI DEĞİL, İNDİRİM OLMALI!

`NÜKLEER HEVESİNDEN VAZGEÇİLSİN!`

EMO 47. DÖNEM 2.KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

Okunma Sayısı: 1135


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.