MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

2012 - SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ


SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ


 
Serhat Özyar’ın anısını yaşatmak amacıyla Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Bilim ve Ütopya Kooperatifi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Elemanları Derneği (ÖED) tarafından düzenlenen “Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı 2012 Yılı Ödülü” sahiplerini buldu. Bu yıl Seçici Kurul 3 adayı Yılın Genç Bilim Adamı ödülüne, 3 adayı Onur Ödülü’ne değer bulurken, 1 adaya ise Seçici Kurul Özel Ödülü verildi.
 

 

"Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı 2012 Ödülleri" ODTÜ Mühendislik Merkez Binası MM-25 Amfisi‘nde 24 Nisan tarihinde düzenlenen tören ile sahiplerine verildi. Dr. Emine Pınar Karabulut, Dr. Serdar Sezer, Dr. Hüseyin Çankaya‘nın Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödüllerini EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş verdi. Dr. Hüseyin Çankaya‘nın ödülünü yurtdışında olması nedeni ile Dr. Hamit Kalaycı alırken, Dr. Yiğitcan Eryaman, Dr. Dilek Küçük ve Dr. Ali Haydar Özer‘e ise Onur Ödülleri‘ni Bilim ve Ütopya Kooperatifi adına Seçici Kurul‘da yer alan Prof. Dr. Semih Koray sundu. Seçici Kurul Özel Ödülü de Dr. Savaş Volkan Genç‘e Doç. Dr. Melek Diker Yücel tarafından verildi.

Ödül törenine EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, Yazmanı Mehmet Bozkırlıoğlu ve EMO‘yu temsilen Seçiçi Kurul‘da yer alan Tarık Öden de katıldı.

Eşitsizlikler ve Çelişkiler Büyüyor

Ödül töreninde konuşan EMO Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Göltaş, "Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü"nün anlamı ve öneminin on yıldır azalmadan sürdüğüne dikkat çekti. "Dr. Serhat Özyar; bilimsel çalışmayı yalnızca uzmanları ilgilendiren teknik bir uğraştan ibaret görmeyen, bilimsel yaklaşımın düşünsel yaşamın tüm alanlarına egemen kılınmasının gereğine ve önemine inanmış bir aydınlanmacıydı" sözleri ile Özyar‘ı anlatan Göltaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün çağımızda bilim ve teknoloji, daha fazla kar etmenin, egemenlik alanlarını genişletmenin, toplumsal ve siyasal direnişleri etkisizleştirmenin hem maddi hem de ideolojik temellerinden biri olarak gittikçe daha çok öne çıkıyor. Elbette bu durumun sonucu olarak, dünyada sömürü ve talanın boyutları inanılmaz düzeylere ulaştı. Bölgesel, devletlerarası ve bir devletin farklı toplumsal kesimleri arasındaki eşitsizlikler her geçen gün artıyor, çelişkiler daha keskinleşiyor."

Bilim ve demokrasinin gelişmesinin her zaman paralel gitmediğine dikkat çeken Göltaş, "Kimi zaman kesitlerinde bilimin ve teknolojinin gelişmesi anti demokratik yönetimler altında da sürdü. Bilim ve teknoloji, toplumsal yapı ve ilişkilerle iç içe olduğu için de doğal olarak, kimin elinde nasıl kullanıldığı ve geliştirildiği ile de sorgulanmıştır" dedi.

Bilim ve teknoloji politikalarının, sanayileşme, özelleştirme, gümrük birliği, uluslararası anlaşmalar, devletin biçimi ve sınıflararası ilişkiler gibi kavramları ile birlikte düşünülmesi gerektiğini ifade eden Göltaş, "Ancak böyle bir değerlendirme ile nükleer silahlanmanın yarattığı tehdidin, giderek derinleşen ekolojik sorunların, enerji, ulaşım ve iletişim alanında yaşanan kirlilik ve dezenformasyonun karşısına adil, demokratik ve özgür bir yaşam öngörülebilir" diye konuştu.

Bilim İnsanının Sorumluluğu

Bilim ve Ütopya Kooperatifi adına törenin açılışında konuşan Prof. Dr. Semih Koray ise bu yıl çok sayıda doktora tezinin ödüle değer bulunmasının bilim üretiminde ulaşılan düzeyi göstermesi açısından sevindirici olduğuna dikkat çekti. Bilim insanlarının tek tek kendi alanlarında bilim üretmenin yanı sıra başka görevleri de bulunduğunu kaydeden Koray, şöyle devam etti:

 "Her kademede bilime dayalı eğitimi savunmak, ülkemizin karşı karşıya bulunduğu tüm önemli sorunlarda bilimin yol göstericiliğini hayata geçirmek, bilimin öncü rolünü ete kemiğe büründürmek, bu görevlerin başında geliyor."

"Fikri hür, vicdanı hür nesil yetiştirme hedefinin yerini dindar gençlik yetiştirme hedefi almıştır" diye konuşmasını sürdüren Koray, "Yurtta barış dünyada barış" anlayışının yerini komşu ülkeler içinde etnik ve dinsel fay hatlarının kurcalanmasının aldığını ifade etti.

"Bilimsel Bilgi" ve "Cinlerin Yardımı" Uçurumu

Konuşmasında güncel gelişmelere ilişkin çarpıcı örnekler anlatan Koray, şöyle devam etti:

"Devletin resmi televizyonunda, hangi ülkenin istihbarat teşkilatının cinlerin desteğini alarak başarılı olduğu, tartışma konusu yapılmaktadır. Ülkemizde bugünün manzarası budur. Bugün toplumsal olarak neyin ileri, neyin geri olduğunun nesnel bir ölçütü varsa eğer, o zaman bunu belirlemek bilime düşen bir görevdir. Ölçüt yoksa o zaman toplum bilim diye bir bilim de yoktur. "

Eğitimin ülkemizde toplumu sığlaştırmanın aracı haline getirilmeye çalışıldığını ifade eden Koray, "Öğrencilerin adeta kavramlarla düşünme aşamasına yükselmeden, karmaşalar ile düşünme aşamasında tutulmaya çalışıldığı görülmektedir. Akıl ve bilim eğitimden her gün daha fazla uzaklaştırılmaktadır " diye konuştu. Olası bir Anayasa değişikliği ile öğretimin birliğine ve içeriğine yönelik saldırının daha da artmasından endişe edildiğine dikkat çeken Koray, "Önümüzdeki yıllarda üniversitelerde bilime dayalı öğretimin yapılamaz hale gelmesi durumunda hayıflanmanın işe yaramadığı döneme girilmiş olacaktır" dedi. Prof. Koray, akıl ve bilime karşı yapılan saldırıları üniversitelerin suskunluk ile karşılamasını da eleştirdi.

Koray‘ın ardından kürsüye gelen ODTÜ ÖED Başkanı Prof. Dr. Ali Gökmen ise konuşmasına ödül sahiplerinin belirlenmesine ilişkin süreci anlatarak başladı. 2012 yılında Seçiçi Kurul‘da EMO‘yu temsilen Mehmet Bozkırlıoğlu, Tarık Öden, Bilim ve Ütopya Kooperatifi‘ni temsilen Prof. Dr. Işık Bökesoy, Prof. Dr. Semih Koray ve Doç. Dr. Nesrin Çobanoğlu, ODTÜ ÖED‘yi temsilen Doç. Dr. Melek Diker Yücel, Prof. Dr. Ali Gökmen ve Doç. Dr. Çağatay Keskinok‘un görev aldığını kaydetti. Seçici Kurul‘dan önce belirlenen 7 kriter doğrultusunda hakemler tarafından değerlendirme yapıldığını, ardından hakem raporlarını Seçici Kurul‘un değerlendirdiğini anlatan Gökmen, Seçici Kurul‘un bu yıl çok değerli çalışmaların gelmesi nedeniyle eleme yapmakta zorlandığı ifade etti.

Ödüllerin verilmesinin ardından ödüllerin gerekçeleri sırası ile Doç. Dr. Melek Diker ve Başkanı Prof. Dr. Ali Gökmen tarafından okunarak, ödül sahiplerinin çalışmalarına ilişkin yaptıkları sunumlara geçildi. Törene katılamayan Dr. Hüseyin Çankaya‘nın sunumu ise Dr. Hamit Kalaycı tarafından gerçekleştirildi.

Seçici Kurul tarafından her ödül için açıklanan ve törende okunan gerekçeler ise şöyle:

"Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı 2012 Yılı Ödülü Gerekçeleri

-Dr. Hüseyin Çankaya

Dr. Hüseyin Çankaya, ‘Malzeme Karakterizasyonu için Yakın ve Orta Kızılaltı Darbeli Lazerlerin Geliştirilmesi‘ başlıklı doktora çalışmasında, özellikle yakın kızılaltı bölgede çalışabilen femtosaniye darbeli katı hal lazerleri geliştirmiştir. Femtosaniye lazerler, lazer bilim ve teknolojisinin gelmiş olduğu en ileri seviyeyi teşkil ederler ve son derece kısa darbe uzunlukları sayesinde başka türlü mümkün olamayacak zaman çözünürlüğü sağlar ve çok yüksek optik güç üretirler. Bu çalışmada elde edilen 5 nJ, 70 fs atımlı lazer, örneğin, çoklu foton mikroskopisi için idealdir. Tezdeki çok önemli diğer bir çalışma, 2.25 µm ve 2.45 µm dalgaboylarında Cr: ZnSe lazerinin geliştirilmesidir. Bu dalgaboyu, spektroskopi başta olmak üzere bilimsel çalışmalar, doku ile etkin etkileşime olanak vermesiyle tıbbi çalışmalar ve 3-5 µm dalgaboyunun kullanım alanları itibariyle savunma uygulamaları açısından çok önemli ve güncel bir çalışma alanıdır. Bu dalgaboylarında 1 kHz tekrar frekansında elde edilen 157 µJ atım enerjisi önemli bir ilerlemeye denk gelmektedir. Dr. Çankaya, tez çalışmasında lazer aktif ortamı tanımlamasından optik tasarıma kadar pek çok bileşeni başarı ile birleştirmiş ve ülkemizdeki bir eksikliğin giderilmesine önemli katkıda bulunmuştur.

-Dr. Emine Pınar Karabulut

Dr. Emine Pınar Karabulut, ‘İki Boyutlu Yalıtkan ve Metal Nano Boyutlu Yapıların Momentler Yöntemi Temelli Sayısal Bir Teknik ile Optik Karakteristiklerinin Elde Edilmesi ve Ayrık Karmaşık İmaj Yöntemi İçin Hata Kriterinin ve Otomatik Derece Seçiminin Geliştirilmesi‘ başlıklı doktora çalışmasında, fotonik yapıların temel taşı olan katmanlı yapıların hesaba katılması için kapalı-formlu Green fonksiyonlarını, doğruluğu garantili ve otomatik halde hesaplayan bir yöntem geliştirmiş ve iki boyutlu yapıların, Momentler Yöntemi temelli bir yaklaşımla verimli olarak analiz edilebildiğini göstermiştir. Fotonik konusunda yapmış olduğu önemli katkılarla, bu araştırmaların sadece büyük araştırma merkezlerinde değil, kişisel bilgisayarlar aracılığı ile yapılabilmesini de olanaklı kılmıştır. Çalışılan alan elektromanyetik modelleme başlığı altında olmakla birlikte üst düzey matematik, numerik modelleme ve elektromanyetik alan temelli bilgi birikimi ve çalışma içermektedir. Dr. Karabulut ayrıca, sınırları sonsuzda olan karmaşık ve hızlı salınımlı integrallerin doğru ve hızlı bir şekilde hesaplanmasını sağlayan sayısal bir yöntem geliştirilmesinde öncü rol oynamıştır. Geliştirmiş olduğu bu sayısal yöntem, hesaplamalı mühendisliğin her alanında kullanılabilecek geniş bir kullanım alanına hitap etmektedir.

-Dr. Serdar Sezer

Son yıllarda kimya konusundaki üretimin doğayı kirletmeden yapılabildiği, ‘Yeşil Kimya‘ olarak adlandırılan yeni bir alan doğmuştur. Yeşil Kimya, doğaya zarar veren çözücü maddeler yerine suyun kullanıldığı, üretimden açığa çıkan ‘atık maddelerin‘ başka bir üretimin ham maddesi olarak değerlendirildiği, doğa ile uyumlu bir araştırma ve üretim alanıdır. Dr. Serdar Sezer‘in ‘Kiral Eninlerin Pauson-Khand Reaksiyonlarında Diyasteryoseçiciliğin Uzaktan Kontrolü‘ başlıklı doktora tezi, Yeşil Kimya‘nın en fazla uygulama alanı bulduğu organik kimya alanında özgün bir çalışmadır. Aynı kimyasal formüle sahip olan iki maddeden biri canlılarda aktif olabilmekte, diğerinin ise etkisi bulunmamaktadır. Dr. Sezer doktorasında birçok potansiyel ilacın iskeletinde bulunan, potansiyel biyolojik aktiviteye sahip önemli ve nisbeten karmaşık yapıda olan yeni kiral organik bileşenleri biyokatalizörler yardımıyla sentezlemiş ve doğal enzim kullanarak aktif olan bileşeni diğerinden ayırmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen ürünlerin eldesinde kullanılan uzaktan kontrollü diyasteryoseçicilik kavramı, çalışmanın özgünlük düzeyini arttırmaktadır. Sentezlenen alkol ara yapıları ve Pauson-Khand halkalaşma ürünleri yeni bileşiklerdir ve literatürde ilk kez bu çalışmayla yer almışlardır.

Serhat Özyar Onur Ödülü Gerekçeleri

-Dr. Yiğitcan Eryaman

Dr. Yiğitcan Eryaman, ‘Manyetik Rezonans Görüntüleme‘de Özgül Soğrulma Hızını Azaltmak için Yeni Yöntemler‘ başlıklı doktora çalışmasında, insan vücudunun Manyetik Rezonans Görüntüleme sırasında radyo-frekans alana bağlı ısınmasını azaltmak için kullanılacak yöntemler sunmuştur. Isınma riskini, ilgili elektromanyetik problemleri çözerek analiz etmiş ve bu riskin verici anten dizileri kullanılarak ortadan kaldırılabileceğini göstermiştir. Önerdiği çözümler, uygulamada özellikle kalp pili ve benzeri cihazlar taşıyan hastaların MRG teknolojisinden güvenli bir şekilde yararlanmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

-Dr. Dilek Küçük

Dr. Dilek Küçük, ‘Türkçe Haber Videolarının Otomatik Anlamsal Etiketlenmeleri ve Erişimleri için Bilgi Çıkarım Tekniklerinin Kullanımı‘ başlıklı doktora çalışmasında, Türkçe haber videolarının anlamsal etiketlenmeleri ve erişimleri için video metinlerinde çeşitli bilgi çıkarım tekniklerini kullanan metin tabanlı tam otomatik bir sistem önermiştir. Tez kapsamında geliştirilen isimli nesne çıkartımı, otomatik üstmetin bağlantısı oluşturma, kişi nesnesi çıkartımı ile eşgönderme çözümleme ve olay çıkartımı yöntemleri, hem sadelikleri ve içermiş oldukları yenililikler açısından, hem de farklı alanlara otomatik taşınabilirlikleri açısından önem taşımaktadır. Önerilen sistem Türkçe arşivler için bir ilktir.

-Dr. Ali Haydar Özer

Dr. Ali Haydar Özer, ‘Elektronik Pazarlar için Müzayede ve Takas Modelleri‘ başlıklı doktora çalışmasında, üç adet müzayede ve takas tabanlı elektronik pazar modeli önermiş, bu modellere ait eniyileme problemlerini matematiksel olarak tanımlamış, ilk iki modelin eniyilemesi için hızlı polinom zamanlı algoritmalar üretmiş ve başarımlarını test problemleriyle ölçmüş, üçüncü modelin "zor" olduğunu gösterip ne büyüklükteki problemlerin çözülemediğini araştırmıştır. Bu çalışmayla takas ve müzayede yöntemlerinin var olan teknoloji çerçevesinde çok verimli bir şekilde kullanılabileceği, böylece yeni sektörlerin doğuşuna yol açılabileceği; çalışma kitlesel Internet pazarları oluşturmayı mümkün kıldığından, sosyal ve ticari anlamda da etki yapabileceği öngörülmektedir.

 Seçici Kurul Özel Ödülü Gerekçesi:

-Dr. Savaş Volkan Genç

Genel tarih ile özel olanın tarihi, genel siyasalar ile özel alana ilişkin siyasalar arasındaki belirlenmelerin ortaya çıkarılması ve iktisadi siyasa alanına ilişkin toplumbilimsel bir çerçeve ile fen bilimleri alanına ilişkin çerçeve arasındaki ortak alanlarda çözümleme çabasının, herhangi bir fen bilimleri ya da mühendislik alanına ya da bir toplumbilim alanına göre belirli zorlukları bulunmaktadır. Bu nedenle, bu zorlukları göze alarak, Türkiye‘de önemli siyasal dönüşme aşamasını temsil eden bir dönemdeki hayvancılık politikaları ve veteriner hekimliği hizmetlerinin, iktisadi politika süreçleri ile ilişkileri çerçevesinde incelenmesine yönelen ve özgün tarihsel bilgi üretimine katkıda bulunan Dr. Savaş Volkan Genç‘e ait ‘Demokrat Parti Dönemi Hayvancılık Politikaları ve Veteriner Hekimliği Hizmetleri‘ başlıklı tez çalışmasına Seçici Kurul Özel Ödülü verilmesi kararlaştırılmıştır."

 ÇALIŞMA YAŞAMINDA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE MÜCADELE

28.11.2022
 


Çok Okunanlar


ELECO 2022 BAŞLIYOR

NÜKLEER SANTRAL FAALİYETLERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!

TV 100- HABERLER

KADRO ARTIŞI VE İSTİHDAM ZORUNLULUĞU ÇAĞRISI

NÜKLEERDE ISRAR CİDDİYETSİZLİKTİR

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO KADIN BÜLTENİ 9. SAYI ÇIKTI

EMO ONUR KURULU VE SORUŞTURMACI ORTAK TOPLANTISI

NÜKLEERDE ISRAR CİDDİYETSİZLİKTİR

FOX TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 1171


Tüm Serhat ÖZYAR Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.