MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

2011 - SERHAT ÖZYAR ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI


SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ


 
Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü`ne bu yıl Dr. Önder Metin, ODTÜ Kimya Bölümü`nde gerçekleştirdiği doktora çalışmasında, hidrojen enerjisi elde edilmesi yeni ve etkin katalizörler geliştirmesi nedeni ile değer bulundu. Seçici Kurul ayrıca ODTÜ Kriptografi Bölümü`nde doktora çalışmasını yapan Dr. Sedat Akleylek ve Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü`nde doktora çalışmasını yapan Dr. Oğul Esen`e Serhat Özyar Onur Ödülü verilmesine karar verdi. Ödül töreni, 25 Nisan 2011 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu`nda gerçekleştirilecek.
 

 24 Nisan 2002 tarihinde yaşamını yitiren Bilim İnsanı Serhat Özyar‘ın anısını yaşatmak ve Türkiye‘de bilimi maddi bir güç haline getirmek amacıyla, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Bilim ve Ütopya Kooperatifi ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği (ODTÜ-ÖED) tarafından bu yıl 9‘uncusu düzenlenen "Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü" kapsamında Seçici Kurul çalışmalarını tamamladı.

Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü, bu yıl "Suda Çözünür Polimerle Kararlaştırılmış Geçiş Metal (0) Nanokümeleri: Hazırlanması, Tanımlanması ve Sodyum Borhidrür ve Amonyak Boranin Hidrolizinden Hidrojen Eldesinde Katalitik Etkinlikleri" başlıklı doktora tez çalışmasıyla Dr. Önder Metin‘e verildi. 

Seçici Kurul, ayrıca bu yıl iki doktora tezi sahibini ise "Serhat Özyar Onur Ödülü"ne değer buldu. Dr. Sedat Akleylek "Sonlu Cisimlerin Gösterimleri Üzerine" ve Dr. Oğul Esen, "Fiber Bundles, Diffeomorphism Groups and Plasma Dynamics-Lif Demetleri, Difeomorfizmalar Grubu ve Plazma Dinamiği" başlıklı tezleri nedeni ile "Serhat Özyar Onur Ödülü" alacaklar.

Dr. Önder Metin, Dr. Sedat Akleylek ve Dr. Oğul Esen, ödüllerini 25 Nisan 2011 tarihinde saat 16:00‘da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi A Salonu‘nda gerçekleştirilecek tören ile alacaklar. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödül Töreni kapsamında  "Üniversiteler Bilim ve Etik" başlıklı bir de panel gerçekleştirilecek. Panelin ardından Koroşendo‘nun katılımı ile müzik dinletisi düzenlenecek.

Seçici Kurul, Dr. Önder Metin‘e Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü, Dr. Sedat Akleylek ve Dr. Oğul Esen‘e Serhat Özyar Onur Ödülü verilmesinin gerekçelerini şöyle açıkladı:

"Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü Gerekçesi:

Dr. Önder Metin doktorasını ODTÜ Kimya Bölümü‘nde Prof. Dr. Saim Özkar danışmanlığında 2 Aralık 2010 tarihinde tamamlamıştır. Bilindiği gibi primer enerji kaynağı olan fosil yakıtların hızlı tüketimi ve bunun neden olduğu iklim değişikliği Birleşmiş Milletler tarafından bu yüzyılın başında en önemli tema olarak ele alınmış ve uluslararası düzeyde sürdürülebilirlik üzerine konferanslar düzenlenmiştir. Güneş ve rüzgar enerjisi gibi kaynakların depolanması önemli bir araştırma konusudur. Bu kapsamda hidrojen enerjisi ikincil bir enerji kaynağı olarak değerlendirmektedir. Sıvılaştırılması çok güç olan hidrojenin bileşikler halinde saklanması üzerine dünyada pek çok araştırma yapılmaktadır. Dr. Metin doktora çalışmasında dünyanın en zengin bor yataklarına sahip olan Türkiye için önemli bir element olan bor bileşiklerini kullanarak hidrojen eldesini kolaylaştıran yeni ve etkin katalizörler geliştirmiştir. Geliştirilen yöntem literatürde yayınlanan bu alandaki en yüksek aktivite değerlerine sahip katalizör olarak değerlendirilmekte ve uygulanabilirliği yüksek bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar dünyanın en saygın kimya dergilerinde yayınlanmış ve kısa sürede uluslararası düzeyde pek çok atıf almıştır.

Serhat Özyar Onur Ödülü Gerekçeleri:

Dr. Sedat Akleylek: 2004 yılında Ege Üniversitesi Matematik Bölümü‘nden mezun olduktan sonra ODTÜ Kriptografi Bölümü‘nde, 2008 yılında yüksek lisans ve 2010 yılında yine aynı bölümde Prof. Dr. Ferruh Özbudak‘ın danışmanlığıyla yaptığı "Sonlu Cisimlerin Gösterimleri Üzerine" başlıklı doktora tez çalışmasını tamamlamıştır. Bilgi güvenliği ve kişisel mahremiyet konularında sistemler ve çözümler üretmek matematikte cebirin alt dalları olarak bilinen sonlu grup, halka ve cisim matematiğine ihtiyaç duyar. NIST ve SEC standartlarında karakteristiği 2 olan cisimlerde kullanılması önerilen cisim genişlemeleri için hızlı modüler aritmetik yapılmasına olanak veren optimal bir gösterim bulunmamaktadır. Adayın önerdiği Charlier ve Hermite polinom gösterimleri sayesinde sözü edilen cisim genişlemleri için terim sayısı 2, 3 ve 4 terimli indirgenemez polinomların bulunmasına olanak sağlanmıştır. Ayrıca kendi gerçekleştirmiş olduğu özgün çalışmanın detaylarını da matematiksel bir bütünlük ile sunmuştur. Kullanılan kaynaklar güncel ve çalışma alanındaki son gelişmeleri kapsamaktadır. Dr. Akleylek yapmış olduğu özgün ve derinliği yüksek çalışması ile Dr. Serhat Özyar Onur Ödülüne değer bulunmuştur.

Dr. Oğul Esen: 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği Bölümü‘nden mezun olduktan sonra Yeditepe Üniversitesi Matematik Anabilim Dalı‘nda, 2006 yılında yüksek lisans ve 2010 yılında yine aynı bölümde Prof. Dr. Hasan Gümral‘ın danışmanlığıyla yaptığı "Lif Demetleri, Diffeomorphism Groupları and Plazma Dinamiği" başlıklı doktora tez çalışmasını tamamlamıştır. Oğul Esen, ağırlıklı olarak geometrik mekanik alanında çalışmaktadır. Bu konunun karakteri gereği çalışmaları akışkanlar dinamiği, plazma dinamiği gibi konularda fiziksel problemleri matematiksel bir zemine oturtarak çözmektedir, hem fizik hem matematik alanlarına katkı sağlamaktadır. Dr. Esen, Lie cebirleri, vektör demetleri kuramı, diferansiyel manifoldlar kuramı, simplektik geometri gibi matematiğin çeşitli alanlarında çok kapsamlı bilgiye sahip ve hakim oluşu, ileri yöntemleri ustalıkla kullanışı ve bunlardan fiziğe yönelik somut sonuçlar bulma konusunda yararlanması ve çalışmalarının başka çalışmalara da zemin hazırlayacak nitelikte olması nedeni ile Serhat Özyar Onur Ödülü‘ne değer bulunmuştur."TELE 1- GÜN ORTASI

18.09.2023
 


Çok Okunanlar


7. İZMİR RÜZGAR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ

TELE 1- GÜN ORTASI

ORMAN YANGINLARININ SEBEBİ DAĞITIM ŞİRKETLERİ Mİ? (CUMHURİYET-MURAT AĞIREL)

CUMHURİYETİN 100. YILINDA KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI VE TMMOB SEMPOZYUMU

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

`TÜRKİYE`NİN NÜKLEERE İHTİYACI YOK` (CUMHURİYET)

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ İSTİYORUZ!

12 EYLÜL DARBESİNE KARŞI, İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİMİZ BİR ÜLKEYİ SAVUNALIM!

`TÜRKİYE NÜKLEERE MAHKUM DEĞİL` (GÜNLÜK EVRENSEL)

TELE 1- GÜN ORTASI

Okunma Sayısı: 995


Tüm Serhat ÖZYAR Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.