MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

2008 - SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU


SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ


 
“Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü 2008” Düzenlenen Törenle Sahibini Buldu.
 

"Özelleştirmenin Kentsel Planlanmaya Etkileri:Türkiye Örneği (Ankara)" konulu tez çalışmasıyla ödül almaya hak kazanan Orta Doğu Teknik Üniversitesi`nden Dr. Şirin Gülcen Eren, Özyar`ın anısını yaşatmak için düzenlenen ödülün kendisi için "Nobel" almak kadar önemli olduğunu ifade etti. 

24 Nisan 2002 tarihinde yaşamını yitiren bilim insanı Serhat Özyar`ın anısını yaşatmak ve Türkiye`de bilimi maddi bir güç haline getirmek amacıyla, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Bilim ve Ütopya Kooperatifi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Elemanları Derneği tarafından düzenlenen "Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü 2008" töreni, 24 Nisan 2008 tarihinde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi`nde gerçekleştirildi. Tenor Haluk Tolga İlhan ve Piyanist Çiğdem Çilesiz`in verdiği konser ve şiir dinletisiyle başlayan ödül töreninde, Dr. Serhat Özyar`ın yaşamının anlatıldığı bir sunum yapıldı. Özyar`ın ailesi, meslektaşları ve çok sayıda arkadaşının katıldığı ödül töreninde, Dr. Şirin Gülcen Eren, Prof. Dr. Semih Koray`dan ödülünü aldı.

Törende, Dr. Şirin Gülcen Eren, Bilim ve Ütopya Kooperatifi adına Prof. Dr. Semih Koray, EMO adına Seçici Kurul`da yer alan Haşim Aydıncak, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği adına Doç. Dr. Çağatay Keskinok, Serhat Özyar`ın Babası Aydın Özyar ve EMO 41. Dönem Yönetim Kurulu Yazmanı Hüseyin Önder konuşma yaptı. Törene EMO 41. Dönem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tarık Öden de katıldı.

"Özelleştirme Konusunda Çalışmalar Yetersiz"

Dr. Şirin Gülcen Eren, törende yaptığı konuşmada, Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü`nü almaktan büyük onur duyduğunu belirtti. Tez çalışması hakkında kısa bir sunum gerçekleştiren Eren, "Özelleştirmenin Kentsel Planlanmaya Etkileri: Türkiye Örneği (Ankara)" adı altında hazırladığı tez çalışmasını oluştururken çok zorlandığını anlattı. Eren, Türkiye`de özelleştirme konusunda yapılan çalışmaların yetersiz olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Tez çalışmamda özelleştirmeyi tüm yönleriyle ele aldım, tarafları, amaçlarıyla ortaya koydum. Özelleştirme sürecindeki çelişkileri belirledim. Bu çalışmayla bu alana ciddi bir terminoloji getirildi. Meslek alanlarında bugün olmayan bir planlama yapıldı. Bu tez devletin doğasının değiştiğini doğru olarak tanımladı. Devletin yok olmadığını, ayrıca devletin kamu görevi vasfının yok olmadığı ancak kamu yararı ve sosyal devlet karakterini yitirdiği tez çalışmamda ön plana çıktı. Bilim ve rasyonalizmden uzaklaşılan bir dönemde, yapılan tüm çalışmalar ve çabalar ülke güvenliği açısından da büyük önem taşıyor. Özelleştirme ülkenin kalkınmasına katkıda bulunmadı, uygulamada arsa ve arazi özeleştirmesi öncelikli oldu ve devletin finans krizini çözmedi. Yapılan tüm çalışmaların desteklenmesi gerekiyor. Bu ödül benim için Nobel almak kadar büyük önem taşıyor, böyle bir ödüle layık görüldüğüm için büyük onur duyuyorum."

 

"Bilime Uygun Zemin Yaratılmalı"

Bilim ve Ütopya Kooperatifi adına konuşan Prof. Dr. Semih Koray, bir ülkede araştırmaların, bilimin kurumsallaşması için o ülkede uygun zeminler yaratılması gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye`de bilimsel raştırmaların yetersizliğine dikkat çekti. Koray, "Türkiye`de bilimsel alanda yapılan çalışmalar ve yapılan çalışmalara verilen destekler yeterli değil. Yapılan çalışmalar desteklenerek, Türkiye`de bilim hayatın merkezine çekilmeli, ülkede bilim gündemi oluşturulmalı" dedi.

Türkiye`de ve Dünya`da başa gelen iktidarlar ve çeşitli çevrelerce bilimin üniversitelerden uzaklaştırılmaya çalışıldığına işaret eden Koray, şunları kaydetti:

"Bilim alanında Dünya`da ve Türkiye`de özgürlük isteniyor. Bilimsel çalışmaların yapılması kimi çevreleri rahatsız ediyor. Bilim çalışmaları bilinçli bir şekilde desteklenmiyor. Buna Papa`yı örnek gösterebiliriz. Papa, bilimin kısıtlanması için talepte bulundu ki kendi etki alanları genişletilsin. ‘Bilimin doğrudan getirisi ekonomik alandadır, bilim üretim içindir` düşüncesini kesinlikle yanlış buluyorum. Bu formül doğru değil. Türkiye`de bilimin gelişmesi için eğitim gereklidir. Ancak eğitimi bir alış-veriş konusu olarak görürseniz ortaya alıcı ve satıcı çıkar ve eğitimin ulusal niteliği ortadan kalkar. Dolayısıyla bilim de gelişemez."

Türkiye`de özelleştirme çalışmalarının mevcut iktidarla birlikte hız kazandığına dikkat çeken Koray, Hükümet`in özelleştirme çalışmalarını eleştirdi. Koray, Dr. Şirin Gülcen Eren`in tez çalışmasının özelleştirme sürecinde büyük önem taşıdığını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİLİMSEL YAKLAŞIMIN SAVUNUCUSU ÖZYAR

24 Nisan 2002 tarihinde yitirdiğimiz Dr. Serhat Özyar, bilimin ülke yaşamında maddi bir güç haline getirilmesine kendini adamış genç bir bilim insanıydı. Doktorasını ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü`nde tamamlamış olan Serhat Özyar, yaşamını yitirdiğinde aynı bölümde öğretim üyeliği yapmaktaydı. Etkin bir araştırıcı ve özenli bir öğretmendi. Bilimsel çalışmayı yalnızca uzmanları ilgilendiren teknik bir uğraştan ibaret görmeyen, bilimsel yaklaşımın düşünsel yaşamın tüm alanlarına egemen kılınmasının gereğine ve önemine inanmış bir aydınlanmacıydı. Bilim ve Ütopya Dergisi ve Kooperatifi ile ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği`nin kurucularından olan Serhat Özyar, yaşamının sonuna kadar, gerek bu kuruluşların, gerekse Elektrik Mühendisleri Odası`nın en etkin üyelerinden biri olarak faaliyet gösterdi. Özyar, bilimi tüm yönleriyle ülke hizmetinde olmasını hedefleyen bütünsel bakış açısını hiçbir zaman terk etmedi. "Halk Yararına Olan Tüm Çalışmaları Destekliyoruz"

EMO adına Seçici Kurul`da görev yapan Haşim Aydıncak, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve EMO olarak yapılan tüm bilimsel çalışmaları desteklediklerini ve halk yararına olan her türlü çalışmayı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

EMO`nun çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüttüklerini ve çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirten Aydıncak, "Bilim ve teknolojinin toplumun yaşamına yansıtılması için çalışmalara devam edilecek. TMMOB`ye bağlı EMO, 14 şubesi, 40 bin üyesi ile bilim ve teknolojiyi halkın yararına kullanmak adına önemli bir çaba vermektedir ve daima vermeye devam edecektir" diye konuştu. 

 

"Bilimsel Bilgi Toplumsal Amaçlara Katkı Sağlıyor"

 ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği`nden Doç. Dr. Çağatay Keskin de konuşmasında, Dr. Şirin Gülcen Eren`in bilim dünyasına tez çalışmasıyla yaptığı katkıdan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Bilimi, "evrensel doğruların elde edilmesi" olarak tanımlayan Keskin, bilimin Türkiye`de ulusal gündeme sokulması gerektiğini vurguladı. Bilimsel bilginin toplumsal amaçlara büyük katkılar sağladığını anlatan Keskin, tüm kesimlerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi. Serhat Özyar`ın Babası Aydın Özyar ise konuşmasında, Serhat Özyar`ın örnek kişiliğinden ve bilime verdiği önemden bahsetti.

 

"Özyar Daima Yaşayacak"

EMO 41. Dönem Yönetim Kurulu Yazmanı Önder, Serhat Özyar`ın örnek bir bilim adamı olarak daima yaşayacağını ifade ederek, Serhat Özyar`ı vakitsiz yitirmenin derin üzüntüsünü duyduğunu ifade etti. Önder, "Serhat Özyar adını yaşatmak için 6 yıldır etkinlikler düzenleniyor. Serhat Özyar vakitsiz yitirilen önemli bir değerdi. Her yıl düzenlenen bu yarışma onun adını yaşatmak adına bizler için bir teselli kaynağı" diye konuştu.

 

GELENEKSELLEŞEN SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLLERİ 

1. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü (2003)

- Türkçe Metin Bölümlemesinde Çoklu Kriterlerin İlişkilerinin İncelenmesi/Dr. Meltem Turhan Yöndem – ODTÜ 

- Ree Tipi Deligne - Lusztig Eğrisinin Fonksiyon Cisminin Altcisimleri/ Dr. Emrah Çakçak - ODTÜ

2. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü (2004)

- İçi Akışkanla Dolu Değişken Yarıçaplı Elastik Tüplerde Nonlineer Dalga Yayılımı/Dr. İlkay Bakırtaş - İstanbul Teknik Üniversitesi 

- Mikrodalga Filtrelerinin Minyatürizasyonu için Yeni Planar Rezonatörlerin Tasarımı/Dr. Ceyhun Karpuz - Erciyes Üniversitesi 

3. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü (2005)

- Bitkisel Yağlardan Yeni Polimerler Sentezi/Dr. Tarık Eren - Boğaziçi Üniversitesi 

- Seramik Pigmentlerin Üretimi, Karakterizasyonu ve Uygulaması/Dr. Emel Özel - Anadolu Üniversitesi 

4. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü (2006)

- Gerçekçi Kafa Modelleri Kullanarak Elektro-Manyetik Kaynak Görüntüleme/Dr. Zeynep Akalın Acar - ODTÜ

- Nadir Toprak-Katkılı Tek-Modlu Fiber Kuvvetlendiricinin Tasarım ve Optimizasyonuna Sıcaklığın Etkisi/Dr. Cüneyt Berkdemir - Erciyes Üniversitesi 

5. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü (2007)

- Protein Dizilimlerinin Homoloji Sezimi ve Sınıflandırma Amaçlı Bilişimsel Gösterimi/Dr. Hasan Oğul - ODTÜ 

- Markov Atlamalı Doğrusal Sistemler İçin Geliştirilmiş Durum Kestirimi/Dr. Umut Orguner - ODTÜ 

6. Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü (2008)

- Özelleştirmenin Kentsel Planlanmaya Etkileri: Türkiye Örneği (Ankara)/Dr. Şirin Gülcen Eren - ODTÜTELE 1- GÜN ORTASI

18.09.2023
 


Çok Okunanlar


7. İZMİR RÜZGAR SEMPOZYUMU VE SERGİSİ

TELE 1- GÜN ORTASI

ORMAN YANGINLARININ SEBEBİ DAĞITIM ŞİRKETLERİ Mİ? (CUMHURİYET-MURAT AĞIREL)

CUMHURİYETİN 100. YILINDA KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI VE TMMOB SEMPOZYUMU

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

`TÜRKİYE`NİN NÜKLEERE İHTİYACI YOK` (CUMHURİYET)

YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ İSTİYORUZ!

12 EYLÜL DARBESİNE KARŞI, İNSANCA YAŞAYABİLECEĞİMİZ BİR ÜLKEYİ SAVUNALIM!

`TÜRKİYE NÜKLEERE MAHKUM DEĞİL` (GÜNLÜK EVRENSEL)

TELE 1- GÜN ORTASI

Okunma Sayısı: 865


Tüm Serhat ÖZYAR Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.