MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

2005 - SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ


SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLÜ

 
25 NİSAN 2005 GÜNÜ ODTÜ’DE DÜZENLENEN TÖRENLE SAHİPLERİNE VERİLDİ
 

 ÖDÜLÜ FARKLI KONULARDAKİ DOKTORA TEZLERİYLE DR. TARIK EREN ve DR. EMEL ÖZEL PAYLAŞTILAR

Odamız ile Bilim ve Ütopya Kooperatifi ve ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği‘nin bilimi ülkemiz yaşamında maddi bir güç haline getirmeye katkıda bulunmak amacıyla birlikte düzenlediği ve bu yıl 3.‘sü gerçekleştirilen Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü, 25 Nisan 2005 Pazartesi günü ODTÜ‘de Mühendislik Merkez Binası MM 25 Salonu‘nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Odamızın değişik organlarında görev almış genç bilim insanı Serhat Özyar‘ın 24 Nisan 2002 tarihinde genç yaşta aramızdan ayrılmasının hemen ardından Odamızın da öncülük ettiği ve katkı koyduğu çalışmalar sonucunda o‘nun anısını, bilimi ülke yaşamında maddi bir güç haline getirmeye katkıda bulunarak yaşatmak için, her yıl verilmek üzere "Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü" oluşturulmuştu. Ödül, alan kısıtlaması olmaksızın doktorasını Türkiye‘de bir üniversitede tamamlamış ve çalışmasıyla ülkemizin bilim gündemindeki temel sorunlardan birinin çözümüne yönelik sonuçlar elde etmiş genç bilim insanlarına verilmektedir. Seçici Kurul ödüle ilişkin takvimi belirleyerek gerekli duyuruları yaptı. Önerilen aday tezleri, konusunda yetkin hakemlere gönderilerek değerlendirmeleri alındı ve bu değerlendirmeler ışığında Seçici Kurul‘un yaptığı seçimle ödüle değer tez olarak bu yıl yine farklı konulardaki iki tez seçildi.

 

DR. TARIK EREN (BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ) "SYNTHESIS OF NEW POLYMERS FROM PLANT OIL TRIGLICERIDES" başlıklı doktora teziyle ve 

DR. EMEL ÖZEL (ANADOLU ÜNİVERSİTESİ) "SERAMİK PİGMENTLERİN ÜRETİMİ, KARAKTERİZASYONU ve UYGULAMASI" başlıklı doktora teziyle ödüle hak kazandılar. 

 
Ödül Töreni‘ne ödülü düzenleyen kuruluşlar olarak EMO, Bilim ve Ütopya Kooperatifi ve ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği‘nin yönetici ve üyelerinin yanısıra Serhat Özyar‘ın ailesi ve yakınları ile akademik çevreden arkadaşları, bilim insanları,Seçici Kurul-Hakem Heyetinden insanlar, öğrenciler ile ödülü kazanan DR. TARIK EREN, DR. EMEL ÖZEL ve onların yakın çevresi katıldılar.

Ödül Töreninde ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Prof. Dr. İnci GÖKMEN Serhat Özyar‘ın özgeçmişini ve "Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü"nün oluşturulmasını, amaçlarını ve gelişmesini anlattı. Sevenleri Serhat Özyar‘a ilişkin anılarını ve özlemlerini katılımcılarla paylaştılar. Ayrıca Serhat Özyar‘ın babası ve eşi Ödül düzenlemesine katkı koyanlara ve katılımcılara teşekkür ettiler. 

Daha sonra ödüllerin verilmesine geçildi. Kazananlara birer milyar TL.lik para ödülü ve birer plaket verildi. Tez çalışmaları ödüle değer bulunan Dr. Emel Özel‘in ödülünü EMO Yönetim Kurulu Başkanı B. Kemal ULUSALER , Dr. Tarık Eren‘in ödülünü ise Serhat Özyar‘ın babası Aydın ÖZYAR verdiler. 

Ödülünü aldıktan sonra Dr. Emel Özel, Tezinin özet sunumunu yaptı ve böylesi bir ödülün düzenlenmiş olmasının ne kadar olumlu olduğuna değinerek düzenleyici kuruluşlara teşekkür etti.Yine Dr. Tarık Eren de ödülünü aldıktan sonra doktora tezine ilişkin yaptığı açıklamalar yanı sıra yurdunu seven, doğayı seven ve etik değerlere önem veren bilim insanlarının geleceğe umutla bakmamızdaki yerini vurgulayan bir konuşma yaptı. 

Ödüllerin verilmesinden sonra Prof. Dr. Semih BİLGEN "Bilim ve Sanatın Evrenselliği ve Ulusallığı" üstüne poster bildiri niteliğinde bir konuşma yaptı.

EMO adına, Seçici Kurul Üyesi, Haşim AYDINCAK yaptığı konuşmada düzenleyici kuruluşlarca Ödülün 3. kez gerçekleştiriliyor olmasının önemine değinerek "yakaladığımız yapıcı işbirliğinin özellikle bu türden ortaklaşa çalışmaların gerçekleştirilebilirliğini göstermesi açısından örnek alınması gereken bir çalışma özelliği taşıdığını düşünüyorum. Bu güzelliğin, ülkemiz bilim kamuoyuna kazandırılmasına katkı koyan üç kuruluşumuzun ve emeği geçenlerin her türlü kutlanmayı hak ettiklerine inanıyorum." dedi. EMO‘nun bilimsel çalışmalara katkı açısından yaptığı çalışmaları bu Ödül ile ilişkilendiren Haşim AYDINCAK " Böylesi mütevazi çabalarla da olsa bir araya gelişin ne kadar isabetli olduğunu ve ne kadar gerekli olduğunu, bilimin bütünüyle siyasetin güdümüne sokulması saldırılarının örnekleri ve habercisi olmak üzere yaşanılan TUBİTAK‘ın bilimsel kimliğini zedeleyen hükümet müdahaleleri ve sonunda getirilmek istenilen yasal çerçeve , YÖK‘ün Yeniden Yapılandırılışı... gibi güncel olaylar açıklıkla göstermektedir. Ülkemizde bilim insanlarının bilime ve birbirlerine sahip çıkma gerekliliği her zamankinden daha çok kendini hissettirir olmuştur." dedi.Ödül töreni, katılımcılara sıcak bir sohbet ortamı sağlayan bir kokteyl ile sonlandırıldı.

 

"SYNTHESIS OF NEW POLYMERS FROM PLANT OIL TRIGLICERIDES"

DR. TARIK EREN (BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ) 

 

"SERAMİK PİGMENTLERİN ÜRETİMİ, KARAKTERİZASYONU ve UYGULAMASI"

DR. EMEL ÖZEL (ANADOLU ÜNİVERSİTESİ) ÇALIŞMA YAŞAMINDA KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE MÜCADELE

28.11.2022
 


Çok Okunanlar


ELECO 2022 BAŞLIYOR

NÜKLEER SANTRAL FAALİYETLERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ!

TV 100- HABERLER

KADRO ARTIŞI VE İSTİHDAM ZORUNLULUĞU ÇAĞRISI

NÜKLEERDE ISRAR CİDDİYETSİZLİKTİR

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

EMO KADIN BÜLTENİ 9. SAYI ÇIKTI

EMO ONUR KURULU VE SORUŞTURMACI ORTAK TOPLANTISI

NÜKLEERDE ISRAR CİDDİYETSİZLİKTİR

FOX TV- ANA HABER

Okunma Sayısı: 590


Tüm Serhat ÖZYAR Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülü

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.