MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BAKAN`IN `MÜJDELEDİĞİ` KUYU BETONLA KAPATILDI (MİLLİYET)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

TPAO‘nun geçen hafta doğalgaz bulduğu Istranca kuyusu ‘ekonomik olmadığı‘ gerekçesiyle betonla kapatılırken, petrol emaresi bulunan Kıbrıs‘taki Türkyurdu 1 kuyusu da boş çıktı

Türkiye‘nin doğalgaz ve petrol bulma sevinci kısa sürdü. Zaman‘ın haberine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı‘nın (TPAO) Karadeniz‘de yaptığı (Istranca 1) doğalgaz arama çalışmaları sonuçlandı.
 
Enerji Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, doğalgaz emaresine rastlanılan Istranca 1 kuyusu "ekonomik olmadığı" gerekçesiyle daha sonra değerlendirilmek üzere kapatıldı. TPAO‘nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde (KKTC) yaptığı petrol sondaj (Türkyurdu 1) çalışmaları da tamamlandı. Türkyurdu 1 kuyusunda petrol bulunamaması nedeniyle kuyu terk çalışmalarına geçildi. TPAO; Istranca 1 ve Türkyurdu 1 kuyularında yaptığı doğalgaz ve petrol aramalarında gaz ve petrol emarelerine rastlanması sevinç kaynağı olmuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 17 Eylül‘de "Istranca‘da TPAO‘nun yaptığı çalışmada doğalgaza rastlandı." açıklaması yapmıştı. Ancak Yıldız, sondaj tamamlandıktan sonra bulunan doğalgazın ekonomik ve fizibıl olup olmadığının netleşeceğini söylemişti. Bakan Yıldız, 19 Eylül‘deki açıklamasında da, Kıbrıs‘ta karada yapılan çalışmalarda petrol bulgularına ulaşıldığı bilgisini vermiş ve "Sondajda kaynak kaya denilen bir kayaya rastladık. Bu, petrolle alakalı bir kısım emareler taşıyor. Şu anda bilimsel olarak sonuçlanmış, petrol ve doğalgazla alakalı bir sonuca ulaşmış değiliz." değerlendirmesini yapmıştı. TPAO‘nun denizde Istranca1 doğalgaz arama sondajı, Nisan 2012‘de başladı. Karaya uzaklığı 30 kilometre olan kuyu, 85 metre su derinliğine sahip. TPAO‘nun sondajı 3 bin 900 metre hedefi ile başladı. Sondaj, Jupiter Kulesi ile yapıldı. Kuruma göre Karadeniz‘de şimdiye kadar derin denizde açılan kuyulardan alınan verilerde petrol ve doğalgazın daha derinlerde ve daha yaşlı birimlerde olabileceği sonucuna varıldı. Çalışmalarını bu veriler ışığında sürdüren kurum, halen Karadeniz Türk karasuları içinde, Ayazlı-Akkaya ve Doğu Ayazlı doğalgaz sahalarından günlük 500 bin metreküp doğalgaz üretimi yapıyor.

KUYU BOŞ ÇIKTI
 
TPAO, 26 Nisan‘da Kıbrıs‘ta petrol aramalarına başladı. Sondaj çalışmalarında 4 bin 100 metre kadar inildi. Sondajda petrol emarelerine rastlanması, TPAO‘yu sevindirdi. Ancak TPAO, sondaj sonucunda kuyunun boş çıkması üzerine Türkyurdu 1 kuyusunda demondaj çalışmasına geçti. Bakanlık kaynakları, TPAO‘nun Kıbrıs‘ta (karada) ikinci bir kuyu daha açacağı bilgisini verdi.
 
BAKAN‘DAN ‘KAPATILDI‘ İDDİALARINA YALANLAMA
 
Karadeniz‘de doğalgaz sevincinin kısa sürdüğü haberiyle ilgili değerlendirme yapan Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Gayri ciddi ithamlarla uğraşacak durumda değiliz. Çalışmalar devam ediyor. Bulgulara rastlandı. Orada bir doğalgaz emaresine rastlandı. Ne kadar fizıbl olduğu üç-dört aylık çalışma sonucu ortaya çıkacak. Çalışmanın kuyu dışında devam etmesi lazım. Şiddetle ayıpladığımı söylemem lazım. Betonlandı, kapatıldı haberleri maksatlı çıkarıldı."

(Milliyet; 26.09.2012)

 

Bağlantılar

ekonomi.milliyet.com.tr/bakan-in-mujdeledigi-kuyu-betonla-kapatildi/ekonomi/ekonomidetay/26.09.2012/1602451/default.htm
 


HALK TV- ANA HABER

25.02.2021
 


Çok Okunanlar


TL’YE DÖNÜŞ YETMEZ; YEKDEM SUİSTİMALİ BİTMELİ

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ELVEDA MI?

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ KONGRESİ (2021-2022) YAPILDI

VATANDAŞIN PARASINI YİYİP ELEKTRİĞİNİ KESİYORLAR (SÖZCÜ)

“TL’YE DÖNÜŞ YETMEZ, YEKDEM SUİSTİMALİ BİTMELİ” (YAPİ.COM.TR)

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE SANTRALİ SAHİPLERİNE SAATTE 3 BİN 942 DOLAR KAZANDIRIYOR (KARADENİZHAYAT.COM)

ELEKTRİK ÜRETİM SANTRALLERİNİN FAALİYETLERİ SONUCU OLUŞAN ATIKLARIN TOKSİK NİTELİKTE OLDUĞUNA İLİŞKİN KARAR

ÇARPICI AKKUYU İDDİASI! (HABERCİ MERSİN)

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE İÇİN RANT DÜZENİNDEN VAZGEÇİLMELİ!

ERDOĞAN, YERLİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETİLMEDEN ÖTV’SİNE YÜZDE 400 ZAM YAPTI (MEDYASCOPE.TV)

Okunma Sayısı: 723


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.