MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

 


 
<< İlk <<  < Önceki <
  / 38  > Sonraki >  >> Son >>
 
 

T24 TV- BAŞKA BİR ENERJİ MÜMKÜN «Yeni» 19.10.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, 18 Ekim 2021 tarihinde T24 TV’de canlı yayınlanan Gazeteci- Yazar Füsun Sarp Nebil’in sunduğu, programa konuk oldu. Siyasi iktidarın uyguladığı enerji politikalarını değerlendiren Özdağ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 14 Ekim 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla enerji bedeli hesaplamalarında yaptığı değişikliklere ilişkin bilgi aktardı. Yapılan değişikliğin vatandaşın faturasına zam olarak yansıtılacağını vurgulayan Özdağ, 15 Ekim’den itibaren geçerli olan yeni hesaplama ile piyasa takas fiyatının ağırlıklı ortalamasının 3 katı olarak belirlendiğinin altını çizdi. Özdağ, piyasa takas fiyatının üst limitinin 718 TL’den 1078 TL’ye çıkarıldığına dikkat çekerek, piyasa takas fiyatının faturalara yansıyan bedelin yüzde 70’ini etkilediğini belirtti. “İthal doğalgaz ve kömürle çalışan şirketlerin bir süredir Enerji Bakanlığı nezdinde lobi faaliyeti yürüttüğünü biliyoruz. 15 Ekim tarihli EPDK kararı bize şunu gösteriyor; Enerji Bakanlığı, kömür ve doğalgaz lobilerinin baskısına boyun eğmiş hem de o kadar sıkışmış ki Ekim ayının bitmesini bile beklememiş. Yani 16-31 Ekim tarihlerini kapsayacak şekilde piyasa takas fiyatlarının üst limitini yüzde 50 oranında arttırmış ve hesaplama yönteminde de 2 kattan 3 kata çıkartarak da aslında bir anlamda elektrik zammını da otomatiğe bağlamış durumda” diye konuştu. Özdağ’ın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

KANAL 42- ANA HABER 16.10.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya’nın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ‘nun (EPDK) elektrik tavan fiyatlarını yüzde 33 arttırması ve bu artışın elektrik perakende satış tarifelerini de arttırarak vatandaşın faturasına zam olarak yansımasına ilişkin değerlendirmeleri ile Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz’ın artan doğalgaz fiyatlarına ilişkin açıklamaları; 15 Ekim 2021 tarihinde Kanal 42 TV’de yayınlanan Ana Haber bülteninde aktarıldı. Elektrik tavan fiyatlarının yükselmesiyle görevli tedarik şirketlerinin de piyasadan temin ettikleri elektrik enerjisinin maliyetini yeni fiyatlar üzerinden hesaplayacağına işaret eden Sakarya “Dengeleme güç piyasası ve gün öncesi piyasadan da elektrik alıyorlar. Bu da kendi maliyetlerine yansıyacağı için perakende satış tarifesini arttıracak. Ancak elektrikte tavan fiyatın artmış olması ilerleyen dönemde faturalara hissedilen şekilde yansıtılacaktır” dedi. Sakarya ve Türkyılmaz’ın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

TELE1- GÜN ORTASI 14.10.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi’nin (TEİAŞ) 3 Temmuz 2021 tahinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınmasına ilişkin; Tele 1 TV’de 13 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan Gün Ortası programına katılarak değerlendirmelerde bulundu. TEİAŞ’ın elektrik şirketlerinden bağımsız ve kamu yararı gözetilerek işletilmesinin bir zorunluluk olduğuna dikkat çeken Özdağ, TEİAŞ’ın Türkiye’nin elektrik sisteminin beyni olduğunu bu sistemin beyninin satılması ve ya kiraya verilmesinin düşünülemeyeceğini kaydetti. EMO’nun Cumhurbaşkanlığı kararının yayınlanmasının ardından hazırladığı “Elektrik Mühendisleri Odası TEİAŞ Raporu”na temas eden Özdağ, “TEİAŞ bu haliyle elektrik otobanı değil, aynı zamanda elektrik enerjisinin kalitesini ve arz güvenliğini sağlayan bir kurumdur. TEİAŞ sadece bir iletim şebekesi sahibi ve işletmecisi değil doğrudan doğruya elektrik enerjisi sisteminin de işletmecisidir. Elektrik piyasası şirketlerinden bağımsız ve kamu yararı gözetilerek işletilmesi bir zorunluluktur” dedi. TEİAŞ’ın geliri giderine denk bir kamu kurumu anlayışıyla işletilebileceği gibi istenirse mevcut haliyle Türkiye’nin en yüksek karlı kuruluşu olarak da varlığını sürdürebileceğinin altını çizen Mehmet Özdağ’ın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

KRT TV- YAKINDAN BAKINCA 14.10.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, KRT TV’de 13 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan Çiğdem Akdemir’in sunduğu Yakından Bakınca programına konuk oldu. BOTAŞ, TPAO ve TEİAŞ’ın özelleştirilerek küresel sermaye şirketlerine satılacağı iddialarına yönelik BOTAŞ Eski Yöneticisi Ali Arif Aktürk’ün de değerlendirmelerini paylaştığı programda Özdağ, TEİAŞ’ın Cumhurbaşkanı kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınmasına tepki gösterdi. TEİAŞ’ın Türkiye elektrik sisteminin beyni ve kalbi olduğuna dikkat çeken Özdağ, doğal tekel konumundaki kuruluşun hazineye para girişini sağlamak adına orta ve uzun vadeli geleceğin gözden çıkartılarak ülkenin elektrik enerjisi şalterinin kapatılamayacağını vurguladı. EMO tarafından hazırlanan TEİAŞ Raporu’na temas etti. TBMM gündeminde bekletilen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun tasarısına da işaret eden Özdağ, tasarının torba yasa niteliği taşımadığının altını çizerek, tasarının enerji yatırımlarıyla ilgili maddelerinin şirketler lehine çevirmeye, TEİAŞ’ın görevini budamaya dönük olduğunu ve her an TBMM Genel Kurulu’ndan geçirilebileceğine dikkat çekti. Muhalefet milletvekillerine seslenen Özdağ, ülkenin ve kamunun geleceğine yönelik konularda konunun önemli bir tarafı olan TMMOB ve bağlı odaların görüşleri alınarak, yasa tasarılarına ilişkin çalışmalar yürütülmesini talep etti. Mehmet Özdağ’ın değerlendirmelerinin tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

MEDYASCOPE TV- GÜNDEM 14.10.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Medyascope TV’de 14 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan Tamer Durak’ın sunduğu Medyascope Gündem programına katıldı. İklim Enerji Çevre Sorunları Derneği Başkanı, Gazeteci Önder Algedik’in de konuk olduğu programda Türkiye’de enerji fiyatlarında yaşanan artışlar, enerji verimliliği, enerji alanında yapılan özelleştirme uygulamaları masaya yatırıldı. Türkiye’nin nükleer enerji yerine güneş ve rüzgar gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğinin vurgulandığı programda, siyasi iktidarın uyguladığı yanlış enerji politikalarına dikkat çekildi. Paris İklim Anlaşması`nın TBMM`de onaylandığı gece kullanılmış yakıt, radyoaktif atıklar ve nükleer enerji ile ilgili iki ayrı sözleşmenin Meclis’te kabul edilerek yasalaşmasının altı çizilen programda, TEİAŞ’ın 3 Temmuz 2021 tahinde Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınması ve bu konuda EMO’nun TEİAŞ’ın Türkiye elektrik enerjisindeki yeri ve önemine kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla hazırladığı TEİAŞ raporuna temas edildi. Önder Algedik ve Mehmet Özdağ konuk olduğu programın tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

KRT TV- YAKINDAN BAKINCA 02.10.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, 1 Ekim 2021 tarihinde KRT TV’de yayınlanan Yakından Bakınca programına katılarak Çiğdem Akdemir’in sorularını yanıtladı. Özdağ, 30 Eylül 2021 tarihinde elektrik dağıtım şirketlerinin zam taleplerini görüşmek üzere toplanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) kamuoyunun tepkisi üzerine 1 Ekim 2021 tarihi itibariyle nihai elektrik satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağı kararını değerlendirdi. EMO’nun kamu çıkarları aleyhine olan enerji politikalarını ortaya koyarak neden zam yapılmaması gerektiğini halka anlatmak gibi önemli bir görevi olduğuna işaret eden Özdağ, basın yayın kuruluşlarının da desteği ile elektrik zamları konusunda etkili bir kamuoyu oluşturulduğunu vurguladı. Halkın vergileriyle ayakta duran kamu kuruluşlarının görev zararının yakından takip edilmesi gerektiğinin altını çizen Özdağ, mevcut enerji politikalarıyla ortaya çıkan zararın doğrudan ya da dolaylı olarak halka yüklenemeyeceğini söyledi. EPDK’nın dağıtım şirketleri ve görevli tedarik şirketleri lehine yaptığı yönetmelik düzenlemelerinden örnekler veren Özdağ, kamu yararı taşımayan bu düzenlemeleri EMO’nun yargıya taşıdığını kaydetti. Özdağ’ın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

TELE 1- GÜN BAŞLIYOR 01.10.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ’ın, Çarşamba Ovası’na ÇED raporu olmadan kurulan Samsun Biyokütle Enerji Santrali’ni çevreye verdiği zarar nedeniyle mahkemeye veren 2 vatandaşın davayı kazanması, Mahkemeden “ÇED onayı gerekli” hükmü çıkması üzerine yaptığı değerlendirmelerin yer aldığı, Karar Gazetesi’nde “Çarşamba’yı Zehir Aldı” başlığı ile 30 Eylül 2021 tarihinde kamuoyuna aktarılan haber; Tele 1 TV’de Murat Taylan’ın sunduğu, Gün Başlıyor programı gazete manşetleri köşesinde 30 Eylül 2021 tarihinde duyuruldu. Haberde Valiliği karara uymaya çağıran EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ’ın, “Günde 1500 ton yer altı suyu yutacak, 38 ton zehirli kül üretecek 2020 itibariyle böyle 106 santral var, hiçbirinden ÇED istenmedi. Hem bizi zehirliyor hem de üstüne devletten para alıyor. Çarşamba Ovası ölmeden harekete geçilsin” açıklamalarına yer verildi. Haberin tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

KRT TV- YAKINDAN BAKINCA 30.09.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, 29 Eylül 2021 tarihinde KRT TV’de yayınlanan Yakından Bakınca programına konuk oldu. Elektrik dağıtım şirketlerinin zam taleplerini görüşmek üzere 30 Eylül 2021 tarihinde toplanacak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) toplantısı öncesi elektrik enerjisine yapılan zamlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. EMO’nun elektrik zam oranlarını tahmin ederek açıklamak gibi bir misyonu olmadığını belirten Özdağ, dolar kurlarındaki artış, kuraklık, ithal kaynak bağımlığı gibi ülkeyi enerji çıkmazına sokan hükümetin uyguladığı yanlış enerji politikalarına işaret etti. Hükümet tarafından önceki yıllarda sermaye şirketlerine yönelik yasal düzenlemelerin zam olarak halka yansıtıldığını kaydeden Özdağ, uygulanan politikaların kazananın enerji şirketleri kaybedeninin ise halk olduğunu ifade etti. Özdağ, “ Halkımızın ne kadar zam geleceğini sorgulamak yerine elektrik enerjisine neden bu kadar zam yapıldığını sorgulaması gerekiyor. Tüketici sesini çıkarmadığı, TBMM’de kendilerini temsil eden milletvekillerine hesap sormadığı sürece kaybetmeye mahkum olacaktır” dedi. Elektrik enerjisi dağıtım bedeline yapılan 1 kuruşluk zammın yıllık tutarının 2.5 milyar TL olduğuna dikkat çeken Mehmet Özdağ’ın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

HALK TV- HABER MASASI 16.09.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, 15 Eylül 2021 tarihinde Halk TV’de yayınlanan Haber Masası programına konuk oldu. Elektrik zamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Sakarya, hükümetin uygulamaya koyduğu enerji politikalarını değerlendirdi. Elektrik enerjisi üretim alt yapısındaki doğalgaz ve ithal kömürde dışa bağımlılığa işaret eden Sakarya, 2020 yılı kesinleşmiş verilerine göre üretim alt yapısının yüzde 43.5’inin ithal kaynaklara dayandığını, YEKDEM kapsamındaki üretimlerin ise döviz cinsinden yapılması nedeniyle üretim maliyetlerini arttırdığını kaydetti. EMO’nun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan üretimleri desteklediğinin altını çizen Sakarya, YEKDEM mekanizmasının şirketlerin kar alanı haline getirilmesini eleştirdi. Sakarya, elektrik üretim alt yapısının yüzde 70’ine yakın kısmının döviz endeksli olduğunu fiyatların dövize bağlı olarak artarak tarifelere yansıtıldığını vurguladı. 1 yıl içinde 4 tarife döneminin 3’ünde yüksek oranda yapılan zamlarla karşılaşan vatandaşların isyan noktasına geldiğini hatırlatan Sakarya, “Ülkemizde enerji yoksulluğu her geçen gün artıyor, elektrik enerjisi vatandaşlar için lüks ihtiyaç halini aldı. Serbest piyasada şirketler lehine düzenlemeler yapılarak tüketicileri yok sayan bir enerji politikası uygulanıyor” dedi. 2023 yılında devreye sokulması planlanan nükleer santral ve TEİAŞ’ın özelleştirilmesi ile yeni zamlar ve pahalılıkla karşı karşıya kalınacağını kaydeden Sakarya, kamusal ve merkezi planlamayı esas alan toplumsal faydayı gözeten bir enerji politikasına dönüş yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ekim ayı içinde zam beklentisi içinde bulunulduğu belirten Sakarya’nın değerlendirmelerini yazımızın devamından izleyebilirsiniz

KRT TV- ANKARA SAATİ 09.09.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ ve Olgun Sakarya, elektrik faturalarında yaşanan artış ve önümüzdeki dönem elektrik üretim maliyetlerinin etkisiyle beklenen yeni zamlara ilişkin 8 Eylül 2021 tarihinde, KRT TV’de yayınlanan Ankara Saati programında değerlendirmelerde bulundular. Özdağ ve Sakarya’nın açıklamaları aynı gün yayınlanan haber bültenlerinde de kamuoyuna aktarıldı. Özdağ, ülkemizde tüketilen elektriğin yüzde 49’unun ithal kaynaklardan üretildiğine dikkat çekerek, siyasi iktidarın kamusal anlayıştan uzak politikalarına işaret etti. Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan bazı değişiklikler ve YEKDEM suistimalleriyle halkın ödediği yüksek faturalar üzerinden üretim ve dağıtım şirketlerinin desteklendiğini vurgulayan Özdağ, “Elektrik piyasasında yüzde 80’e yakın bir artış var. Doğal olarak bu artış zam olarak yansıtılıyor. EMO olarak savunduğumuz kamusal politikalar uygulansa ve elektrik üretim, dağıtım sektöründeki kamunun payı arttırılabilseydi biz bugün yüzde 20 artışı değil, yüzde 20 indirimi konuşuyor olacaktık” dedi. EMO Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya ise EMO’nun özelleştirilmeler karşısında politik tutumuna işaret ederek elektrik enerjisinin çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu, enerjinin toplumun ortak gereksinimi olması dolayısıyla kamusal bir hizmet olarak sunulması gerektiğinin altını çizdi. Siyasi iktidarın enerji politikalarını eleştiren Sakarya, kamu denetiminden çıkarılan elektrik enerjisinin özel sektörünün kar alanına dönüştürüldüğünü vurguladı; elektrik enerjisi verilerini paylaştı. 2021 Ekim ayı ile birlikte yeni bir zam beklentisi içerisinde bulunulduğuna işaret eden Sakarya, “Merkezi planlama içerisinde toplumsal faydayı önceleyen bir elektrik enerjisi politikasına dönülmesini, kamusallaştırmanın acilen yeniden gündeme alınması gerektiğini kaydetti. Sakarya, önümüzdeki yıllarda işletmeye girmesi planlanan nükleer santralın da 12.35 dolar cent üzerinden tarifelere ciddi bir yük getireceğine dikkat çekerek, uygulanan enerji politikalarında değişikliğe gidilmesi uyarısında bulundu. Mehmet Özdağ ve Olgun Sakarya’nın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

HALK TV- ANA HABER 09.09.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya, hükümetin uyguladığı enerji politikaları ve son dönemde elektrik faturalarına yansıtılan yüksek fiyat oranlarını; 8 Eylül 2021 tarihinde Halk TV’de yayınlanan İrfan Değirmenci’nin sunduğu, Ana Haber Bülteni’nde değerlendirdi. Sakarya, EPDK tarafından 1 Ekim 2021 tarihinde yeni elektrik tarifelerinin açıklanacağına işaret ederek, zam beklentisi içerisinde bulunulduğuna dikkat çekti. Elektrik tarifeleri üzerende yer alan çeşitli oranlara ilişkin bilgi aktaran Sakarya, 2020 yılı kesinleşmiş verilerine göre üretim alt yapısının yüzde 43.5’inin ithal kaynaklara dayandığını belirtti. Elektrik fiyatlarına yapılan zamların ekonomik zorluklar çeken vatandaşın üzerinde ciddi bir yük oluşturduğunun altını çizen Sakarya “Ne yazık ki bu zamlarla beraber her geçen gün elektrik enerjisi lüks ihtiyaç halini almaya başladı. 2.1 milyon vatandaşın tüketim desteği aldığı ve 3 milyondan fazla kişinin elektriğinin kesildiği günümüz şartlarında enerji yoksulluğunun ne boyutlara geldiğini görüyoruz. Elektrik üretim alt yapısının yüzde 70’ine yakın kısmı döviz endeksli olunca fiyatlar dövize bağlı olarak da artış gösteriyor ve tarifelere yansıtılarak baskıyı arttırıyor” dedi. Kamusal planlamayı esas alan toplumsal yararı önceleyen bir enerji politikasına geçilmesi gerektiğini vurgulayan Sakarya’nın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

TELE 1- GÜN ORTASI 08.09.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, 8 Eylül 2021 tarihinde Tele 1’de yayınlanan Gün Ortası programına konuk oldu. Özdağ, faturalarda yaşanan fiyat artışına elektrik üretim ve dağıtımı alanında yapılan özelleştirmeler ile 25 Kasım 2020 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Elektrik Piyasası Kanunu üzerinde yapılan değişiklikler ve hükümetin yanlış enerji politikalarının neden olduğunu vurguladı. Özdağ, “EMO olarak dağıtım şirketlerinin kamulaştırılması ve YEKDEM suistimalinin sona erdirilmesi gerektiğini söylüyoruz. EMO’nun savunduğu konularda ilerleme sağlansaydı şu an yüzde 20 indirimi konuşuyor olurduk” dedi. Faturasını ödeyemediği için elektriği kesilen abonelerin durumuna da temas eden Özdağ, fiyat artışlarına yönelik çözüm önerilerini de sıraladı. Mehmet Özdağ’ın değerlendirmelerinin tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

KRT TV-HABER AKTİF 03.09.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ), 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere sanayi ve elektrik üreten santrallara sattığı doğalgazın fiyatında yüzde 15 oranında zam yapması ve EPDK tarafından 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren elektrik faturalarına yansıtılan yüzde 15 oranındaki zamla birlikte fatura tutarlarında yaşanan artışa ilişkin; 3 Eylül 2021 tarihinde KRT TV’de yayınlanan Haber Aktif programında açıklamalarda bulundu. Özdağ, EMO olarak 25 Kasım 2020 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Kanunu’nun hazırlıklarının başlamasıyla birlikte elektrik enerjisi birim fiyatında artışlar yaşanacağı öngörüsünde bulunulduğunu, bugün gelinen noktada Kanun üzerinde yapılan değişikliklerin sonuçlarının yaşandığını ve yaşanmaya devam edileceğini kaydetti. “Biz faturalarda artış yaşanacağını fal bakarak değil, iktidarın mevcut enerji politikalarına bakarak söyledik” diye konuşan Özdağ, doğalgazın elektrik enerjisi üzerindeki kullanım payının Ocak 2021’den bu yana yüzde 32’yi bulduğuna dikkat çekti. Doğalgazın yüzde 98.5 oranında ithal edildiğine işaret eden Özdağ, gerek uluslararası piyasada gerekse iç piyasada doğalgaz fiyatlarının artıyor olmasının doğrudan doğruya elektrik üretim fiyatları ve dağıtım fiyatları üzerinden faturalara yansıtılacağını kaydetti. Mehmet Özdağ’ın değerlendirmelerinin tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER 31.08.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ’ın, elektrik faturalarındaki artışa yönelik açıklamaları; 29 Ağustos 2021 tarihinde Özlem Gürses’in sunduğu Hafta Sonu Ana Haber’de aktarıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medyada “soygun” olarak nitelendirdiği zamlara ilişkin yaptığı paylaşım ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın açıklamalarının yer aldığı haberde Özdağ, EMO’nun 25 Kasım 2020 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren Elektrik Piyasası Kanunu’nun hazırlıklarının başlamasıyla birlikte elektrik enerjisi birim fiyatında artışlar yaşanacağı öngörüsünde bulunduğunu ve Kanun’un özelleştirilmiş tedarik şirketlerini korumak ve kollamak üzere hazırlandığı uyarısını yaptığını vurguladı. Elektrik enerjisine yapılan zamların alınan yanlış kararların sonucu olduğuna dikkat çeken Özdağ, temmuz ayında uygulanan yüzde 15’lik zammın üzerine Ağustos döneminde faturaların 30 gün yerine 38-40 günlük hesaplamalarla vatandaşa yansıtıldığını, 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren ise uygulanacak yeni tarifelerle birlikte vatandaşın yeni zamlarla karşılaşabileceğine işaret etti. Mehmet Özdağ’ın değerlendirmelerini yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

FOX TV- ANA HABER 28.08.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ’ın, son dönemde halkın büyük tepkisine neden olan elektrik tarifelerine yapılan zamlara ilişkin görüşleri; 27 Haziran 2021 tarihinde Fox TV Ana Haber Bülteni’nde kamuoyuna aktarıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elektrik faturalarındaki artışlara yönelik sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın değerlendirmelerinin paylaşıldığı haberde Özdağ, faturalarda yüzde 50’ye varan artış oranına dikkat çekti. 1 Temmuz 2021 tarihinde elektrik enerjisinin yüzde 15 oranında zamlandığını, zamlı faturaların 30 günlük değil 38- 40 gün baz alınarak düzenlendiğini vurgulayan Özdağ, mevsimsel olarak evlerde kullanılan buzdolabı, dipfriz, klima gibi cihazların da faturalarda yüksek artışlara neden olduğuna işaret etti. 2021 Ekim ayında faturalara yansıtılması beklenilen zam oranın yüzde 15 olacağını kaydeden Özdağ, hız kesmeyen elektrik zamlarının nedenini hem ithal elektriğe hem de yerli ve milli enerji şirketlerine döviz cinsinden yapılan ödemelerin neden olduğunu belirtti; hükümetin enerji uygulamaları konusunda politikalarını eleştirdi. Özdağ’ın değerlendirmelerinin tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

TELE1- GÜN ORTASI 27.08.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ, EPDK tarafından 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren elektrik faturalarına yansıtılan yüzde 15 oranındaki zamla birlikte fatura tutarlarının artması üzerine; 27 Ağustos 2021 tarihinde Tele1 TV’de canlı yayınlanan Gün Ortası programına konuk oldu; elektrik enerjisine yapılan zamları değerlendirdi. Elektrik Piyasası Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, YEKDEM ve hükümetin özelleştirme uygulamalarına temas eden Özdağ, Türkiye’de elektriğin yüzde 16.5’inin kamu tarafından, yüzde 83.5’inin ise özel sektör tarafından üretildiğine dikkat çekti. Üretilen elektriğin yüzde 50’sinin ise ithal kaynaklardan sağlandığının altını çizen Özdağ, ithal kaynak bağımlılığını eleştirdi. Özdağ, Haziran- Temmuz ve Ağustos ayı içerisinde kamunun elektrik üretimindeki payının azalması ve üretim maliyetlerin dolar bazında artması nedeniyle Ekim ayı öncesinde zam beklentisi içerisinde bulunulduğunu söyledi. YEKDEM suistimalinin önlenerek, enerji verimliliği uygulamalarına ağırlık verilmesini, kamusal politikaların devreye sokulmasını isteyen Özdağ’ın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

HALK TV- ANA HABER 24.08.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Sakarya’nın, EPDK tarafından Temmuz ayından elektrik faturalarına yansıtılan yüzde 15 oranındaki zammın ardından; dört kişilik bir ailenin elektrik faturasına ödediği tutarın son 5 yılda 94 TL’den 210 TL’ye çıkması üzerine yaptığı değerlendirmeler; 23 Ağustos 2021 tarihinde Halk TV’de yayınlanan, İrfan Değirmenci’nin sunduğu Ana Haber Bülteni’nde aktarıldı. Elektrik tarifelerine 2021 Ocak ayında yüzde 6, Temmuz ayında ise yüzde 15 oranında zam yapıldığını hatırlatan Sakarya, zammın 2020 Aralık ayı TÜİK verilerine göre yüzde 10.41 olan enflasyon oranının iki katını aşarak yüzde 21.9 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Ardı ardına yapılan zamları eleştiren Sakarya’nın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

KOMÜN TV- HABER ÖZEL 19.08.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Batı Karadeniz’de meydana gelen ve 78 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin nedenleri ve sonuçlarını; Ali Türker Tuncay’ın sunduğu 18 Ağustos 2021 tarihinde Komün TV’de yayınlanan Haber Özel programında değerlendirdi. EMO tarafından 2011 yılında “Doğu Karadeniz Bölgesi HES Teknik Gezi Raporu” başlığı altından kamuoyuna sunulan çalışma ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün Batı Karadeniz Havzası Taşkın Yönetim Planı’nda yer alan tespitlere temas eden Özdağ, Orman Bakanlığı’nın izniyle son yıllarda yapılan kontrolsüz ağaç kesimleri ve bölgede kamusal nitelik taşıyan akarsuların Su Kullanım Hakkı Anlaşması ile ticarileştirilerek suyun sermayenin sınırsız bir rantı haline getirilmesine dikkat çekti. Hükümetin akıl, bilim ve tekniği tanımayan yanlış uygulamalarını eleştiren Özdağ’ın açıklamalarının tamamını yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

HABERTÜRK TV – GÜN ORTASI 06.08.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ’ın, sıcak havalar nedeniyle elektrikte tüketimin arttığı bugünlerde faturaları düşürmek için neler yapılabileceğine ilişkin değerlendirmeleri, 5 Ağustos 2021 tarihinde Habertürk TV Gün Ortası Programı`nda yayımlandı.

ULUSAL KANAL-ANA HABER 03.08.2021

    

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 47. Dönem Yönetim Kurulu’nun, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili yaptığı “Yönetim Zafiyeti Kesinti Getirdi” başlıklı basın açıklaması, 2 Ağustos 2021 tarihinde Ulusal Kanal Ana Haber Bülteni’nde yayımlandı. Haberi yazımızın devamından izleyebilirsiniz.

 


T24 TV- BAŞKA BİR ENERJİ MÜMKÜN

19.10.2021
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK KAYNAKLI YANGINLARI ÖNLEME

`ELEKTRİK -ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` BAŞLIYOR

PARİS İKLİM ANLAŞMASI NÜKLEER ENERJİNİN TRUVA ATI MI !

`1. ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİNDE GÜNCEL GELİŞMELER SEMPOZYUMU` YAPILDI

ÜLKE GELECEĞİMİZİ RUSYA İLE YAPILAN GİZLİ ANLAŞMALARA TESLİM ETMEYECEĞİZ!

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN DENİZLİ ŞUBE’YE ZİYARET

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU BAŞLADI

EMO YÖNETİM KURULU YEDAŞ, YEPAŞ, TEİAŞ ORTA KARADENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME, TEİAŞ 10. BÖLGE VE TÜRK TELEKOM SAMSUN BÖLGE MÜDÜRLÜĞܒNÜ ZİYARET ETTİ

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN İZMİR ŞUBE’YE ZİYARET

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN TRABZON ŞUBE’YE ZİYARET

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.