MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ŞUBE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI VE İFTAR PROGRAMI DÜZENLENDİ.


HABER


 
16 Haziran 2017 tarihinde Şube danışma kurulu toplantısı ve iftar programı düzenlendi. Program Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Günal,TMMOB Oda Başkanları, Kurum Müdürleri, ve Üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşti.
 

Danışma kurulu toplantısının açılış konuşmasını yapan Şube Yönetim Kurulu Başkanı İslim Arıkan şöyle konuştu:

"Ticaret Odamızın saygıdeğer Başkanı, Şube Kurucu Başkanım, 8,9.Dönem Şube Başkanım, TMMOB`a bağlı meslek odalarımızın saygıdeğer başkanları, Elektrikçiler Odası Başkanım, Kahramanmaraş Temsilcimiz ve Yadımcıları, TEİAŞ,Telekom ve EnerjiSA Kurum Müdürlerimiz, Kıymetli Misem Hocamız, EMO Gaziantep Şubemizle protokol gerçekleştirdiğimiz, örnek bir lise olması için bizimde destek verdiğimiz Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi`nin kıymetli Yöneticileri ve hocaları,  Kıymetli Meslektaşlarım,Kıymetli Basın Mensupları, Şubemizin düzenliği Danışma Kurulu ve İftar programımıza hoş geldiniz.Şube YK adına hepinizi saygı, sevgi ve dostlukla selamlıyorum.

Bizim için Kutsal olan Ramazanı Şerifinizi  tebrik ediyorum. Bu mübarek ayda  şehitlerimize, ebedi hayata göçmüş olanlara, mazlumlara, mağdurlara, dua gönderiyoruz. Bu mübarek ayda, onları anmadan geçemiyeceğimiz Onursal Başkanımız Prof.Dr. Mahmut Kemal Kıymık, Durdu Uğraş, Atilla Dedekurt, Ahmet Cengiz Karabağ, Mehmet Emin Gören ve kaybettiğimiz tüm meslektaşlarımıza  rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun.

Her zaman olduğu gibi barış, özgürlük, esenlik dileklerimizi  yeniden diliyoruz.

Kıymetli misafirler, değerli meslaktaşlarım;

11.Dönemde birçok etkinliğe imza attık, teknikte olduk, sosyalde olduk, Üniversite de olduk. Sorunlarımızı biliyoruz, çözümlerini biliyoruz. Çaba sarfettiğimizi görüyorsunuz. Sonuç aldıklarımız var, alamadıklarımız var, alamadıklarımızın çoğu da sistemden kaynaklı...

Bu dönem ağırlık verdiğimiz konular var. Teori ve pratiğin birleştiği ve  her üyemizin memnun kaldığı Misem eğitimleri devam ediyor.  Bu yıl ilk defa Kosgeb destekli Girişimcilik eğitimlerini Şubemizde sadece üyelerimize yönelik verdik, ikinciside yolda.

Gaziantep Şubemiz, İpekyol Kalkınma Ajansı`ndan  2 proje aldı. Bu proje kapsamında, güncel konuların olduğu PVSol, PLC, Uygulamalı Autocad eğitimlerini üyelerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirdik.

İşletmelerde YG işletme sorumluluğunun hayata geçirilmesi için çalışıyoruz,  hedefimiz hem işletmeler daha güvende olsun, hem mühendislerimiz istihdam alanı bulsun.

Birçok ziyaretleri gerçekleştirdiğimiz bu konu ile ilgili, en son Sayın Valimizi ziyaret ettik. Sayın Valimizde OSB de yaygınlaşması için destek vereceğini bildirdi. EnerjiSA trafolu abonelere, Yönetmelik gereği, İşletmelerinde Elektrik Mühendisinden hizmet alınması için yazılar gönderdi. Gönderilmesi güzel bir adımdır. İşletmelerle Elektrik Mühendisi üyelerimiz  arasında Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Sözleşmelerinin imzalandığına şahit oluyoruz. Ancak tam olarak uygulanmasını bekliyoruz. Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Bu konuda özellikle dağıtım şirketlerinde çalışan üyelerimizin desteği şarttır. Dağıtım Şirketlerindeki yöneticilerin ve meslektaşlarımızın işletmelere bunun gerekliliğini, önemini anlatmalarını  bekliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam edecektir. 2 yıldır dile getirdiğimiz her işletmeye bir Elektrik Mühendisi çalışmalarımız devam ediyor.

Ar-ge ve İnovasyonun yaşam  tarzı haline geldiği, yazılımların, yenilenebilir enerji yatırımlarının Ülkeler arasında güç gösterisi olduğu bu dönemde, 4. Sanayi Devrimi`ne girmiş bulunuyoruz.

Bilindiği üzere; ilk sanayi devrimi, buharlı makinelerimizle tanışma,

2. Sanayi Devrimi elektrikle tanışma, 3. Sanayi Devrimi otomasyondan sonra, 4. Sanayi Devriminde, robotların üretimi tamamen devralması, yazılımların, yapay zekanın gelişmesi, üç boyutlu yazıcılar, uzaktan okumalar ve kontrol sistemleri ile karşı karşıyayız.

Sonuç olarak, çağımız kodlama, yazılım, yenilenebilir enerji çağı. Mesleğimizin zirve yapacağı bir döneme giriyoruz. Güzel çalışmalara imza atılmakla beraber istihdam sorunu yaşıyoruz. İstihdam sorununu çözme mücadelesi veriyoruz.

Eğitimde üzülerek söylüyorum tabela Üniversiteleri, ticari Üniversitelerden dolayı da çok fazla mezun veriyoruz, mühendislik eğitiminde de  kalitenin  düştüğünü gözlemliyoruz.

Mesleğimizle ilgili Üniversite yerleştirme puanlarının yükselmesi ve sıralamanın düşmesi beklentilerimizi her ortamda dile getiriyoruz.

Firmalardan gelen İşyerine Mühendis taleplerini, Odamıza bırakan üyelerimizin  CV` lere yönlendiriyoruz. İş imkanına kavuşan birçok üyemiz oldu. Ancak talepler devam ediyor.

Kıymetli misafirlerimiz, değerli meslektaşlarım;

Evet; Oda politikaları, hükümet politikaları, Üniversite eğitim müfredatları, yeterli laboratuar donanımı olmayışı, zaman zaman  meslektaşlarımızdan da kaynaklı sorunlar yaşıyoruz.

Teknikte ideolojiyi bıraktığımız zaman, Kutuplaşmayı bıraktığımız zaman mesleğimiz de de, Ülkemizde de güzel şeyler olacaktır.

Bizler Şube olarak yıllarca meslek alanlarımızla ilgili doğru uygulamalar için çalışmalarımız devam ediyor.

Biz Şube olarak, merkezi yapıları zaman zaman  eleştiriyoruz, ama Odalar kapatılsın yada zayıflatılsın demiyoruz asla, dememeliyiz de. Tüm üyelerin katılımı ile güçlendirmeye yönelik destekler verilmelidir. Odalar bu Ülkenin dengeleyici unsurları, haksız rekabeti dengeleyen,  bağımsız denetleyiciler olarak var olmalıdır.

Bakın, sanayide üye olmayan birçok meslektaşımız var. Odalar aracılığı ile kayıt tutar, kimin hangi sektörde çalıştığını kayıt altına alırsanız, ona göre planlamanızı yaparsınız.  Kayıtdışı istidamla da mücadele edersiniz. Yoksa bir mühendis 10 işi yapar, diğerleri de iş arar. Biz  gençliğimizin  mezun olunca işine yerleşmesini, sanayide onlara fırsat verilmesini, Ülkemizin gençlerin gücü ile kalkınmasını istiyoruz.

Yaşadığımız sorunları gerek direk gerekse basın yolu ile gündeme taşıyoruz. Basın mensubu arkadaşlarımız sağolsunlar enerji konularını bizlerinde aracılığı ile gündeme taşıyorlar.  Elektrik kesintilerini, tüketici haklarını, enerji politikalarını, eğitimleri, istihdamı, etkinliklerimizi basına taşıdık, taşıyoruz. Şehrin merkezinden geçen elektomanyetik kirlilik yayan 154 kV enerji iletim hattını gündeme taşıdık ve yaklaşık 8 km hat şehrin içinden söküldü. Bu konuda TEİAŞ`a, Şehitkamil Belediyemiz ve Büyükşehir Belediyemizin desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. 

EnerjiSA`nın yatırımları devam ediyor, İlimiz ve Bölge Müdürümüz ve meslektaşlarımızla sürekli istişarelerimiz devam ediyor. Gaziantep`li serbest çalışan mühendislerimizin, Gaziantep`teki  elektrik sektörünün, özelleştirmeden önce olduğu gibi, Gaziantep`teki yatırımlar için ihalelere girme koşullarının düzeltilmesini talep ettik, ana firma iken, üyelerimizin taşeron firma olmaması için taleplerimizi ilettik. Ticaret Odası başkanımızda gündeme taşıdı. Çok şanslıyız. Beyhan Hıdıroğlu başkanım enerji konularına ve sorunlarına hassasiyetle değiniyor.

Sorunları kendisi ile sürekli istişare ettiğimiz ve çözümü için uğraş veren Halil Uğur Başkanımıza da desteklerinden dolayı teşekkürü bir borç bilirim. 

Yönetim Kurulumuz adına iftarımıza teşrif ettiğiniz için teşekkür ediyorum. 

Sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.

Aramıza yeni katılan üyelerimiz var. Hayırlı olsun dileklerimizle, aramıza hoş geldiniz diyorum.

Tüm bu duygu ve düşüncelerle, yaklaşan Ramazan Bayramınız tebrik ediyorum, mesleğimizin, meslektaşlarımızın  hak ettikleri saygınlığa ulaşmalarını diliyorum.

Dünyada yaşanan savaşın son bulmasını, Suriyeli kardeşlerimizin yuvalarına, topraklarına, kavuşmasını, Ülkemizin de bu kaos sarmalında selamete kavuşmasını diliyorum.

Pozitif enerjiniz de, elektrik enerjimiz de  bol olsun. Ülkemizin enerjisi güneş olsun." Dedi.

Şube Başkanımız İslim Arıkan`ın konuşmasından sonra Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, Gaziantep Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Mustafa Günal, Şube Kurucu Başkanı Erol Karabay ve 8.ve9.Dönem Şube Başkanı Halil Uğur tarafından aramıza yeni katılan Üyelerimize EMO Rozetleri takdim edildi.

Toplantı, Üyelerimizin Şube çalışmalarına ilişkin önerileri, Dilek ve Temenniler bölümü ile son buldu.

 

 

 

Dosyalar

BASIN (395 KB)

BASIN (1254 KB)ŞUBEMİZ 11.DÖNEM FAALİYET SUNUMU

20.02.2018
 


Çok Okunanlar


EMO 46.GENEL KURULU TAMAMLANDI

KSÜ EMO GENÇ 3.ELEKTROTEKNİK VE ARGE BULUŞMASI

GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

TEİAŞ 6.TRAFO MERKEZİNE TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

EMO 46.DÖNEM GENEL KURUL VE SEÇİMLERİ HK.

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ANTEP FISTIĞI FİLMİ SİNEMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

ENERJİ KİMLİK BELGESİ UZMANLIĞI EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ALİ TOPÇUOĞLU MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE KARİYER GÜNÜ DÜZENLENDİ

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ OTOMOBİL ROBOT VE ENERJİ TOPLULUĞU ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

Okunma Sayısı: 293


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri