MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜRKAKIM’IN YARISI TAMAM (CUMHURİYET)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


 
Rus gazını Karadeniz üzerinden doğrudan Türkiye’ye taşıyacak TürkAkım’da yarı yol geçildi. Türkiye’ye gaz, Sibirya’dan. 2019’da gaz akışı başlayacak.
 

Türkiye‘nin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılayacak TürkAkım projesinin yarısı tamamlandı. Projenin işletmecisi Rus şirket Gazprom, TürkAkım‘ı besleyecek ana sahaların bulunduğu Urengoy‘daki tesislerinin kapılarını Türkiye‘den gelen gazetecilere açtı. Yılda 15.75 milyar metreküp Rus gazını Karadeniz üzerinden doğrudan Türkiye‘ye ulaştıracak olan ve mevcut TransBalkan hattının (Batı hattı) yerini alacak olan TürkAkım projesinde 930 kilometre uzunluğundaki birinci hattın açık deniz kısmındaki 530 kilometrelik bölümünün inşası tamamlandı. Böylece projede yarı yol geçilmiş oldu.

Gaz arzı 2019‘da

Gazprom, "Rusya‘nın doğalgaz başkenti" olarak nitelendirilen ve 12 trilyon metreküp rezerve sahip Urengoy‘daki gaz sahalarının kapılarını geçen hafta Türkiye‘den gelen gazetecilere açtı. TürkAkım için gerekli gazın önemli bir kısmı, Sibirya bölgesindeki söz konusu sahalardan tedarik edilecek. Türk gazeteciler, Urengoy‘daki gaz sahaları ile sondaj kuyularını ziyaret ederken Gazprom yetkilileri TürkAkım projesi ile bölgeye ilişkin bilgiler paylaştı.

TürkAkım‘ın birinci hattının 2019 sonunda faaliyete geçmesi planlanırken, Avrupa‘ya yılda 15.75 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak ikinci hattın izleyeceği güzergâh henüz netleşmedi. Söz konusu hattın tamamlanması için Avrupa ülkeleri ile görüşmeler sürüyor. Gazprom yetkilileri, ABD‘nin yaptırımlarına ve Ukrayna krizine rağmen Avrupa‘ya gaz ihracatının giderek arttığını ve 2017‘de 190 milyar metreküp gaz ihracat ettiklerini belirtti.

Rusya‘nın Anapa kentinden Türkiye‘de Kıyıköy‘e kadar uzanacak birinci hat, BOTAŞ‘ın inşa edeceği boru hattı ile Lüleburgaz‘a getirilecek. Avrupa‘nın kullanımı için ayrılan ikinci hattın kara kısmının ise BOTAŞ ve Gazprom‘un ortak kuracağı bir şirket tarafından inşa edilmesi ve bu hattın İpsala üzerinden Avrupa‘ya uzanması öngörülüyor.

Transit riski yok

Aslında TürkAkım‘dan gelecek gaz, halihazırda Ukrayna üzerinden Türkiye‘ye Rus gazını taşıyan Batı Hattı‘nı ikame edecek ve Türkiye‘ye ek gaz arzı sağlamayacak ancak transit riski olmayacağı için bölgenin enerji güvenliği için önem taşıdığı vurgulanıyor.

-40 derece yaşam

Rusya‘nın doğalgaz başkenti Urengoy‘da hava sıcaklığı çoğunlukla eksi 40 derecenin altında. Sibirya‘nın Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi‘nde kutup dairesi civarında beş bin kilometreden daha geniş bir alana yayılan Urengoy sahası, Gazprom‘un doğalgaz üretiminin yüzde 70‘inden fazlasını karşılıyor.

1970‘li yıllarda Sovyetler Birliği döneminde kurulan ve 120 bin nüfusa sahip Urengoy kentinde 12 bin kişi, Gazprom şirketinde çalışıyor. Gazprom‘un finansal desteğiyle kentte oldukça modern okullar, kültürel ve sosyal tesisler inşa edilmiş.

Yılın sekiz ayı kar altında bulunan bölgedeki halk, günlük hayatlarını sürdürebilmek ve açık havada çalışabilmek için özel koruyucu kıyafetlere ihtiyaç duyuyor.

Göçebe ve Şaman inancına sahip yerli halk Nenetsler de bölgede yaşamaya devam ediyor.

(cumhuriyet; 29.01.2018)TRT- TRT HABER

07.11.2018
 


Çok Okunanlar


2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

YARGIDAN ASANSÖR AVAN PROJESİNDE İMZA ZORUNLULUĞUNA ONAY

EMO MİSEM DAİMİ KOMİSYONU TOPLANDI

EMO TEKNİK GÖREVLİLER TOPLANTISI

YALNIZ SİNOP SANTRALI PROJESİNDEN DEĞİL, TÜM NÜKLEER SANTRAL PROJELERİNDEN VAZGEÇİN!

ELECO 2018 BAŞLIYOR

TRT AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALESİNİ KINIYORUZ

TUNCEL AKMAN YAŞAMINI YİTİRDİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

IT FORUM TURKEY 29 OCAK 2019 TARİHİNDE İSTANBUL`DA

Okunma Sayısı: 11


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri