MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ESKİŞEHİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

AİDAT ÖDEME FORMU

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BİLECİK   ESKİŞEHİR   KÜTAHYA 
 

 
 
 
 
2013 YILI EN AZ ÜCRET TANIMLARI
 

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÇALIŞ(K)AN KADIN PANELİ DÜZENLENDİ 
Şubemiz Kadın Komisyonu tarafından ve Eskişehir Kent Konseyi paydaşlığında 10 Mart 2018 Cumartesi günü `Başarı Öyküleri` temalı ÇALIŞ(K)AN KADIN Paneli, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon`da düzenlendi. Moderatörlüğü`nü Prof. Dr. İnci Sarıçiçek`in yaptığı panelde, ESALBA firması AR-Ge Yöneticisi Duygu Yalnızoğlu, SAVRONİK firması Direktör`ü Gül Kutlu ve HAVELSAN firması Aviyonik Yazılım Mühendisi Şükran Künkçü sunumlarını gerçekleştirdiler.
 

Panelin açılış konuşmasını yapan TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi ve Kadın Komisyonu Başkanı  Hatice Aydın, "Toplumun fikrine, toplumun vicdanına, toplumun irfanına değil; kendi benimsediği fikre, kendi geliştirdiği vicdana, kendi ürettiği irfana sahip olmak. Yani bir nevi zamanının ötesinde olmak. Kişinin kendi fikri toplumunkiyle aynı olabilir, vicdanı toplumunkiyle uyuşabilir, ama bunların kaynağı toplum değil bireyin kendisidir. Kopyala ile değil, el emeği göz nuru ile sahip olmuştur, kendi değerlerine; fikri hür; vicdanı hür; irfanı hür insan.Kuşatıldığımız yapay atmosfer içinde, gerçek bir nefes almak inanın çok zor" dedi. "Bir 8 Mart‘ı daha geride bıraktık. Ama bu yıl ki 8 Mart‘ı göremeyen, kadınlarımız oldu" diyen Aydın şunları söyledi: " Markaların bir hafta öncesinden başlattığı ‘Aşkitonu sevindir‘, ‘Anana bir ütü al‘, gibi kampanyalar yüzünden ‘Sevgililer Günü‘; ‘Yılbaşı‘ ya da ‘Anneler Günü‘ ile karıştırılsa da ‘Kadınnlar Günü‘ sanıldığı gibi kapitalizmin bir oyunu değil. Kapitalizme verilmiş bir tepki aslında. 8 Mart ‘Dünya Kadınlar Günü‘ haksız çalışma koşullarını, kadın-erkek eşitsizliğini ve kedilerine oy hakkı verilmeyişini protesto ederken yanarak ölen 129 kadın işçisinin anısını ve mücadelesini yaşatmak için ortaya çıkmıştır. 1921 yılından beri kutlanmakta olan 8 Mart içlerinde Çin, Rusya ve Brezilya‘nın da bulunduğu 33 ülkede resmi tatil günüdür. Yani öyle ‘AAA... Ne güzel bak iyi ki kadınız. Hadi bunu kutlayalım‘ diyerek ortaya atılmış, erkekler kadınlara hediye alsın; kadınlar da indirimli alışveriş yapıp ekonomiye can versin diye uydurulmuş ‘tatlış‘ bir günde biraz daha fazlası. Küresel cinsiyet eşitsizliğinin raporuna göre; 144 ülke içinde kadın-erkek eşitliğinin tam olarak sağlanabildiği  yalnızca 25 ülke var. Tüm dünyada kadın erkek eşitliğinin sağlanabilmesi için tam 170 yıl gerekiyor. Peki Türkiye bunun neresinde? Moritanya İslam Cumhuriyeti‘nin bir gerisinde, Bahreyn Krallığının bir önünde 130. sırada yer alıyoruz. Kadınların eğitim hakkının ellerinden alınmadığı, çocuklarını giydikleri gelinlikle unutmadığı, bedenlerin hem sermaye hem de namus sayılmadığı, erkeklerin şiddetinden yılmadığı, erkeklerin savaşlarında ölmedikleri, diğer görmeleri için ‘Anne‘ ya da ‘Bacı‘ olmaya ihtiyaçlarının olmadığı, o güzel yepyeni Türkiye‘ye ve 2188 yılına buradan selam olsun. Geçmiş Kadınlar gününüz kutlu olsun."

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy`da yaptığı konuşmada 8 Mart`ların aslında eşit haklar eşit ücret haklarıyla savaşıyla başladığını söyledi. Bugün için erkek kadın sorunu olmadığını ifade eden Akçasoy, "Yan yana yürüyen, birlikte mücadele etmiş bir toplumuz. Bizim yan yana durmamızın bir sorunu yok. Ekonomik olarak da toplumun olarak da. Eğitim sorunumuz var. Sıralamada geri bir yerdeyiz. Kadınlarımız erkek arkadaşlarımız herkes bunun yöntemini biliyor. Eğitimi düzelttiğimiz zaman daha güzel şartlar oluşur. 8 Mart‘ları daha çok kadınlara göre devam etmemiz gerekiyor. Biraz da panelde konuşacak olan, başarılı olmuş mücadele vermiş bu konuda çalışmış, arkasında eşleri, anneleri arkadaşları durmuş kadın arkadaşlarımızla gurur duyuyorum. Mücadele etmişler kendi şartlarını düzeltmişler ve onlar kadınlara örnek olacaklar"

diye konuştu.

Kaynak: www.esgazete.com 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK MAKİNALARINDA BAKIM, ONARIM VE ARIZA GİDERME TEKNİK SEMİNERİ DÜZENLENDİ

OTOMASYON MÜHENDİSLİĞİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

KOMPANZASYON SEMİNERİ DÜZENLENDİ

İŞ HUKUKU BİLGİ PAYLAŞIMI DÜZENLENDİ

HASTANE VE OTELLERDE ELEKTRİK VE ELEKTROMEKANİK SİSTEMLER BİLGİ PAYLAŞIMI DÜZENLENDİ.

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU SEMİNERİ DÜZENLENDİ.

TOPRAKLAMA, YG TESİSLERİNDE İŞL. SORUMLULUĞU, YG PROJE UYGULAMALARI SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ.

KÜTAHYA İL TEMSİLCİLİĞİ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 36


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2018 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri