MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TRAKYALILAR KÖMÜR SANTRALİNİ İSTEMİYOR (SÖZCÜ)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ


TEKİRDAĞ‘ın Çerkezköy ve Kapaklı ilçelerinde kurulması planlanan termik santrale bölge halkı karşı çıkıyor. 500 dekarlık meşe ormanının üzerine kurulacak santral için, 6 bin 760 hektarlık tarım ve orman arazisinden de kömür çıkarılacak. Yılda 7.1 milyon ton kömürün yakılmasının planlandığı santralden, 2.1 milyon ton da atık çıkacak.

SON NEFESİMİZE KADAR DİRENECEĞİZ

Çerkezköy ve Kapaklı‘ya kömür santrali yapılacağının duyurulduğu andan itibaren bölge halkı, özellikle kadınlar güçlü bir direniş sergiliyor. Zonguldak‘ta termik santral işletilen Çatalağzı‘nı ziyaret eden kadınlardan İlknur Bozkurt, "Zonguldak‘taki insanlara işiniz gücünüz var mı demişler. Fabrika yokmuş, onları kandırmışlar. 10 kişiyi işe almışlar. Oradakiler bize ‘Ölün de termik santrali kurdurmayın‘ dediler. Son nefesimize kadar yaptırmayacağız. Elimizde raporlarla hastane hastane dolaşıp kanser tedavisi olmak istemiyoruz. Gelecek neslimizin sağlıklı yaşamasını istiyoruz. Üretmek istiyoruz, tüketmek değil" dedi.

Hanife Arslan da, "Bizim denizimiz yok, sadece güzel temiz havamız var. Suyu olan yerlere gitsinler. Çatalağzı‘ndaki insanları kurtarsınlar buraya getirsinler, orasını kömürlü termik santral alanı ilan etsinler. Bizim havamıza, suyumuza, toprağımıza dokunmasınlar" diye konuştu.

Bölge halkı, TEMA Vakfı‘nın başlattığı ‘Kömür Üzer‘ kampanyasına destek verirken, yenilenebilir enerji yatırımlarının yapılmasını istiyor. Tekirdağ‘a kurulması planlanan termik santrale, başta kadınlar olmak üzere bölge halkı şiddetle karşı çıkıyor...

HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA
TÜRKİYE‘de 243 ovanın ‘büyük ova koruma alanı‘ ilan edildiğini hatırlatan TEMA Vakfı Genel Müdürü Oben Akyol, buna karşın ovalara termik santral yapılmak istendiğini, bunun gıda ve su güvencesini tehdit ettiğini söyledi. Akyol, "Termik santraller ve kömür madenciliği, başta toprak ve su varlıkları olmak üzere tüm doğal varlıklara geri dönülmez zararlar veriyor. Ayrıca neden olacağı hava kirliliği ve su tüketimi, tarımı, çiftçiyi ve halk sağlığını tehdit ediyor. Eskişehir Alpu Ovası, Konya ve Karaman ovalan da termik santral tehdidi altında" dedi. 

(sözcü; 17.05.2018)ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

EMO YÖNETİM KURULU SAYMANI ŞAKİR AYDOĞAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILIYOR

KOMİSYON TOPLANTILARI

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ (CUMHURİYET)

TMMOB 45. DÖNEM II. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TMMOB İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI YEREL FORUMLARI BAŞLIYOR

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 12


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri