MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TRAFOYA KEDİ GİRMESİN!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, hükümetin öncelikli görevinin demokratik, açık ve şeffaf bir seçim ortamı hazırlamak olduğunu belirterek, 24 Haziran seçimlerinin sağlıklı, adil ve meşru biçimde sonuçlanması için gerekli tüm önlemlerin alınması çağrısı yaptı. EMO’nun tüm yurttaşları da seçimlerde oy kullanmaya davet ettiği açıklamasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

TRAFOYA KEDİ GİRMESİN!

 

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri`nin, sağlıklı, adil ve meşru sonuçlar üretecek şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle öncelikli sorumluluğu seçim güvenliğini sağlamak olan iktidar gerekli tüm önlemleri almalıdır. Seçimlerin demokratik kurallara uygun şekilde gerçekleştirilmesinde özellikle sandık görevlilerine de önemli görevler düştüğünün altını çizerken, tüm yurttaşlarımızı seçimlerde oy kullanmaya ve sandıklarda aktif görev almaya çağırıyoruz.

Birkaç gün önce seçim çalışması sırasında elektrik kesintisi yaşanmıştır. Türkiye`nin Mayıs ayı sonu itibarıyla elektrik enerjisi kurulu gücü 87 bin 41 MW`a ulaşmıştır. Ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacından fazlasını karşılamaya yetecek bir kurulu gücü varken, bu kesintilerin yaşanması "kasıt" olasılığını akıllara getirmektedir. Konu derhal soruşturulmalıdır.

Hatırlanacağı üzere 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri sırasında ülkenin değişik bölgelerinde elektrik kesintileri yaşanmış, dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız bu kesintilere gerekçe olarak "Trafoya kedi girdi" açıklaması yapmıştı. Bu olaydan 1 yıl sonra 31 Mart 2015 tarihinde ise elektrik sistemindeki çökme nedeniyle tüm Türkiye 10 saat boyunca karanlığa gömülmüştü.

Yaşanan olaylar yurttaşların kamu kurumlarına güvenini sarsarken, özellikle seçim dönemlerinde meşruiyetten uzak sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Seçim güvenliği karnesi, bugüne kadar yapılan seçimlerde yaşanan usulsüzlükler, mühürlü-mühürsüz oy tartışmaları ve antidemokratik uygulamalar nedeniyle zaten zayıflarla dolu olan Türkiye, kaderinin belirleneceği yeni bir seçimin eşiğindedir. Hükümetin birinci görevi demokratik, açık ve şeffaf bir seçim ortamı hazırlamak ve güvenilirliği tam olarak sağlamaktır. Bu kapsamda geçmişte yaşananlardan ders alınarak, benzer olayların tekrarlanmaması için gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Eğer güvenli bir ortamda seçimler yapılamıyorsa ülkede ne adaletten, ne de demokrasiden söz edilebilir. Seçimler adil ve demokratik bir ortamda gerçekleştirilmeli, seçim sonuçları da meşru ve hızlı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Seçim gününde özellikle elektrik kesintilerine karşı her türlü önlem alınmalı, olası bir kesinti halinde jeneratör ve yedek güç kaynaklarının devreye girmesi sağlanmalıdır. Seçim sonuçlarına gölge düşmemesi için ayrıca Türkiye`nin her yerinden sağlıklı ve sürekli İnternet erişiminin olması büyük önem taşımaktadır.

Seçimlerin güvenliği için bugüne kadar canla başla çalışan enerji alanındaki üyelerimiz başta olmak üzere tüm çalışanları göreve çağırırken, yurttaşlarımızı da oylarını kullanmaya ve oy kullandıkları sandıklarda aktif görevler alarak demokrasiye sahip çıkmaya davet ediyoruz.  

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

23 HAZİRAN 2018 ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


LEYLA GÜVEN’E ZİYARET

“SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ!”

NEVRUZ’U DİYARBAKIR’DA KUTLADIK

ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİNİN 1 KV ÜSTÜ SMM YETKİLERİ İLE İLGİLİ EMO GÖRÜŞÜ YÖK’E GÖNDERİLDİ

NEVRUZ/NEWROZ KUTLU OLSUN!

BİNA VE TESİS YÖNETİM ÇÖZÜMLERİ FUAR VE KONFERANSI BAŞLADI

EMO TEKNİK KOMİSYON TOPLANTISI

TMMOB DÜNYA SU GÜNÜ SEMPOZYUMU YAPILDI

TMMOB 3. BİLİRKİŞİLİK ÇALIŞTAYI

TÜKETİCİYE DE ZAM GÖRÜNDÜ (CUMHURİYET)

Okunma Sayısı: 117


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri