MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SON DAKİKA... ELEKTRİK VE DOĞALGAZA İKİ ZAM DAHA (YENİMESAJ.COM.TR) 
En son 1 Ağustos`ta zamlanan doğalgaz ve elektrik fiyatları 1 Eylül`de de zamlandı. Doğalgaz fiyatlarına konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 14 zam geldi. Elektrik fiyatlarına ise yüzde 15 zam yapıldı. Böylelikle 1 ay içinde konutlarda kullanılan doğalgaz toplamda yüzde 18, elektrik ise yaklaşık yüzde 25 zamlandı.
 

 

Döviz kurlarındaki yükselişle gelen zam furyasından elektrik ve doğalgaz da nasibini aldı. En son 1 Ağustos‘ta zamlanan konut ve sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaza yeniden zam geldi. BOTAŞ, doğalgaz satış tarifelerini yeniledi.

Buna göre konutlar için doğalgaz fiyat tarifesine yüzde 9 zam yapıldı. Doğalgazda sanayi tarifesi ise yüzde 14 artırıldı. Eş zamanlı olarak açıklama yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), normalde Ekim ayında açıklaması gereken elektrik fiyat tarifelerini 1 ay öne çekerek 1 Eylül‘de yayınladı.

Yeni açıklanan tarifelere göre 1 Eylül‘den geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına yüzde 14.6 ile yüzde 16.2 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. Elektrikte tek zamanlı tarife fiyatı yüzde 15 arttırılırken, üç zamanlı tarifede gündüz yüzde 15, gece yüzde 16.2, puant saatler için ise yüzde 14.6 artışa gidildi.

30 gün arayla zam

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarına 1 Ağustos‘ta da zam gelmişti. Bir ay önce gelen zamda doğalgaza konutlarda yüzde 9, büyük işletmelerde yüzde 14 zam yapılmıştı.

Aynı tarihte konutlarda kullanılan elektriğin fiyatına yüzde 9.57, sanayide kullanılan elektriğin fiyatına ise yüzde 9.26 zam yapılmıştı. Yürürlüğe giren son zamlarla birlikte 1 Ağustos‘tan bu yana konutlarda kullanılan doğalgaz toplamda yüzde 18, sanayide kullanılan doğalgaz ise 28 zamlandı.

Aynı süre zarfında konutlarda kullanılan elektriğe toplamda yüzde 24.57, sanayide kullanılan elektriğe 24.26 zam yapıldı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) verilerine göre; yeni zamla birlikte dokuz ayda elektrik fiyatlarındaki artış; konutlar için yüzde 37 olurken, diğer tarife gruplarında yüzde 40‘ı da aştı.

Faturalar kabaracak

Tencereyi kaynatmayı giderek zorlaştıran elektrik ve doğalgaz zamları en çok dar gelirli haneleri zorlayacak. Çünkü zaten dar gelirli vatandaşların ödemekte zorlandığı elektrik ve doğalgaz faturaları son zamlarla daha da kabaracak. Üstelik gidişata bakılırsa bu zamlar son olmayacak.

Zira EPDK normal şartlar altında Ekim ayında yapması gereken fiyat düzenlemesini 1 Eylül‘de gerçekleştirdi. Ancak EPDK‘dan yapılan açıklamada 1 Ekim‘de herhangi bir fiyat düzenlemesi yapılmayacağına dair ifade yer almadı. Bu da gösteriyor ki, 1 Ekim‘de de doğalgaz ve elektriğe zam gelme ihtimali yüksek. 

(yenimesaj.com.tr;01.09.2018)


 

 

Bağlantılar

www.yenimesaj.com.tr/ekonomi/son-dakika-elektrik-ve-dogalgaza-iki-zam-daha-h13066508.html
 


ŞAKİR AYDOĞAN VE TAHSİN YILMAZ ANILDI

24.01.2019
 


Çok Okunanlar


LEYLA GÜVEN’E ZİYARET

“SUSMUYORUZ, KORKMUYORUZ, İTAAT ETMİYORUZ!”

NEVRUZ’U DİYARBAKIR’DA KUTLADIK

ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİNİN 1 KV ÜSTÜ SMM YETKİLERİ İLE İLGİLİ EMO GÖRÜŞÜ YÖK’E GÖNDERİLDİ

BİNA VE TESİS YÖNETİM ÇÖZÜMLERİ FUAR VE KONFERANSI BAŞLADI

EMO TEKNİK KOMİSYON TOPLANTISI

TMMOB DÜNYA SU GÜNÜ SEMPOZYUMU YAPILDI

TMMOB 3. BİLİRKİŞİLİK ÇALIŞTAYI

TÜKETİCİYE DE ZAM GÖRÜNDÜ (CUMHURİYET)

TMMOB, SEÇMEN İRADESİNİN İLANI VE DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKILMASI İÇİN ÇAĞRI YAPTI

Okunma Sayısı: 144


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri