MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HASAN BALIKÇI’NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), kaçak elektrik kullanımına karşı mücadele ederken hain bir saldırı ile aramızdan alınan üyemiz Hasan Balıkçı’nın 16. ölüm yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Hasan Balıkçı’nın halkı ve ülkesi için yürüttüğü onurlu mücadelenin EMO tarafından sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, enerji sektöründe yaşanan sorunlara dikkat çekilerek, özelleştirmelerin temel amacı olarak sunulan elektrikte kayıp ve kaçak oranlarının düşürüleceği iddiasının çöktüğü belirtildi. Açıklamada, halkın değil sermayenin yararını gözeten politikalarla adil bir çözüm üretilemeyeceğinin altı çizildi.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

HASAN BALIKÇI`NIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATIYOR

 

Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede kiralık katiller tarafından 18 Ekim 2002 tarihinde katledilen Üyemiz Hasan Balıkçı`yı 16. ölüm yıldönümünde saygıyla anıyoruz. Hasan Balıkçı`nın yaşamı pahasına onurla sürdürdüğü mücadele bugün hala yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.

Kaçak elektrik kullandıkları belirlenen imalathane sahiplerinin talepleri doğrultusunda TEDAŞ Adana`dan Şanlıurfa`ya sürgün edilen Hasan Balıkçı, aynı imalathane sahiplerinin azmettirdiği kiralık katiller tarafından 18 Ekim 2002 tarihinde katledildi. Balıkçı`nın katillerinin ve azmettiricilerin hak ettikleri cezayı almaları için yıllarca mücadele veren EMO; 2012 yılından beri 2 yılda bir Hasan Balıkçı Onur Ödülü vermektedir.

Balıkçı`nın verdiği mücadelenin ülkemiz açısından değeri ise gün geçtikçe daha iyi anlaşılmaktadır. Elektrikte kayıp ve kaçağın önleneceği ve daha fazla yatırım yapılacağı gerekçesiyle gerçekleştirilen özelleştirmeler ve plansız enerji politikalarının ardından gelinen nokta ortadadır. Şirketlerin kayıp ve kaçak hedefleri sürekli yükseltilerek faturalar aracılığıyla halktan tahsilat yapmaları sağlanmış, üstelik gelen tepkiler ve açılan davalardan kurtulmak için elektrik faturalarında karartmaya gidilmiştir.

Türkiye`nin bugün elektrikte arz fazlası vardır. "Serbest piyasa" adı altında yandaş çıkarlarını esas alan yatırım kararlarıyla ülke kaynakları gereksinim duyulmayacak santrallar için kullanılmıştır. Son yıllarda yenilenebilir enerji kullanımının artması ve dolayısıyla daha az maliyetle üretim yapılması da, özellikle doğalgazla çalışan santralların kısıntıya gitmeleri ya da üretime tamamen ara vermelerine neden olmuştur. Sonuç olarak dış borçla büyütülen enerji sektörü, ekonomik kriz ve kur artışının da etkisiyle büyük bir darboğaza girmiştir.

Elektrik dağıtım şirketlerinin "iflas ediyoruz" feryatlarına karşılık yine kamu kaynakları seferber edilmiş; geçen yıl TETAŞ`ın kayıp ve kaçak için elektrik satış fiyatı düşük tutularak kamu üzerinden dağıtım şirketleri fonlanmış, elektrik fiyat artışlarıyla da şirketlerin daha fazla gelir elde etmeleri sağlanmıştır. 2018 yılı başından beri de elektrik fiyatlarına rekor düzeyde zamlar yapılmıştır. Dövizle borçlanan elektrik şirketlerinin yaşadığı mali açmazın tüketim üzerinden kullanıcıların sırtına yüklenmesi yani plansızlığın faturasının halka ödetilmesi kabul edilemez bir durumdur.

Bugün iktidarın özelleştirmenin temel amacı olarak sunduğu elektrikte kayıp ve kaçak oranlarının düşürüleceği iddiası çökmüş, halkın değil sermayenin yararını gözeten politikalarla adil bir çözüm üretilemeyeceği ortaya çıkmıştır. Hem ekonomik hem de toplumsal bir sorun olan kaçak enerji kullanımının, yalnızca adli ve tek taraflı ekonomik bakış açısıyla çözülmesi mümkün değildir. Kamu yararı anlayışı içerisinde "eşitlik" ve "adalet" ilkeleri gözetilerek önlem alınmalıdır. Bu çerçevede kaçak enerji kullanımının bedeli, faturalarını ödeyen halka yıkılmamalı; faturalarını ödeyemeyen çiftçilerin tarımsal desteklemelerinin, dağıtım şirketleri adına gasp edilmesi uygulamalarından vazgeçilmelidir.

Unutulmamalıdır ki elektrik enerjisi kullanımı bir insan hakkıdır, kimse bu haktan mahrum bırakılamaz. Dolayısıyla sosyal devlet anlayışının gereği olarak elektriğin yoksul kesimlere ulaştırılması için her türlü önlem alınmalıdır.

Elektrik Mühendisleri Odası`nın (EMO) başından beri karşı çıktığı enerjide özelleştirme sürecinin sonuna gelinmiştir. Hükümet derhal elektrik üretim ve tüketiminde kamusal bir planlamayı sağlayacak şekilde inisiyatif almalıdır. Elektrik üretim ve dağıtımının kamu yararına, ucuz ve güvenli olarak sunulabilmesi için kamulaştırma yapılması zorunludur.

2004 yılı Dünya Dürüstlük Ödülü sahibi üyemiz Hasan Balıkçı`nın halkı ve ülkesi için yürüttüğü onurlu mücadele bugün EMO tarafından sürdürülmektedir. Önder kişiliğini, dürüstlüğünü; örnek ve özverili çalışmalarını asla unutmayacağımız Hasan Balıkçı`yı 16. ölüm yıldönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

46. DÖNEM YÖNETİM KURULU

18 Ekim 2018FOX TV- ÇALAR SAAT

24.07.2019
 


Çok Okunanlar


“KAYYUM REJİMİ” KABUL EDİLEMEZ!

GAZİ İPEK ELEKTRİK FATURASI DÜZENLEMESİNİ FOX TV’YE DEĞERLENDİRDİ

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARI FOX ANA HABER’DE AKTARILDI

NKP EŞGÜDÜM TOPLANTISI ANKARA’DA YAPILDI

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN TOPLANTISINA ÇAĞRI: YARIN ÇOK GEÇ OLABİLİR!..

FOX TV- ÇALAR SAAT

GAZİ İPEK’İN ELEKTRİK FATURA DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARI ÇALAR SAAT PROGRAMINDA DUYURULDU

EMO YÖNETİM KURULU’NDAN ESKİŞEHİR ŞUBE’YE ZİYARET

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ MESLEK ANA DALI KOMİSYONU TOPLANDI

TMMOB BELEDİYE BAŞKANLARININ GÖREVDEN ALINMASINI KINADI

Okunma Sayısı: 109


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri