MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAFTASI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Şube Yönetim Kurulu Başkanımız İslim ARIKAN`ın Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla yapmış olduğu basın açıklamasına aşağıdaki haber linkinden erişebilirsiniz.
 

 

VERİMLİ KULLANMADIĞIMIZ KENDİ ENERJİMİZİN PARASI KENDİ CEBİMİZDEN ÇIKMAKTADIR.

 

 

Enerji artık dünyadaki ülkelerin gücüne yön veren en önemli unsurlardan birisidir.

Bu önemli unsurda dışa bağımlılık ülkelerin geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Dünyada olduğu gibi, Ülkemizde de enerjiye talep her yıl artış göstermektedir.

 

Ülkemizde maalesef ısınma, ulaşım, elektrik olmak üzere enerjide dışa bağımlılığımız  %70`lerin üzerindedir. Fakat Ülkemizde  yenilenebilir enerji yatırımları, yerli kaynakların kullanımı ile elektrik enerjisinde dışa bağımlılığımızın azaldığını görüyoruz. Bu durumdan da oldukça memnuniyet duymaktayız. Bununla birlikte mevcut kaynakların etkin ve verimli biçimde değerlendirilmesi de son derece önem taşımaktadır.

 

Sanayimizde en az % 15, binalarımızda en az %35 ve ulaşımımızda en az % 15 tasarruf potansiyeli olduğu, hatta yük ve insan taşımacılığında toplu ulaşım araçları kullanıldığında oranın ciddi şekilde artış göstereceği,  sonuç olarak enerjiyi verimli kullanarak Ülkemizde    kısa vadede,  ortalama %20  enerjide tasarruf edebileceğimiz tüm kaynaklarca paylaşılmaktadır.

 

Peki bu potansiyelimizi nasıl hayata geçireceğiz?

 

Burda her bireye, her sanayiciye, Devletin kontrol mekanizmalarına önemli çabalar  düşmektedir.

 

Özellikle yoğun enerji tüketen işletmeler, kuruluşlar Enerji Etüt`ünü yapmalıdır/ yaptırmalıdır. Bu etütler sadece bir evrak doldurmaktan ibaret olmamalıdır. Gerçek etütler yapılmalıdır

 

EPDK 2017 Elektrik Piyasası Gelişim Raporu`na göre; Ülkemizde sanayi ve ticarethane olmak üzere,  üretim ve hizmet sektöründeki elektrik tüketimi toplamda % 71,46 paya sahiptir.  Bu  %71 payın %42`si sanayi sektörüne aittir.

 

Sanayi sektörü, gerek yüksek enerji tasarruf potansiyeline sahip olması, gerekse de sanayide tüketilen enerjinin çoğunlukla ticari enerji olması sebebi ile, enerji tasarrufu çalışmalarında öncelikle ele alınması gereken bir sektördür. Mühendislik çalışması yapılması şarttır. Genel olarak sanayi tesislerinde yüksek verimli motor kullanımı, basınçlı hava sistemlerindeki kaçakların önlenmesi, verimli fanlar ve pompaların kullanılması, atık ısı taşıyan akışkandan ısı geri kazanımı, sıcak ve soğuk yüzeylerin izolasyonu, boşta çalışma süresinin azaltılması, tesislerde elektrik güç faktörünün düzeltilmesi gibi pek çok tedbir ile enerji tasarrufu sağlanabilir

 

Çimento fabrikaları yoğun enerji tüketen sektördür. Enerjimizin de dışa bağımlı olduğunu düşünürsek bu sektörde ihracatın minimum seviyeye çekilmesi, bu sektörde kullanılan enerjinin  hizmet, turizm, ziraat, hayvancılık gibi sektörlerde kullanılması ile Ülkemize daha fazla döviz getireceği açıktır.

 

 

 

 

 

Bina yalıtımları ve ev içi elektrik tüketimlerine bakıldığında; yeni yapılan binalarda dahil olmak üzere %80` e yakın binaların gerekli derecede yalıtımlı olmadığını üzülerek ifade edelim.  Çünkü binalar ısıtma soğutma enerjisi açısından çok önemlidir.  Bundan dolayı da ev alırken bina sahiplerin den  enerji sınıfını sorulmasını öneriyoruz, önemsiyoruz.

 

Klima kullanım oranlarının arttığı yaz ve hatta kış günlerinde oda sıcaklıklarının  uygun derecede ayarlanmadığını üzülerek ifade edelim.  Özellikle kışın kullanımlarda bu sıcaklıklar22 derecenin üzerine çıkmaktadır.  Ülkemiz şartlarında ortalama 1 derece  için  yaklaşık %5 ile 10 oranında daha az yakıt harcayacağımızı biliyoruz. Dereceyi arttırıp, camı açma veya kış günlerinde ise klima çalışırken dereceyi arttırıp yaz kıyafetleri ile dolaşma alışkanlığından vazgeçmemiz gerekiyor.

 

Cihaz alırken "enerji verimli ürünler" i tercih edin. Bu cihazlar çok daha az enerji ile çok daha fazla iş yapar. Enerji verimliliği en az "A" sınıfı olan cihazları tercih edin.

 

Kullandığınız sıradan, arızalanan ampüllerinizin yerine veya yeni takılacak aydınlatmalarda kompakt floresan lambalar veya led aydınlatmaları tercih edin. Oturmadığınız odalarda yanan lambaları  kapatın.

 

Bulaşık ve çamaşır makinanızı tam dolu halde çalıştırın.

 

Buzdolabınızın arkasını duvara yaslamayın. Buzdolabınız ve buzluğunuzun kapısını uzun süre açık bırakmayın.

 

Kazan, ısı pompası, klima gibi cihazlarınızın filtrelerini temizletin ya da değiştirin.

 

Oda radyatörleri termostatlı cihazlar ile kullanmalıdır, her oda istenilen sıcaklıkta sabit tutularak tasarruf sağlanabilir.

 

Perdeler ile  radyatörlerin üzeri örtülmemelidir.  Üzeri perde ile örtülen radyatörlerin ısıları içeri değil, camdan dışarı çıkar.

 

İşiniz bittiğinde televizyonu, video oyununu, bilgisayarı, müzik setini vb. kapatın. Çalışmayan cihazların "Stand-by" konumunda iken elektromanyetik kirliliğe yol açtığını unutmamalıyız. Cihazlar kumandadan kapatılması halinde, "Stand-by" konumunda enerji tüketmeye devam ederler. Harcanan bu enerji yaklaşık olarak o cihazın kendi enerjisinin en az %5`i kadardır.

 

Bireysel olarak elektrik israfından vazgeçmeliyiz. Ayrıca devlet politikasında Enerji Verimliliği ve Tasarrufa ilişkin  bilinçlendirme kampanyaları büyük bir hızla, ivmeyle devam etmelidir.

 

İlköğretim, Lise, Üniversitede Enerji Verimliliği dersi zorunludersler içerisinde olmalıdır. Kamuoyunun bilinçlendirilmesi için  broşür, katalog, yerel, ulusal basında Enerji Verimliliğine yer verilmelidir.

 

Eğitimin ilk yıllarından itibaren, Enerji  Verimliliği anlayışını yerleştirecek, özendirecek çalışmalar içerisinde kamu spotu ile birlikte  çizgi film çalışmaları da yapılmalıdır.

 

Verimli enerji, verimli bina, verimli ulaşım, verimli sanayi ve üretim gelişmişlik demektir. Ülkemizin bu gelişmişlik düzeyine en kısa zamanda ulaşması için hepimiz çaba göstermeliyiz. 

 

Unutmamalıyız ki; verimli kullanmadığımız kendi enerjimizin  parası kendi cebimizden çıkmaktadır.

 

Enerji Verimliliğinin ve  Enerji Tasarrufunun önemini  belirtir;

 

Saygılar sunarız.

 

İslim ARIKAN

Elektrik Mühendisleri Odası

Gaziantep Şube Başkanı

 

 

http://gaziantepsonnokta.com/haber/arikan-enerji-verimliligini-anlatti?fbclid=IwAR0zCKJMg0TtsQo1T1zdnaWKj27FHyEvIwAzn8qGtHnbRaNo7GzKxqdGV5s

 

http://www.cagdasgazetesi.com/haber/arikan-enerji-verimliligini-anlatti-haberi-6027.html

 

http://www.gaziantepsabah.com/enerjide-disa-bagimlilik-ulkelerin-gelecegini-tehlikeye-sokmaktadir.html

http://www.gaziantep27.net/enerjiyi-verimli-kullanin-523669h.htm

 

 

Bağlantılar

www.gaziantepsabah.com/enerjide-disa-bagimlilik-ulkelerin-gelecegini-tehlikeye-sokmaktadir.html
 


ŞUBEMİZ 12.DÖNEM FAALİYET SUNUMUMUZ

09.03.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 107


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.