MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 KOCAELİ ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

ÖNEMLİ EVRAKLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BOLU   KOCAELİ   SAKARYA   ZONGULDAK   BARTIN   KARABÜK   DÜZCE 
 

 
MİSEM BANNER
 
MİSEM DIŞI BANNER
 
ÜYELİK
 
ÜYELİKLE İLGİLİ BELGELER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 
TEMSİLCİLİK ADRES VE TELEFONLARI
 
SMM
 
EĞİTİMLER
 
ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK BAŞVURU FORMU
 
ŞUBEMİZDE SATIŞA SUNULAN KİTAP LİSTESİ
 
ÇALIŞANLAR OLARAK HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
 
TÜRKİYE’DE MÜHENDİS-MİMAR-ŞEHİR PLANCISI PROFİL ARAŞTIRMASI
 
DERGİ 437. SAYI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NÜKLEER KABUS TÜRKİYE’YE İTHAL EDİLEMEZ


GÜNDEM

 
Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun, Çernobil Nükleer Felaketi’nin 33. Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, nükleer santralların tehlikelerine dikkat çekilerek, Türkiye’nin pahalı, riskli, kirli ve dışa bağımlı nükleer santrallara ihtiyacı olmadığı vurgulandı. Mersin, Sinop ve İğneada’da kurulması planlanan nükleer santral projelerinin derhal durdurulması istenen açıklamaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

 

ÇERNOBİL 33. YILINDA

 

NÜKLEER KABUS TÜRKİYE`YE İTHAL EDİLEMEZ

 

Bugün Çernobil Nükleer Santralı`nda 26 Nisan 1986`da meydana gelen kazanın 33. yıldönümü. Facianın ardından yüzbinlerce insan evinden ayrılmak zorunda kalmış, radyasyon nedeniyle can kayıpları ve sakatlanmalar yaşanmış, toprak, hava ve su radyoaktif elementlerle kirlenmiştir. Santraldan yayılan radyasyondan sadece Ukrayna, Belarus ve Rusya değil, Türkiye`nin de içinde bulunduğu pek çok ülke etkilenmiştir. Üzerinden 33 yıl geçmesine karşın Çernobil halen yasaklı bölgedir. 

Çernobil`in ardından 2011 yılında Fukuşima`da yaşanan kazada, nükleer santralların tehlikeli sonuçları bir kez daha görülmüştür. Diğer santrallar için "arıza" olarak nitelendirilebilecek küçük sorunlar nükleer santrallar söz konusu olduğunda hızla "kaza"ya, sonrasında da "felakete" dönüşme potansiyeli taşımaktadır.

Nükleer santrallar temiz, güvenilir ve ucuz bir enerji kaynağı değildir! Radyoaktif atıklar için kesin, uygun ve kabul edilebilir bir arıtma yöntemi halen olmadığı gibi dünya üzerinde hiçbir yerde nihai depolama tesisi de yapılamamıştır. 244 bin yıl etkisi olan atıklar vardır...

Nükleer santralların kurulum, üretim-işletim ve güvenlik maliyetleri çok yüksektir. Dünyada pek çok ülke nükleer santralları terk ederek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmektedir. Tüm bunlara rağmen bugün ne yazık ki Çernobil ile kötü bir sicile sahip olan Rus nükleer sanayisi Akkuyu`da çalışma yürütmektedir. Sinop için ise Fukuşima`ya rağmen Japonya devrededir.

Teknoloji ve yakıt açısından dışa bağımlı olan nükleer santralların Türkiye`de kurulması, kaza riskinin de ithal edilmesi anlamına gelmektedir. Türkiye nükleer santrallara mecbur değildir. Hatta nükleer santralları tercih etmemek için fazladan sebepleri vardır. Ülkemiz yenilenebilir enerji kaynakları alanında oldukça önemli bir potansiyele sahiptir. Üstelik nükleer ve kömürün yanında, güneş ve rüzgarın maliyeti daha düşüktür. Ancak nükleer ve kömüre yönelik teşvikler, alım ve fiyat garantileri yenilenebilir enerji alanının gelişmesini engellemektedir.

Türkiye`de bugün enerji açığı bulunmamaktadır. Hatta enerjide arz fazlası olduğu bizzat Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı tarafından ifade edilmiştir. Dolayısıyla nükleer santral kurulması kararı enerji politikalarıyla ilgili değildir, tamamen siyasi bir tercihtir.

Yeni yatırımlar bir yana enerji tasarrufu ve verimliliği ile önemli farklar yaratılması mümkündür. Nükleere aktarılacak kaynak çok geç olmadan başta güneş ve rüzgar olmak üzere yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımına sunulmalı; enerji tasarrufu ve verimliliğine yönelik politikalar ile kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları yürütülmelidir.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak uyarıyoruz; toplumdaki büyük dirence rağmen kurulmak istenen nükleer santrallar yarın ülkenin başına bela olacaktır.

Türkiye`nin pahalı, riskli, kirli ve dışa bağımlı nükleer santrallara ihtiyacı yoktur.  Nükleer lobilerinin dayatmaları ile ülkemiz insanı ve yaşam alanlarımızın tehdit altında bırakılması kabul edilemez. Mersin, Sinop ve İğneada`da kurulması planlanan nükleer santral projeleri derhal durdurulmalı; piyasacı, yandaş sermayeyi gözeten politikalara son verilmeli ve zaten kısıtlı olan kamu kaynakları yararlı sonuçlar üretecek yatırımlara harcanmalıdır.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

EMO KOCAELİ ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

26 NİSAN 2019


Çok Okunanlar


YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ EMO DÜZCE TEMSİLCİLİĞİ`NDE YAPILDI.

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ EMO DÜZCE TEMSİLCİLİĞİ`NDE YAPILDI.

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE TEKNOLOJİ FAKÜLTELERİ MEZUNİYET TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ, ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİNİN 2018-2019 ÖĞRETİM YILI MEZUNİYET TÖRENİ 4 TEMMUZ 2019 TARİHİNDE ÜNİVERSİTE STADYUMU’NDA COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

EMO BOLU TEMSİLCİLİĞİ, SMY MÜHENDİSLİK SAHİBİ YENİ SMM OLAN ÜYEMİZ SEFA YURDAGÜL`Ü YENİ OFİSİNDE ZİYARET ETTİ

MİSEM KAPSAMINDA DÜZENLENEN GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ TESİSATI EĞİTİMİ 9-10-11-12 TEMMUZ 2019 TARİHLERİNDE EMO KOCAELİ SAKARYA TEMSİLCİLİĞİ ‘İNDE YAPILDI.

SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ, ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİNİN 2018-2019 ÖĞRETİM YILI MEZUNİYET TÖRENİ 2 TEMMUZ 2019 TARİHİNDE ÜNİVERSİTE STADYUMU’NDA COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

EMO KOCAELİ ŞUBESİNDE SMM KOMİSYON TOPLANTISI DÜZENLENDİ.

SEÇİM BİTTİ ARTIK ZAM VAKTİ

BİZİM SAKARYA:ENERJİ YOKSULLUĞU!

Okunma Sayısı: 13


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri