MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 GAZİANTEP ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ADIYAMAN   GAZİANTEP   KAHRAMANMARAŞ   KİLİS 
 

 
FORMLAR
 
ŞUBEMİZ ÜYELERİNE FİRMALAR TARAFINDAN YAPILAN İNDİRİMLER VE SÖZLEŞMELER
 

EMO Gaziantep Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 7

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB GAZİANTEP İL KOORDİNASYON KURULU (İKK) BASIN AÇIKLAMASI 
Şube Yönetim Kurulu Başkanımız İslim ARIKAN`ın da katılım sağlamış olduğu, İstanbul`da meydana gelen 5,8 şiddetindeki depremin ardından Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu (TMOBB GAZİANTEP İKK) İnşaat Mühendisleri Odası`nda (İMO) toplanarak TMMOB İKK Sekreteri Abdülkadir DENİZ tarafından aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.
 

 

TMMOB GAZİANTEP İL KOORDİNASYON KURULU (İKK) BASIN AÇIKLAMASI;

​İstanbul‘da meydana gelen 5,8 şiddetindeki depremin ardından Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu (TMOBB GAZİANTEP İKK) İnşaat Mühendisleri odasında (İMO) toplanarak TMMOB İKK Sekreteri Abdülkadir DENİZ tarafından aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

​Öncelikle İstanbullulara geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. İstanbul‘da meydana gelen bu deprem, depremle ilgili bugüne kadar yaptığımız uyarıların ne kadar ciddi olduğunu, dikkate alınması gerektiğini ve ülkemizin depreme hazır olmadığı gerçeğini bir kez daha yüzümüze vurmuştur.
İstanbul depremi, nazikçe bizi uyarmış ve "Depreme hazırlıklı olun" mesajını bir kez daha ancak güçlü bir şekilde vermiştir. Bu mesajın doğru alınması ve deprem hazırlıklarının zaman geçirilmeden yapılması, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki, Türkiye bir depremler ülkesidir ve depremlere hazırlıklı olmaktan başka çaremiz yoktur.
Mevcut teknolojik imkânlara göre, depremin herhangi bir zamanını, saatini tespit etme imkânımız bulunmamaktadır. Her an deprem olabilir düşüncesi ile hareket etmek zorundayız. O zaman bize düşen görev, bir dakika bile zaman geçirmeden depreme hazırlıklı olmaktır. Bunun için de iletişimden ulaşıma, deprem toplanma alanlarından afet sonrası koordinasyona kadar yapılması gereken tüm işler kısa sürede hayata geçirilmelidir. Deprem öncesi yapılması gerekenler yapılmalı, deprem sırasında yapılacak ve deprem sonrası sağlanacak koordinasyon da planlanmalıdır.
20 Yıl önce Marmara depreminde iletişim altyapısı çökmüş, haberleşmek imkânsız hale gelmişti. Oysaki iletişim ağının deprem sonrasında açık olması birçok insanımızın canını kurtaracaktır.5,8`lik İstanbul depreminde de aynı sorunları yeniden yaşamak son derece acı bir durumdur. Depremden ders almadığımızın bir göstergesidir. Depremlerden ders almak zorundayız. Doğanın her uyarısını ciddiye almak ve gereken hazırlıkları yapmak zorundayız.

​Gaziantep de deprem açısından riskli bir konumda bulunmaktadır. Gaziantep, ülkemizdeki iki büyük fay hattından biri olan Doğu Anadolu Fay Hattına kuş uçuşu 40 kilometre kadar uzaklıkta bulunmaktadır. 20 Yıl önce meydana gelen Marmara depreminin onlarca kenti etkilediği dikkate alınırsa, 40 kilometrelik bir mesafenin hiçbir öneminin olmadığı ve fay hattında meydana gelebilecek olası bir kırılmanın 2,5 milyon insanın yaşadığı Gaziantep‘i de büyük ölçüde etkileyeceği kesindir.
Ne yazıktır ki, Gaziantep‘teki konut stokunun büyük kısmı mühendislik hizmeti almamış yapılardan oluşmaktadır. Şehrimizin yapı stoku hakkında hiçbir bilgimiz bulunmamaktadır. Gaziantep`te mevcut binaların çok az bir kısmı deprem güvenliğine sahiptir. Kentin yüzde 65`i çarpık, kontrolsüz ve projesiz binalardan oluştuğu için olası bir depremde kayıpların büyük olacağını söylemek mümkündür. Şehitkâmil bölgemizin depremde toplanma alanları ve depremde sahra hastaneleri olarak planlanan (METRO Arkası) bölgesi imara açılarak 15 er katlı binalar yerine dikilmiştir. Bu değişiklik Gaziantep şehrimize yapılmış çok büyük bir ihanet olarak görmekteyiz. Ayrıca bu bölgede planlama harici altyapı ve ulaşım bakımından önümüzdeki yıllarda çok ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz.
Kısacası İstanbul‘daki depremi bir uyarı olarak kabul ederek, depremi yeniden gündemimize almamız elzemdir. Gaziantep olarak deprem master planını biran önce projelendirerek hayata geçirmek, daha doğrusu depremle yaşamayı öğrenmekten başka çaremiz yoktur. Ayrıca ilköğretim seviyesinde çocuklarımıza deprem anında neler yapmaları gerektiğiyle ilgili eğitim verilmesi de şarttır.
İmar affıyla Mühendis mimarlar hiçe sayılarak ‘güvenli yapı üretimine ihtiyaç olmadığı`ortaya konulmaktadır. Mühendislik hizmeti almamış ,kaçak olarak üretilmiş olan yapılar süresiz olarak yasal hale getirilmesi suretiyle de halkımızın can,mal güvenliği korunamayacaktır. İstanbul Kartal`da Yeşilyurt apartmanı`nın kendi kendiliğinden üç katı kaçak olduğu için çökmesi sonucu 21 vatandaşımızı kaybetmenin hala üzüntüsü içerisindeyiz.
Güvenli ve sağlıklı yerleşim alanlarının oluşturulması için depreme duyarlı ve bilimsel planlama ilkelerini esas alan kent politikalarını hayat geçirmek zorundayız.

​Diğer taraftan depremler, artık sadece belli kentlerin sorunu olarak görülmemeli, ulusal bir sorun olarak ele alınarak tüm kentlerimizin deprem güvenliği sağlanmalıdır.
Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları olarak, deprem güvenliğinin sağlanması için tüm kamu kurum ve kuruluşları ile her türlü işbirliğine ve desteğe hazır olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Mühendis ve mimar odaları olarak mesleki bilgi birikimimizi kentin yararı ve çıkarı için kullanmaktan imtina etmeyeceğiz.

TÜRKİYE MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ GAZİANTEP İL KOORDİNASYON KURULU


· TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası İl Temsilciliği
· TMMOB Orman Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi
· TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Harita Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi
· TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Maden Mühendisleri Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi
· TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi
· TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Şehir Plancıları Odası Gaziantep İl Temsilciliği
· TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep ŞubesiGÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU

21.12.2019
 


Çok Okunanlar


ASANSÖR UYGULAMALARI KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

TEİAŞ GENEL MÜDÜRÜ ZİYARET EDİLDİ

ŞUBEMİZDE VE KAHRAMANMARAŞ TEMSİLCİLİĞİMİZDE PV SOL EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

KOBİ VE GİRİŞİMCİLERE YÖNELİK; HİBE, DESTEKLER, FON KAYNAKLARI SEMİNERİ

SANİ KONUKOĞLU İLKOKULU`N DA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARUFU ANLATILDI

ASANSÖR UYGULAMALARINDA YAŞANAN SORUNLAR SEMİNERİ

Okunma Sayısı: 19


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.