MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

HÜKÜMET MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARINI YOKSULLAŞTIRIYOR


BASIN AÇIKLAMASI

 
Hükümet kararname ile aldığı yetkiyi süresinin dolmasına günler kala bile kullanmamakta ve bütün kamu emekçileri gibi mühendis, mimar ve şehir plancılarını da yoksulluk sınırının altında yaşatmaya devam etmektedir.
 

29 Ağustos 2002

HÜKÜMET 631 NOLU KHK İLE ALDIĞI YETKİYİ BİLE KULLANMAMAKTA KAMU ÇALIŞANI MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARINI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞATMAYA DEVAM ETMEKTEDİR

Hükümet kararname ile aldığı yetkiyi süresinin dolmasına günler kala bile kullanmamakta ve bütün kamu emekçileri gibi mühendis, mimar ve şehir plancılarını da yoksulluk sınırının altında yaşatmaya devam etmektedir.

Kamuda çeşitli statülerde çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ekonomik ve sosyal koşulları özellikle son on yılda hızla erozyona uğratılarak üstlendikleri sorumluluklara ve almış oldukları eğitime uymayan bir düzeye geriletilmiştir. Bu koşullar altında mühendislik mimarlık alanında işgücü verimliliği düşmüş,hizmetlerin niteliği olumsuz yönde etkilenmiş kalıcı hasarlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Daha önce defalarca belirttiğimiz gibi birkez daha hatırlatmak isteriz ki ;
Kamuda en az 20 yıllık hizmeti olan mühendisler ve mimarlar son 8 yılda ortalama 450 $ lık bir aylık ücretle yaşamaya mahkum edilmiştir.Bu ücret işe yeni başlayan 8. derecedeki mühendis ve mimarlar için ise ortalama 350 $ düzeyindedir. Dünya örneklerine bakıldığında Fransa'da 2580 $, İsrail'de 1000 $ olan bu ücretler ülkemizde Tanzanya seviyesinde olup kişi başına düşen milli geliri Türkiye'nin üçte biri olan Bolivya'nın bile gerisindedir.

Mühendis, mimar ve şehir plancılarının aylık ücretleri ilk aşamada en az son 10 yıldaki 730 $'lık en yüksek ücret seviyesinin üzerine çıkartılmalıdır. Ücretlerin bu seviyelere ulaşabilmesi için öncelikle mühendis ve mimarlara uygulanan ek gösterge rakamları 10 000 seviyesine, bugün %120-125 arasında uygulanan Özel Hizmet Tazminatı Oranı'nın ise en az %300 seviyesine çıkartılması gerekmektedir. Bu durumda bile, eşit işe eşit ücret anlayışı temelinde, benzer hizmetler ile aynı işyerinde farklı statülerde çalışanlar arasındaki eşitsizliklerin ortadan kalkmayacağı görülmektedir. Bu konuda gerçek çözüm arayışının ilk adımı budur. Bu kararname kapsamında yapılacak diğer düzenlemeler ancak bu temel düzenleme yapıldıktan sonra bir anlam ifade edecektir.

Yıllardır iktidarlar, IMF politikaları ve direktifleri doğrultusunda kendi ülkelerine ve insanlarına yüzünü dönmeyerek kamu çalışanlarını günümüzde 1 milyar 51 milyon dolayında olan yoksulluk sınırının yarısı düzeyinde ücretlerle yaşamaya mahkum etmektedirler. Hükümet, sözkonusu 631 sayılı kararname ile aldığı memurlar ve diğer kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarındaki düzenleme yetkisini kullanarak, Eylül ayında yapacağı görev tazminatı adı altındaki iyileştirmelerde kamu emekçisi mühendis, mimar ve şehir plancılarının zorunlu hale gelen ücret iyileştirmelerini öncelikle yapmalıdır.

TMMOB olarak toplu görüşme masasındaki kamu emekçilerinin haklı taleplerinin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, kamu emekçisi mühendis, mimar ve şehir plancılarının kendilerini gözden çıkaran, IMF politikalarını uygulayarak yıllardır bu ücret düzeyini layık gören siyasi iktidarlardan her platformda olduğu gibi yaklaşan seçim sürecinde de hesap soracağını hatırlatıyoruz.

M.Fikret ÖZBİLGİN
Genel SekreterTEOMAN ÖZTÜRK`Ü ANIYORUZ

11.07.2019
 


Çok Okunanlar


EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI GAZİ İPEK KANAL B YAYININA KATILACAK

YAPI RUHSATLARINDAN ISLAK İMZAYI KALDIRAN STANDARDIN YÜRÜTMESİ DURDURULDU

SEÇİM BİTTİ ARTIK ZAM VAKTİ

EMO YÖNETİM KURULU BAŞKANI GAZİ İPEK KANAL B’YE KONUK OLDU

EMO’NUN ZAM AÇIKLAMASI HALK TV’DE YAYINLANDI

YENİ ELEKTRİK ZAMMI 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN FATURASINA NASIL YANSIYACAK? (INDEPENDENTTURKİSH.COM)

SİVAS KATLİAMI`NIN ACISI HALA YÜREĞİMİZDE…

ODTÜ KAVAKLIK’A POLİS MÜDAHALESİ KABUL EDİLEMEZ!

GÖZ GÖRE GÖRE (CUMHURİYET)

TEOMAN ÖZTÜRK`Ü ANIYORUZ

Okunma Sayısı: 1291


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
KEY İnternet Hizmetleri