MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

2. AKADEMİK KAMP GERÇEKLEŞTİRİLDİ


HABER


 
Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) “Görüntü İşlemede İleri Uygulamalar ve Son Gelişmeler” başlığı altında düzenlediği 2. Akademik Kamp çalışmalarına, İzmir Şirince’deki Matematik Köyü’nde 16 Nisan 2015 tarihinde başladı. Görüntü işleme alanında çalışan EMO üyesi yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile alanda çalışan uzman akademisyenleri bir araya getiren 2. Akademik Kamp, 16-19 Nisan tarihleri arasında düzenlendi.
 

Görüntü işleme alanında çalışan 36 farklı üniversiteden 52 doktora ve yüksek lisans öğrencisinin katılımı ile başlayan akademik kampta, alanında uzmanlıkları ile tanınan 11 farklı üniversiteden 14 akademisyenin katılımıyla 17 farklı seminer ve ders gerçekleştirildi. 2. Akademik Kamp çalışmalarına, 16 Nisan 2015 tarihinde saat 09:00`da açılış töreni ile başladı. Açılışta ilk olarak konuşan EMO Müdürü Emre Metin, kamp çalışmalarına ilişkin temel bilgileri katılımcılara aktardı. Metin`in ardından kürsüye gelen EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil ise konuşmasına kamp çalışmalarına katkı veren EMO MİSEM Komisyonu Başkanı Orhan Örücü, Prof . Dr. Tayfun Akgül ve kampa ev sahipliği yapan Nesin Vakfı`na teşekkür ederek, başladı.

EMO Akademiyle Bağını Güçlendiriyor
EMO`nun akademi dünyası ile daha yakın ilişki kurmayı hedeflediğine dikkat çeken Yeşil, ikincisi yapılan akademik kampı tekrarlamak istediklerini kaydetti. EMO`nun kendi meslek alanlarına giren üniversitelerin ilgili bölümleri ile özel ilişkiler kurmaya çalıştığını ifade eden Yeşil, bu kapsamda 25 Ekim 2014 tarihinde 56 bölüm başkanı ile bir toplantı düzenlediklerini kaydetti. EMO ve üniversite çalışmalarının koordine edilebilmesi için 11 Nisan 2015 tarihinde bir toplantı daha gerçekleştirildiğini ifade eden Yeşil, bu kapsamda Elektrik-Elektronik-Kontrol-Biyomedikal Mühendisliği Bölüm Başkanları Konseyi`nin de kurulduğunu bildirdi.

EMO tarafından yayımlanan EMO Bilimsel Dergi ile alandaki bilimsel dergi ihtiyacının giderilmeye çalışıldığını ifade eden Yeşil, derginin 8. sayının hazırlıklarının yapıldığını kaydetti. Genç akademisyenlerden EMO Bilimsel Dergisi için makale katkısı isteyen Yeşil, baş editör Prof. Dr. Hamit Serbest ve diğer dergi editörlerine katkıları dolayısıyla teşekkür etti. EMO`nun Meslek İçi Eğitim Merkezi (MİSEM) çalışmaları kapsamında yürüttüğü eğitim ve seminerlere de dikkat çeken Yeşil, mesleki ve teknik gelişmelerin bu eğitimlerle üyelere aktarılmaya çalışıldığını vurguladı.

EMO`nun mesleki ve teknik gündemin yanında toplumsal yaşamda da katkılar sağlamaya çalıştığını ifade eden Yeşil, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yalnızca Soma`da yaşanan iş cinayeti hem de tüm Türkiye`yi karanlıkta bırakan elektrik kesintisi konularında bile kamuoyunu bilgilendirme çabalarımız bile EMO`nun varlığının önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Gerçeklerin ortaya çıkması için yürütmeye çalıştığımız bu çalışmaların genç arkadaşlarımızın da katkılarıyla güçlenerek, süreceğine inanıyoruz."

Yeni Kamplar Geliyor

Yeşil`in ardından kürsüye gelen EMO MİSEM Komisyonu Başkanı Orhan Örücü ise konuşmasına daha önce düzenlenen akademik kampa ilişkin bilgi aktararak başladı. Örücü, Akademik Kampa 36 farklı üniversiteden toplam 52 öğrencinin katılım sağlamasının önemine işaret ederek, kampta yer alan genç 20 kadın akademisyeni de kutladı. Akademik kampların farklı konularda daha sık periyotlarda tekrarlanması için çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Örücü, ODTÜ`den Prof. Dr. Murat Eyüpoğlu ile birlikte "Manyetik Görüntüleme", yine ODTÜ`den Prof. Dr. Bülent Ertan ile "Elektrik Makineleri ve Güç Elektroniği" ve İTÜ`den Doç. Dr. Neslihan Şengür ile "Yapay Sinir Ağları" konularına ilişkin kamp düzenlenebilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi. Örücü, hazırlık çalışmaları kapsamında seminerlere katılacak deneyimli akademisyenlerin belirlenmesi için önümüzdeki dönemde genç akademisyenler arasından EMO tarafından anketler düzenleneceği ve öneriler alınacağını kaydetti.

Örücü`nün ardından konuşan Prof. Dr. Tayfun Akgül ise bir önceki kamp çalışmalarına değinerek, "çok keyifli" bir çalışma sürecinin yaşandığını kaydetti. Akgül, akademik kampların daha sıcak ilişkiler yaratarak, çalışmaların ivmesini artırdığına dikkat çekti. Nesin Vakfı`na Matematik Köyü`nden yarattığı çalışma ortamı için teşekkür eden Akgül, tüm katılımcıların kamp çalışmalarında önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade etti.

Akgül`ün konuşmasını tamamlamasının ardından, katılımcılar kendini tanıtarak yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi aktardı. Kampta daha sonra Prof. Dr. Muhittin Gökmen`in verdiği "Yüz Tanıma" başlıklı derse geçildi.  Kampta ilk gün çalışmaları kapsamında Gökmen`in yanı sıra Prof. Dr. Tayfun Akgül "Bilim Etiği", Prof. Dr. Hamit Serbest "Bilim, Mühendislik ve Öğretim Kurumları", Prof. Dr. Tayfun Akgül "Yüzsüz Yüz Tanıma" ve Prof. Dr. Enis Çetin "Orman Yangını Bulma, Örüntü Tanıma, Mikroskop Görüntülerinin İşlenmesi" konu başlıklarında seminerler verdi.

Kamp çalışmaları kapsamında 17 Mart 2015 Cuma günü ise ilk olarak  EMO Bilimsel Dergi Yayın Kurulu Üyesi Prof. Dr. Altay Güvenir  tarafından "EMO Bilimsel Dergi Tanıtımı" başlıklı oturum düzenlendi.  Ardından Prof. Dr. Atilla Bir`in tarafından ise katılımcılara "Öklid`ten Nasreddin Tusi`ye, Tusi`den Uluğ Bey‘e Bilim" başlıklı sunum gerçekleştirildi. Kamp çalışmaları kapsamında öğlden sonra Prof. Dr. Ayşin Ertüzün tarafından "Doku Analizi ve Örüntü Tanıma", Yrd. Doç. Dr. Emre Sümer tarafından ise "Görüntü İşleme Teknikleri ile 3-B Bina Modelleme" dersleri verildi.  Günün son dersinin ise Prof. Dr. Ali Nesin, "Mühendisler ve Matematik; Sayı Ne Demektir?" başlıklığı altında yaptı.

Cumartesi günü ise ilk olarak Yrd. Doç. Dr. Berk Gökberk`ün "Biyometri", Prof. Dr. Arif Nacaroğlu`nun "Sıkıştırılmış Sinyallerin Algılanması", Yrd. Doç. Dr. Özlem Durmaz İncel`in "İnsan Eylemi ve Bağlam Tanıma" ve Prof. Dr. A. Aydın Alatan`ın "Ardışık Görüntülerden Sahne Derinliği Kestirimi" başlıklı dersleri gerçekleştirildi.  

Kampın son gününde ise Yrd. Doç. Dr. Alper Selver`in "Sıradüzenli Sistemlerin Günlük Yaşam Uygulamaları: Kalite Tespiti, Organ Görüntüleme ve Radarla Nesne Tespiti" ile Doç. Dr. Hazım Kemal Ekenel`in "İçerik Tabanlı İmge ve Video Çıkarımı" başlıklı dersleri yapıldı. Kamp çalışmaları Efes Harabeleri`ne ve Şirince Köyü`ne yapılan gezi ile tamamlandı.

 TELE 1- GÜN BAŞLIYOR

22.06.2022
 


Çok Okunanlar


OECD VERİLERİ ZAM GEREKÇELERİNİ YALANLIYOR

EPDK ENFLASYONU KÖRÜKLEMEYE DEVAM EDİYOR

ALİ İSMAİL KORKMAZ DAVASINDA BİLİRKİŞİLİK YAPAN SERKAN UĞURLUOĞLU 6 AY MESLEKTEN MENEDİLDİ (CUMHURİYET.COM.TR)

GERÇEĞE AYKIRI RAPOR SUNAN MÜHENDİSE MEN (BİRGÜN)

ZAM ZEMBEREĞİ BOŞALDI

TEKNİK YÖNETMELİKLER DAİMİ KOMİSYONU TOPLANTISI

HALK TV- ANA HABER

EMO BAŞKANINDAN ZAM TEPKİSİ: VATANDAŞ FATURASINI ÖDEYEMİYOR (SAMİMİHABER.COM)

CAN TV- POLİTİK EKOLOJİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ YAYIN KURULU TOPLANTISI

Okunma Sayısı: 712


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.