MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

FATURALARIMIZI, TARİFELERİMİZİ, SAYAÇLARIMIZI KONTROL EDELİM


HABER


 
Şube Yönetim Kurulu Başkanı İslim ARIKAN`ın Kış saati uygulamasının Elektrik faturalarına etkisine ilişkin basın açıklaması yazımız devamındadır.
 

 FATURALARIMIZI, TARİFELERİMİZİ, SAYAÇLARIMIZI KONTROL EDELİM

 

Bilindiği üzere Türkiye kış saati uygulamasına geçmiyor. Üç zamanlı tarife abonesi olan tüketiciler, 30 Ekim`den  itibaren ucuz elektrik dilimini saat 22.00‘de değil 23.00‘ten itibaren alabilecek.

Elektrik faturalarımızda; Gündüz dönemi: Saat 06-17, Puant dönemi: Saat 17-22, Gece dönemi: Saat 22-06 olarak uygulanmakta idi.  

Kış Saati uygulamasına geçilmediğinden,  Mart ayının son Pazar gününe kadar yeni tarife saatleri:

Gündüz dönemi: Saat 07-18, Puant dönemi: Saat 18-23, Gece dönemi: Saat 23-07 olacaktır.

Akıllı elektronik sayaçlarda, daha önceden programlandığı gibi kendisini otomatik olarak bir saat geri alacağından, sayaç saati ile gerçek saat arasında bulunan bir saatlik fark gündüz, puant ve gece zaman dilimlerinde birer saatlik kaymalara ve üç zamanlı tarife dilimlerine göre tüketimlerini belirleyen bu tüketicilerin yanılmasına sebep olabilecektir.

Enerji sektörüne yansıyan bu karışıklığı önlemek adına, EPDK özel düzenlemeye gitmiştir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar değiştirilmiş ve

"Çok zamanlı tarifelerin uygulanması bakımından sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre,  güncellenmemiş sayaçlar üzerinden tüketimleri ölçülen tüketiciler için ekim ayının son pazar günü ile mart ayının son pazar günü arasında; Gündüz dönemi: Saat 07-18, Puant dönemi: Saat 18-23, Gece dönemi: Saat 23-07 olarak, mart ayının son pazar günü ile ekim ayının son pazar günü arasında ise; Gündüz dönemi: Saat 06-17, Puant dönemi: Saat 17-22, Gece dönemi: Saat 22-06 olarak uygulanır.

Sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmiş sayaçlar üzerinden  tüketimleri ölçülen tüketiciler için yıl boyunca; Gündüz dönemi: Saat 06-17, Puant dönemi: Saat 17-22, Gece dönemi: Saat 22-06 olarak uygulanır" şeklinde karar alınmıştır.

EPDK`nın yayınlamış olduğu bu değişikliğe göre; nihai faturalara yansıyacak herhangi bir artış kesinlikle söz konusu olmayacaktır. Yapılan değişiklik görevli tedarik şirketleri tarafından ilgili tüketicilere (SMS,e-posta, fatura üzerindeki açıklamalar v.s yoluyla) bildirilecektir.

Ayrıca, elektronik sayaç sahibi olan herkes üç zamanlı tarife kullanmamaktadır. Tüketici tarife değiştirmeyi talep etmediği sürece tek zamanlı tarifeyi kullanır. Hangi tarifeyi kullandığınız faturanızda bulabilirsiniz. 

 

Dosyalar

EKİM-ARALIK TARİFESİ (295 KB)

BASIN (329 KB)GÜNEYDOĞU ENERJİ FORUMU 2021 TAMAMLANDI

06.12.2021
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 13784


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.