MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ SİLİVRİ`DE AÇIKLANDI


HASAN BALIKÇI ONUR ÖDÜLÜ


 
Elektrik Mühendisleri Odası yöneticileri ve üyelerinin katılımıyla Silivri Cezaevi önünde yaptıkları kitlesel basın açıklamasıyla Hasan Balıkçı Onur Ödülü`ne Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül`ün değer görüldüğünü açıkladı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil`in açıklamasının ardından EMO`nun daveti üzerine katılım sağlayan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal konuştu. EMO Hukuk Müşaviri Hayati Küçük de içeride görüştüğü Can Dündar ve Erdem Gül`ün mesajını okudu.
 

Elektrik Mühendisleri Odası, yöneticileri ve üyeleriyle birlikte Silivri Cezaevi önünde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü‘nde yaptıkları kitlesel basın açıklamasıyla EMO tarafından verilen Hasan Balıkçı Onur Ödülü‘nün bu yıl Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül‘e verildiğini açıkladı.  Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadele nedeniyle kiralık katiller tarafından hain bir saldırı ile öldürülen EMO Üyesi Hasan Balıkçı anısına verilen ödüle ilişkin açıklamayı EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yeşil yaptı. EMO‘nun basın açıklamasına katılarak destek veren HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da birer konuşma yaparken, EMO Hukuk Müşaviri Hayati Küçük de içeride görüştüğü Can Dündar ve Erdem Gül‘ün mesajlarını okudu. Katılımcılar "Faşizme karşı omuz omuza" sloganıyla da Can Dündar ve Erdem Gül‘ün tutukluğuna tepki göstererek, dayanışmalarını dile getirdiler.

Hasan Balıkçı Onur Ödülü Basın Açıklaması

(10 Ocak 2016-Çalışan Gazeteciler Günü/SİLİVRİ)

Odamız üyesi ve TEDAŞ çalışanı olan Hasan Balıkçı arkadaşımız, 14 yıl önce uğradığı hain bir saldırı sonucu aramızdan alındı. Balıkçı, kaçak enerji kullanımına karşı mücadelesi nedeniyle hedef seçildi ve tutulan kiralık katiller tarafından 18 Ekim 2002 tarihinde Şanlıurfa`da katledildi. Balıkçı`nın mesleğini toplum yararına gerçekleştirmeye dayanan dürüst ve onurlu mücadelesine, Elektrik Mühendisleri Odası olarak tüm faaliyet alanlarımızda bugüne kadar her türlü baskıya karşı direnerek sahip çıktık ve bundan sonra da sahip çıkacağız.

Burada Hasan Balıkçı adına düzenlediğimiz Onur Ödülü`nü açıklamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Balıkçı`nın mücadelesini yaşatmak için mesleğini kamu yararına sürdüren, mesleğine ve topluma karşı görevlerini yerine getiren, örnek ve öncü insanlarımıza iki yılda bir onun anısına bu ödülü veriyoruz.

İlkini 2012 yılında Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu‘na verdiğimiz ödüle 2014 yılında da bir gazeteci arkadaşımız İsmail Saymaz değer görülmüştü. Arka arkaya gazetecilerin bu ödüle değer görülmesi sanmayın ki tesadüftür, sanmayın ki öznel tercihlerdir. Ülkemizin içinde bulunduğu durumun acı göstergesidir. Demokrasinin adım adım yok edilişinin öyküsüdür. 

İsterdik ki bu ödülü mesleğini hakkıyla yerine getirdikleri, toplum yararını gözettikleri için cezalandırılan değil, övgü gören insanlarımıza verelim. Ne yazık ki ülkemizin içine düşürüldüğü bu ortamda, ödülümüzü mesleğini yerine getirdikleri için tehdit, baskı ve ceza gören insanlarımıza verebiliyoruz. 

Hasan Balıkçı Onur Ödülü`nün üçüncüsüne Seçici Kurulumuz, yaptıkları haberler nedeniyle daha yargılama yapılmaksızın tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül`ü değer buldu. Ödülümüzü Can Dündar ve Erdem Gül`e mesleklerini, gazeteciliği, halkın haber alma hakkını, kamuoyunun gerçekleri bilme hakkını savundukları için baskıya ve tutuklanmaya varan yaptırımlara maruz kalmaları nedeniyle veriyoruz. 

Her türlü muhalefetin mali kaynakları yok edilerek, olmadı devlet erki kullanılarak yapılan ekonomik baskılarla, daha olmadı fiziksel saldırılarla, daha olmadı canlı bombalarla yok edilmek istendiği, artık fikirlerin değil silahların çatıştığı, sivillerin öldüğü bir katliam ortamında yaşıyoruz. Böyle bir ortamda özgür basının yokluğu, bırakın düşüncelerimizi açıklamayı, yaşanan gerçeklerin dile getirilmesine bile engel olmaktadır. 

Demokratik ülkelerde kamu adına iktidarı denetleyen dördüncü güç olarak kabul edilen basın, ülkemizde "ya iktidarın sesi ol, ya yok ol" denilerek, "kırk katır mı kırk satır mı" uygulamasına tabi tutulmaktadır. İktidarın tellalı olmayı kabul etmeyen gazeteciler öylesine büyük baskılar altında bulunmaktadır ki, bu baskı Can Dündar ve Erdem Gül`e yapılan yargılanmaksızın tutuklama gibi "insan hak ve özgürlüklerine" aykırı bir noktaya kadar varmıştır. 

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Ülkemizde gazetecilerin hem mesleki hem de çalışma haklarını savunmak üzere harekete geçtikleri gün olan 10 Ocak, basın çalışanlarının yalnızca gazete sahipleri tarafından değil, gazete sahiplerinin dahi iktidarın ya egemenliği ya da baskısı altına alındığı bu ortamda çok daha önemli bir mücadele günü. İşte bu ortam nedeniyle gazeteciler, bu yıl 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nü kutlamıyorlar. Çünkü meslektaşları içerde. İçerde olmayanlar dışarıda hapis. 

Gazeteciler 10 Ocak`ta "Artık yeter, gerçekten çalışmak, gerçekleri haber yapmak, üretmek istiyoruz" diyorlar. Bizler de haber alma hakkımıza ve basın özgürlüğüne sahip çıkıyor; gazetecilerle dayanışma içinde olduğumuzu buradan ilan ediyoruz. Can Dündar ve Erdem Gül nezdinde içerde tutulan tüm gazetecilerin, mesleklerini hakkıyla yerine getirdikleri için sürgün, baskı ve cezalandırmaya tabi tutulan tüm insanlarımızın özgürlüklerine ve çalışma haklarına sahip çıkıyoruz. 

Özgür basının olmadığı bir ortamda ne demokrasiden ne insan haklarından söz etmek mümkün değildir. Faşist bir yönetim anlayışı altında hak arama mücadelesinin dahi yapılamadığı, hukukun rafa kaldırıldığı, iktidarın çıkarlarına aykırı olan her türlü gerçeğin karartıldığı, yandaş basın aracılığıyla gerçek dışı bir tarihin yazıldığı karanlık bir dönemden geçiyoruz. Dini özgürlük denilerek belli bir mezhebe dayalı dini inanç dışında her türlü düşünce ve yaşam özgürlüğünü yok eden bir yönetimin dayatmaları gün be gün artıyor. Tarihin karanlık dehlizlerinden Hitler örneği çıkarılıp önümüze sürülecek kadar pervasızlaşılabiliyor. 

Ancak bu ülkede yaşayan insanlar olarak umutsuzluğa düşme lüksümüz yoktur. Bilinmelidir ki gecenin sonu hep aydınlıktır. Mutlak gün ışığı, karanlıkları yenecektir. Bunun için birlikte diri bir mücadeleyi sürdürmemiz zorunludur. Bu mücadelenin TMMOB ve bağlı odaları her zaman bir neferi olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle hem içerdeki gazeteci arkadaşlarımıza hem dışarıdaki gazeteci arkadaşlarımıza yalnız olmadıklarını, birlikte güçlü olduğumuzu söylemek isterim. 

Bu ödül vesilesiyle Can Dündar ve Erdem Gül`ün derhal adil ve bağımsız yargı önüne çıkarılmalarını ve salıverilmelerini talep ediyoruz. Ödülümüzü Nisan ayında gerçekleştireceğimiz Genel Kurulumuzda Can Dündar ve Erdem Gül`e özgürlüklerine kavuştukları bir günde verebilmeyi umut ediyoruz. 

Basın açıklamamıza katılım sağlayan tüm gazeteci arkadaşlarımıza, şube yöneticilerimize, EMO üyelerine, milletvekillerimize tek tek teşekkür ederim.   

Hüseyin Yeşil
Elektrik Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu BaşkanıFATİH PORTAKAL TV- SÖZÜN ÖZÜ

24.02.2023
 


Çok Okunanlar


GEÇİCİ BARINMA ALANLARINDA KURULACAK KONTEYNER VE ÇADIRLARDA ELEKTRİK TESİSATI

NKP BİLEŞENİ KURUMLAR İLE TMMOB’YE DAYANIŞMA VE TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ

KAHRAMANMARAŞ`TA DEPREMZEDELERİN ÇADIRINA SAYAÇ TAKILDIĞI İDDİASI FATURAYI KİM ÖDEYECEK? (CUMHURİYET)

TMMOB HEYETİ DEPREM BÖLGESİNDE

SİNOP NGS’NİN ÇED KURMACASI (NEDİM BÜLENT DAMAR/BİRGÜN)

TMMOB’Lİ KADINLAR SESLENİYOR: HAYATLARIMIZI RANTIN, YAĞMANIN NESNESİNE DÖNÜŞTÜREN BU KARANLIK DÜZENİ ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZLE DEĞİŞTİRECEĞİZ…

ADALET NÖBETİ’Nİ 325. GÜNÜNDE EMO ÜSTLENDİ

MARMARA`DA ENERJİ TESİSLERİ DEPREME HAZIRLANMALI (ANAYURT)

ÖLÜM HEP BİZE, BİZE Mİ DÜŞER…

Okunma Sayısı: 393


Tüm Hasan BALIKÇI Onur Ödülü

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.