MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ANKARA ŞUBESİ TARAFINDAN 06 ARALIK 2018 TARİHİNDE YAPILAN “ANKARA’DA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDܔ BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Necatibey Caddesi ve İzmir Caddesi’nin kesiştiği yerdeki 9 katlı bir binada 3 Aralık 2018 Pazartesi günü akşam saatlerinde meydana gelen olay basına yansıdığı gibi doğalgaz patlaması değildir. Doğalgaz ve elektrik sayaçlarının bulunduğu odada yer alan piknik tüpünden kaynaklı parlama ile elektrik kablolarının tutuşması sonucu genişleyen bir yangındır.
 

Çıkan yangın şans eseri büyük bir faciaya dönüşmeden söndürülmüştür

 

Elektrik Mühendisleri Odası yetkililerinin olayın ardından yangının çıktığı binada yaptığı ilk inceleme göstermektedir ki, tesisin projelendirilmesinde ve uygulamasında yönetmeliklere uyulmamıştır.

"Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmelik" gereği, doğalgaz sayaçları ve elektrik panoları aynı yerde bulunuyorsa, elektrik tesisatı ve aydınlatma armatürleri exproof (Explosion Proof: Patlamaya karşı korunmuş) olmalıdır. Tesisatların parlamaya ve patlamaya dayanıklı olması gerekirken yangının çıktığı alanda muhtemel patlayıcı ortamda kullanılan teçhizat ve koruyucu sistemlerle ilgili ATEX yönetmeliğine uyulmadığı gözlemlenmiştir. Doğalgaz sayaç ve tesisatlarının bulunduğu mekanlarda gaz dedektörlerinin bulunması zorunludur. Yangına sebep olan yerde gaz dedektörü olsaydı, gaz sızıntısı daha önceden tespit edilebilir ve önlem alınabilirdi.

"İş Eki̇pmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenli̇k Şartları Yönetmeli̇ği̇" gereği elektrik iç tesisatlarının periyodik kontrollerinin Elektrik veya Elektrik-Elektronik Mühendisleri tarafından yapılması gerekmektedir. Bu kontrollerin layıkıyla yapılması ve kontrollerde belirlenen eksikliklerin doğru malzemelerle, işin ehli mühendislerin kontrolünde giderilmesi bu tür kazaların ortaya çıkma olasılığını azaltacaktır.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak yıllardır, kamunun can ve mal güvenliği için elektrik tesisatlarının ehil mühendisler tarafından, standartlara uygun yapılması ve denetlenmesi gerektiğini vurgulamaktayız. Yaşanılan bu elim olay bu gerçeği bir kez daha gün yüzüne çıkartmıştır.

Ankara`da bulunan binaların elektrik ve doğalgaz tesisatlarının denetim yetersizliği her an benzer bir olayın gerçekleşme olasılığını artırmaktadır. Doğalgaz tesislerinde yetkisiz, bilgisiz kişilerce yapılan göstermelik, yanlış topraklama tesisatı uygulamaları kentimizi bir mayın tarlasına çevirmektedir. Doğalgaz şirketlerinin sorumluluğunu yerine getirmediği, yetki alanındaki tesisleri Elektrik Mühendislerine denetletmediği konusunda daha önce de yapmış olduğumuz uyarıyı tekrarlıyoruz: Denetimsizlikten kaynaklanan sorunların tüm uyarılarımıza rağmen ne yazık ki çözülmediği ve ihmaller zincirinin böyle bir yangına neden olduğu anlaşılmaktadır. Standart ve yönetmeliklerin uygulanmasına ilişkin bilimsel yeterlilikler bir keyfiyet ya da tercih sonucu değil; bilimsel gerekliliklerin sonucu oluşturulan standart ve mevzuatın saydığı zorunluluktur.

Bu tür yangınların ve patlamaların önüne geçilmesi için diyoruz ki;

Binaların elektrik tesisatının yapım ve periyodik kontrolleri konusunda uzman Elektrik, Elektrik-Elektronik Mühendisleri tarafından ve yine doğalgaz tesisatında topraklamalar işinin de  bu konuda eğitim almış mühendisler tarafından yönetmelik ve ilgili standartlara uygun yapılması yaşanacak kazaların önlenmesi adına önem arz etmektedir.

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

 

06.12.2018

TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu

 “SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ HAZİRUN LİSTESİ ASKIYA ÇIKIYOR

EMO ANKARA ŞUBESİ’NDEN PROF. DR. SÜMER ŞAHİN’E TEŞEKKÜR ZİYARETİ

1. ULUSLARARASI TEKNOLOJİ VE YAZILIM ZİRVESİ DÜZENLENECEK

YAPAY ZEK ZİRVESİ 24’E KATILDIK

Okunma Sayısı: 77


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.