MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TÜKETİCİYE DE ZAM GÖRÜNDÜ (CUMHURİYET) 
SEÇİM bitti zamlar göründü. Benzine 19 kuruş zam gelirken toptan elektriğe yapılan yüzde 37`lik fiyat artışının da kısa bir süre sonra tüketiciye yansıyacağı belirtildi. Elektrik Mühendisleri Odası, haziranı kritik bir ay olarak tahmin ederken, dağıtım ve maliyet artışlarının birkaç ay sonra faturada görüleceğini belirtti.
 

 

Mustafa Çakır

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 27 Mart‘taki toplantısında alınan kararları, seçimin ardından 1 Nisan‘da Resmi Gazete‘de yayımladı. Karara göre, elektrik üretim tesisleri için uygulanacak dağıtım bedeli 31 Aralık 2017‘den önce geçici kabul alan tesisleri için kilovatsaat (kWh) başı 3.6720 kuruşa, bu tarihten sonrası için de 14.6879 kuruşa çıkarıldı. Bu bedeller 1 Ocak‘tan bu yana sırasıyla 3.3060 kuruş ve 13.2240 kuruştu. Ayrıca EPDK, Elektrik Üretim AŞ‘nin (EÜAŞ) görevli tedarik şirketlerine satacağı toptan elektrik fiyatını yüzde 37 artırarak 17.2 kuruşa çıkardı.

EPDK: Yansımaz

Özellikle toptan fiyatların artışı tüketici elektriğiyle ilgili zam tartışmasına neden olurken EPDK yaptığı açıklamada "Elektrik fiyatlarını oluşturan çok sayıda unsur bulunuyor. Bunlardan bazıları dönemsel olarak artış yönünde, bazıları ise azalış yönünde değişebilmektedir. 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik fiyat bileşenlerinde bazı değişmeler olmakla birlikte vergi, fon ve paylar dahil nihai fiyatlarda yani tüketiciye yansıyan fiyatlarda herhangi bir değişiklik veya zam kesinlikle söz konusu değildir. Açıklama doğrultusunda tekrar etmek isteriz ki tüketicinin faturasına yansıyan bir artış, bir zam yoktur" ifadesini kullandı.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek ise toptan satış tarifesindeki değişikliğe dikkat çekerek "Şu anda direkt tüketiciye yansıyan bir şey yok. Ancak bir şekilde yansıtılacaktır. Fiyatlardaki artışlar belli bir zaman diliminde faturaya mutlaka yansıyacaktır" diye konuştu.

Üçüncü çeyrek kritik

Elektrik Mühendisi Olgun Sakarya da, haziran veya sonrasında mutlaka zam geleceğini vurguladı. Sakarya, "Şu an için faturalarda artış yok. Ancak EÜAŞ‘ın toptan satış fiyatlarını artırması bir sonraki dönemdeki enerji bedellerine yansır. Üçüncü çeyrekteki tarifelere yansıması kaçınılmaz olur. EÜAŞ‘ın toptan satış fiyatları enerji maliyetlerini etkileyeceği için 3. çeyrekte mutlaka yansıması olacaktır. Yani 3 ay sonra. Bu arada bir artış yapılmazsa" dedi.

TEDAŞ Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan, Habertürk‘e yaptığı açıklamada EPDK‘nin son kararıyla fiyatın 17.27 kuruşa çıkmasının şirketlerin bir miktar enerji maliyetlerini artıracağını ve kârlarını az olsa da etkileyeceğini söyledi.

Dağıtım bedeli yükseldi 

Elektrik Mühendisi Olgun Sakarya, EPDK‘nin, açıklamasında "tüm bedeller ile vergiler mevcut tarifeler ile bire bir aynı" şeklinde bir ifade kullandığını hatırlatarak "Ancak tek terimli, tek zamanlı mesken tarifesi enerji bedelinde yapılan yüzde 5.66 indirim, dağıtım bedeline yüzde 11.07 zam olarak yansıtıldı" dedi. Aynı şekilde alçak gerilim kapsamında ticarethane tarifesi enerji bedelinde yüzde 3.89, sanayi tarifesi enerji bedelinde yüzde 3.31 indirim yapıldı. Bu indirimler de dağıtım bedellerine yüzde 11.07 zam olarak yansıtıldı. Sakarya‘ya göre tarife bileşenleri arasında yapılan bu aktarmalar sonunda, bu gruba dahil abonelerin dağıtım bedelleri yılbaşından bu yana yüzde 28.5 zamlandı. Yeni tarifelerle birlikte, tek terimli tek zamanlı mesken abonelerinin faturalarında, enerji bedeli payının yüzde 51.9‘dan yüzde 49‘a düşerken, dağıtım bedeli payı yüzde 28.7‘den 31.8‘e çıktı. Vergi ve fon payı da yüzde 19.4‘ten yüzde 19.2‘ye düştü. Benzer değişimler çift terimli tarifelerde de oldu.

Serbest tüketici‘ iştahı azalacak

Enerji Ticareti Derneği Başkanı Tamer Çalışır, dağıtım şirketlerinin bu tür artışları; uzun vadeli kontratlar, ikili anlaşmalar, piyasada tedarik gibi yöntemlerle tolere etmeye çalıştığını ifade ederek şu noktaya dikkat çekti: "Ancak artan maliyetler nedeniyle dağıtım şirketlerinin serbest tüketici iştahı azalabilir" dedi. Serbest tüketici sistemi, belli miktarın üzerinde elektrik kullanan tüketicilere dağıtıcısını seçme ve pazarlık imkânı tanıyor. Nisan ayı İtibarıyla serbest tüketici sayaç adedi 182 bin 519. Ancak bu sayı Kasım 2017‘de 4 milyon 760 bin 862 adede kadar çıkmıştı. 

Benzinin fiyatı 19 kuruş arttı

Benzinin litre fiyatına bugünden itibaren geçerli olmak üzere 19 kuruş zam geldi. Son zamla birlikte benzinin litre fiyatı İstanbul‘da 6.85, Ankara‘da 6.97, İzmir‘de de 6.95 liraya yükseldi. Böylece yıl başından bu yana geçen 3 ayda benzine toplam 8 kez zam yapılırken, zam oranı yüzde 17.6‘yı buldu. 45 litrelik bir depo benzinin ücreti 3 ayda 262 TL‘den 308 TL‘ye yükselmiş oldu. TL‘deki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki artışın, zamlarda etkili olduğu belirtiliyor.

(Cumhuriyet; 3.4.2019) 

 HALK TV-HABER BÜLTENİ

30.11.2020
 


Çok Okunanlar


“TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR

ELECO 2020 BAŞLIYOR

ÜCRETLİ VE İŞSİZ MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ŞİRKET DEĞİL, HALK ODAKLI; TÜKETİMİ DEĞİL, VERİMLİLİK VE TASARRUFU TEŞVİK EDEN BÜTÇE İSTİYORUZ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE RAYLI SİSTEMLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALI VE C6 GRUP KARBON TESİSİ İÇİN BİLİRKİŞİ KEŞFİ

3 ODA, KANUN TEKLİFİNİN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ (YAPİ.COM.TR)

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

LASTİK YAKMAMA EYLEMİ

FOX TV- ÇALAR SAAT

Okunma Sayısı: 74


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.