MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2022.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ANKARA ŞUBESİ 24.DÖNEM DANIŞMA KURULU TARAFINDAN 10 MAYIS 2019 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN “ İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN İPTAL EDİLMESİ HUKUK TANIMAZLIĞIN VE ÜLKEDE TEK ADAM REJİMİNİN KATMERLİ KANITIDIR” BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMA


BASIN AÇIKLAMASI

 
31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 6 Mayıs 2019’da Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edildi. Bu karar ile Türkiye demokrasisi ağır bir darbe daha yedi.
 

11 YSK üyesinden 7`sinin (bu 7 kişinin 5`inin de seçimlerden 3 ay önce torba yasayla görev sürelerinin uzatıldığı henüz hafızalardan silinmemişken) 31 Mart seçimlerinin sonuçlanmasından 36 gün sonra iptal edilmesi yönünde oy kullanması tek adam rejiminin adalet, hukuk, yargı, yargıç üzerindeki baskısının yansımasından başka bir şey değildir.

YSK üzerinde kurulan baskı sonucu alınan bu karar, seçimle yönetime gelen İslamcı-muhafazakâr ve aynı zamanda neoliberal politikaların uygulayıcısı, emek karşıtı iktidarın seçimle gitmek istemediğini göstermektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kasasından beslenen, çocuk tacizleriyle isim yapmış vakıflara, derneklere ve cemaatlere aktarılan paraların kesilmesinden rahatsız olan, "İstanbul`u kaybeden Türkiye`yi kaybeder" hırsıyla hareket eden bu zihniyet, YSK üzerinde baskı kurarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ettirmiştir.

Önceki seçimlerde iktidara seçim kazandırmak için mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayan YSK, seçim iptal gerekçesinde ‘bazı sandık kurulu başkanlarının ve üyelerinin kamu görevlisi olmamasından, bu sandık kurulu başkanlarının bulunduğu sandıkların seçim sonucuna tesir edecek sayıda olması`ndan söz etmektedir. İptal gerekçesine neden olan sandık kurulu başkanlarının belirlenmesi de yine seçim öncesi YSK tarafından yapılmaktadır. Bir diğer ifadeyle, YSK kendi kusur ve sorumluluğunu iptal gerekçesi yapmakta, milyonlarca insanın oyunu hiçe sayarak hukuk katliamı, hak gaspı yapmaktadır. Aynı YSK, Bursa Kemalpaşa ilçesindeki benzer itiraz başvurusunu, sandık kurullarına ilişkin itirazların 2 Mart`ta kesin olarak karara bağlanmasını gerekçe göstererek 20 Nisan`da reddetmiştir. YSK 36 gün sonra kendi önceki red kararını görmezden gelerek yüksek yargıya olan güveni sarsmakla kalmamış, bundan sonra yapılacak seçimlere de şaibe düşmesine neden olmuştur.

YSK tek zarftan çıkan 4 oy pusulasından sadece büyükşehir ile ilgili sonucu iptal ederek dünya hukuk literatürüne geçecek bir skandala imza atmıştır. Yani aynı zarfta yer alan ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarların seçim sonuçları geçerli olurken, büyükşehir belediye başkanı seçim sonucu geçersiz kabul edilmiştir. Aynı şekilde oluşturulan sandık kurullarının, diğer bölgelerdeki sonuçlar ya da daha önceki seçimlerde aldığı kararlar şaibeli değilken, sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sonuçlarının şaibeli ilan edilmesi açıklamaya muhtaçtır.

Nereden tutsanız elinizde kalacak iptal kararının halk nezdinde hiçbir geçerliliği ve meşruiyeti bulunmamaktadır.

Zaten iktidarın etkisi ve yönlendirmesi altında bulunan yargıya güven giderek yok olurken, ekonomik krizle boğuşan milyonlarca insan 23 Haziran tarihinde yapılacak yeni bir seçimin ekonomik sonuçlarını kaldıracak durumda değildir. Birilerinin iktidar hırsı ve belediyeden nemalanma çabaları milyonlarca insanı açlığa, işsizliğe, mutsuzluğa itmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali YSK`nın ilk ve tek tartışılan kararı değildir: Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesi, seçimleri ikinci bitiren kişilerin belediye başkanı olarak atanması iktidar tarafından kurulan "oyunun" bir parçasıdır. Buradan sormak istiyoruz; madem KHK ile işten atılanlar belediye başkanı olamayacaktı, neden bu kişilerin seçimlere girmesine izin verildi? Mazbataları hukuksuz bir biçimde ellerinden alınan seçilmişlerin yerine atamalar yapılması, o bölgelerde seçimlerin yenilenmesi taleplerinin reddedilmesi hukukun ayaklar altına alınması, halkın demokratik, meşru kararının üstünün çizilmesidir.

Çıkartılan yapay fırtına baharın gelmesini hiçbir zaman engelleyemeyecektir. Daha güzel yarınlar için HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK, buna inanıyoruz!

 

10.05.2019

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi 24. Dönem Danışma Kurulu

 

 

 

 KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUK BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

13.01.2023
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARI ALT YAPISI BAŞLIKLI SEMİNER DÜZENLENDİ

KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUK BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KOMİSYONU YÜRÜTME VE ÜYELERİYLE TOPLANTI DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN TEDAŞ ZİYARETLERİ

BAŞKENTGAZ İÇ TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ VE DOĞALGAZ TOPRAKLAMA ÖLÇÜMLERİ YAPAN SMM ÜYELERİMİZLE TOPLANTI YAPILDI

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ŞUBEMİZ KOMİSYONLARININ YÜRÜTMELERİYLE BİRLİKTE KOMİSYONLARIN VERİMLİLİĞİ DEĞERLENDİRİLDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN ADALET BAKANLIĞI BİLİRKİŞİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

KATODİK KORUMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

CHATGPT SOHBET ROBOTU (SOHBOT) SORULARIMIZI YANITLADI

Okunma Sayısı: 75


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.