MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

GAZİEMİR`DE NÜKLEER ATIKLARA KARŞI SEFERBERLİK BAŞLIYOR 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP) İzmir Bileşenleri, radyoaktif atıkların yer aldığı eski kurşun fabrikasın yaratığı risklere ilişkin Gaziemir Belediyesi`nde meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine bilgi verildi. 70 dönümlük fabrika alanında Türkiye`de bulunmayan Europium 152 maddesinin tespit edildiğinin ve doğal radyasyonun 219 katı radyasyon ölçüldüğünün altı çizilen toplantıda, 12 yıllık süreçte çözüm üretilmediğini vurgulandı.
 

Kamuoyunda "İzmir‘in Çernobili" olarak bilinen Gaziemir‘deki eski kurşun fabrikasının bahçesinde nükleer atık tespit edildiği 2007 yılından bugüne yaşanan süreç hakkında, Nükleer Karşıtı Platform İzmir Bileşenleri, 16 Temmuz 2019 tarihinde Gaziemir Belediyesi`nde bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Sekretarya hizmetleri Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi tarafından yürütülen NKP İzmir Bileşenleri adına EMO İzmir Şubesi Örgütlenme Sekreteri Mustafa Serdar Çınarlı, Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şubesi Başkanı Helil İnay Kınay ve Prof. Dr. Ali Osman Akbaba, Belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine sunum yaparak, sorularını yanıtladılar.

Toplantıda, Mustafa Serdar Çınarlı tarafından İzmir`de yürütülen NKP çalışmalarına ilişkin sunum gerçekleştirildi. Bugüne kadar NKP tarafından gerçekleştirilen etkinlikler ve basın açıklamalarına ilişkin bilgi verilen sunumda, Gaziemir`de yar alan kurşun fabrikasından kaynaklanan radyoaktif kirliğe ilişkin NKP tarafından yürütülen çalışmalar özetlendi. Sunumda, kurşun fabrikasına ilişkin gerçekleştirilen suç duyurusu ve TMMOB tarafından açılan tespit davasına ilişkin yargı süreçlerine ilişkin de bilgi verildi.

Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Karababa ise kirliliğinin halk sağlığı üzerinden etkilerine ilişkin bilgi vererek, 2012 yılında bölgede nükleer atık bulunduğunun Türkiye Atom Enerjisi Kurumu raporuyla kesinleşmesinden bu yana sağlık taraması yapılmadığına dikkat çekti. Karababa, yağmur sularıyla kirliğin tüm bölgeye yayılma riski olduğunu ifade etti.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şubesi Başkanı Helil Kınay ise çevre kirliğine ilişkin tespitlerini paylaşarak, ÇMO tarafından bölgede inceleme yapmak üzere görevlendirilen Prof. Dr. Alper Baba raporundan normal kabul edilen değerlerin 219 katına varan radyasyon değerlerinin ölçüldüğünü hatırlattı.

"Birlikte Mücadele Edelim"
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise çevre sorunlarının tüm toplumun birlikte hareket etmesiyle çözülebileceğine vurgu yaparak, "Köylerde kadınlar, çocuklar, gençler, yaşlılar taş ocaklarına karşı mücadele ederken biz şehrin göbeğindeki, tüm İzmir‘i ilgilendiren bu kadar hassas bir konuya duyarsız kalıyoruz. Halkı tehlikenin boyutu hakkında bilgilendirmemiz, bu konuyu her platformda dile getirip çözüme kavuşturmamız lazım. Kamuoyu yaratmak için meclis üyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, muhtarlarımızla birlikte sesimizi yükseltmemiz gerekiyor. Hep birlikte el ele, daha yüksek sesle bu sorunu dile getirmeliyiz. Tüm İzmir‘i bilgilendirip harekete geçirmeliyiz" diye konuştu.EMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

02.07.2021
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ İLE GDZ ELEKTRİK ORTAK TOPLANTISI

İZMİRGAZ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

EMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

EMO İZMİR ŞUBESİ UYARDI: ÖNLEM ALINMAZSA YENİ ELEKTRİK ZAMMI YOLDA

SİVAS KATLİAMININ YIL DÖNÜMÜ: AYDINLIK BİR ÜLKE İSTİYORUZ!

DEMOKRASİ İÇİN NEFES MİTİNGİ

Okunma Sayısı: 104


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.