MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2022.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU TARAFINDAN 29 AĞUSTOS 2019 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ` PLÂNLAMA YAPILMADAN İNŞA EDİLEN HES’LER SORUN YARATIYOR!!` BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

 
Sivas`ın Koyulhisar ile Suşehri ilçeleri arasındaki D 100 karayolu yakınından geçen Kelkit Çayı üzerindeki Hidro Elektrik Santralı`na (HES) su aktarılan kanalının 29 Ağustos 2019 Çarşamba gecesi saat: 00.30 civarında patlaması sonucu D-100 karayolundan geçen iki araç suya kapıldı. Kurtarılan 6 kişi hastaneye kaldırıldı.
 

HES kanalındaki borularda sızıntı olduğuyla ilgili 10 yıl önce şikayette bulunulduğu, ancak dönemin Cumhuriyet Savcılığı tarafından kamu adına soruşturma yapılmaya gerek duyulmadığı ortaya çıktı.

Olay tarihinden 10 yıl önce yöre halkının Kaymakamlığa ve Cumhuriyet Başsavcılığı`na verdikleri dilekçede sorunlara dikkat çekilerek, "Bölge heyelana açık bir bölge olduğundan sızıntının toprak kaymalarına neden olma ihtimali yüksektir. Bu denli tehlike arz etmesi nedeniyle uzun süre evlerimize giremedik ve mağdur olduk. Suyun basıncı ve yüksek miktarda olduğu dikkate alındığında sızıntının kanalda patlaklara yol açabilme ihtimali dikkate alınmalı, su baskınları ve heyelanların meydana geleceği endişesi içindeyiz" denilmesine karşın Cumhuriyet Savcılığı bu uyarıyı dikkate almamıştır. Savcılık takipsizlik kararı vermek yerine yöre halkının şikayetine kulak vererek, önce bilirkişi atayıp bilirkişinin vereceği raporu dikkate alsaydı 10 yıl sonra böyle bir tehlike söz konusu olmayabilirdi. Su kanalında gerçekleşen patlama sonucu yaralanan tüm yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. 

EPDK‘nın projeksiyonlarına göre mevcut yatırımlar 2030 yılına kadar tüm ihtiyacı karşılayabilecek düzeyde. Buna rağmen çok sayıda HES yatırım aşamasında görünüyor. Planlamadan yoksun enerji yönetimi yüzünden, kontrolsüz ve denetlenmeyen HES`ler yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehlikeye atıyor. 

TÜRKİYE HES ÇÖPLÜĞÜNE DÖNÜŞMESİN!

HES`lerin planlama ve projelendirme aşamalarında birçok yanlışlık yaşanmaktadır. Üretim tesisleri için hazırlanan fizibilite raporlarının yöre koşulları yeterince incelenmeden  hazırlanması (Üretim santralinin yeri, kurulu gücüne göre üretilen elektriğin o bölgede tüketilip tüketilmediği; tüketilemediği durumda fazla enerjinin sisteme aktarılması için mevcut dağıtım hatlarının teknik ve ekonomik yeterliliği, karakteristiği; dağıtım hatlarının yeterli  olmaması halinde, en yakın trafo merkezine (TM) yapılacak olan enerji nakil hattının (ENH) karakteristiği, maliyeti ve işletme şartları vb.) sonucu ülkemiz ihtiyaç duyulmayan HES çöplüğüne dönüşmektedir. Uygulama aşamasında ise ürün tercihlerinde kalite ve verimlilik  dikkate alınmadığından, zaten verimsiz olan bir sürü HES projesi verimsizleşmekte, üretim kayıpları ve işletme kayıpları artmakta ve kaynak israfına yol açılmaktadır. Öte yandan, bu kalitesiz ürünlerin kullanılması ve/veya düzenli bakımların yapılmaması sonucunda Sivas Koyulhisar`dakine benzer kazalar yaşanabilmektedir.

ÇÖZÜM YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜRETİMİNDE

Sivas rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi yatırımları için çok ciddi bir potansiyele sahip bir ilimizdir. Sivas`ın ortalama  güneşlenme  süresi  günlük  toplam  7,3  saat,  ışınım  şiddeti  ise  günlük  toplam  4,2 kWh/m² ile Türkiye ortalaması civarındadır.

Yenilenebilir enerji kaynakları bakımından zengin bir yer olan Sivas`ta gerek güneş enerjisi gerekse rüzgâr enerjisi yatırımları artırılmalı, doğaya, insana saygılı enerji üretimi sağlanmalıdır.

Saygılarımızla.

EMO Ankara Şubesi 24. Dönem Yönetim Kurulu

 KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUK BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

13.01.2023
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARI ALT YAPISI BAŞLIKLI SEMİNER DÜZENLENDİ

KARANLIKTAN KORKAN ÇOCUK BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR KOMİSYONU YÜRÜTME VE ÜYELERİYLE TOPLANTI DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN TEDAŞ ZİYARETLERİ

BAŞKENTGAZ İÇ TESİSLER MÜDÜRLÜĞÜ YETKİLİLERİ VE DOĞALGAZ TOPRAKLAMA ÖLÇÜMLERİ YAPAN SMM ÜYELERİMİZLE TOPLANTI YAPILDI

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ŞUBEMİZ KOMİSYONLARININ YÜRÜTMELERİYLE BİRLİKTE KOMİSYONLARIN VERİMLİLİĞİ DEĞERLENDİRİLDİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN ADALET BAKANLIĞI BİLİRKİŞİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

KATODİK KORUMA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

CHATGPT SOHBET ROBOTU (SOHBOT) SORULARIMIZI YANITLADI

Okunma Sayısı: 56


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.