MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

İZMİR KENT SUÇLARI HARİTASI YAYINLANDI 
TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, bir basın toplantısı düzenleyerek hazırladığı “İzmir Kent Suçları Haritası”nı kamuoyuyla paylaştı. 72 kent suçunun işaretlendiği haritayla, merkezi ve yerel yönetimeler uyarılırken, kamuoyunda farkındalık yaratılmak istendiği vurgulandı.
 

İzmir Mimarlık Merkezi`nde 24 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen basın toplantısında konuşan TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Dönem Sekreteri Melih Yalçın, İzmir`de son yıllarda sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkını etkileyen sorunlarda büyük artış yaşandığını ifade ederek, "Bu sorunlar İzmir`in kapısına dayanmışken, bunları göz ardı edip özellikle İzmir`de uygulanacak rant politikalarına yönelik yasa ve yönetmeliklerde değişiklikler yapılmıştır" diye konuştu 

İzmir`in her geçen gün artan oranda kent suçuna ev sahipliği yaptığını vurgulayan Yalçın, kent suçu" kavramını şöyle tanımladı:

Toprak üzerinde yapılan her türlü insan yapımı faaliyetin; canlı yaşamı, ekolojik döngüler, kentsel yaşanabilirlik ve sağlıklı bir çevre üzerinde yarattığı veya yaratacağı tahribat ve bozulmanın ortaya çıkmasına neden olarak işlenen suç."

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu`nun uzmanlık alanlarından yola çıkarak hazırladığı haritayla merkezi ve yerel yönetimi uyarmak istediğini ifade eden Yalçın, İzmirlileri ise kentlerine, yaşam alanlarına, kültürel dokuya sahip çıkma çağrısı yaptı. "Konak Tüneli projesi bu suç ihlallerin arasında yer alan sadece bir örnektir" ifadelerini kullanan alçın, www.kentsuclari.org adresinde paylaşılan haritada 72 kent suçunun işaretlendiğini açıkladı.

Yalçın`ın ardından söz alan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Şenyol Kocaer ise kent suçları haritasının kent suçlarına karşı farkındalık yaratmak maçıyla hazırlandığına vurgu yaparak, şunları söyledi:
"Bu işlenmiş suçlardan ders alınması gerekir. Bu konuda belediyelerin sorumluluklarının yeniden gözden geçirilmesi lazım. Suçların daha fazla çoğalmasını istemiyoruz. Kentin doğal halinin değiştiğini görüyoruz. Bunların daha fazla olmasını istemiyoruz. Birçok projede davaları kazanmamıza rağmen inşaatlar devam ediyor. Sadece kent merkezinde bulunan 31 yerde bu suçun işlendiğini düşünüyoruz. Bu tabloda sadece TMMOB olarak dava açtığımız haritalar işlendi. Birçok farklı sivil toplum kuruluşlunun davalarına konu suçlar da bulunuyor."

Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alim Murathan ise tarım alanlarından, su kaynaklarına kadar ne tür suçlar işlendiğinin bu harita sayesinde görülebileceğine işaret ederek, "İlk defa İzmir`de bütün çalışmalar derlenip toparlanmıştır. Bizler de buradan takip edebileceğiz. İlk olarak İzmir Valisi`nin ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı`nın bu haritaya bakması gerekiyor. Çünkü ne kadar suç işlediğimizi bu haritadan görebiliriz" diye konuştu.

İzmir Kent Suçları Haritası`na http://www.kentsuclari.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Bağlantılar

www.kentsuclari.org
 


EMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

02.07.2021
 


Çok Okunanlar


7326 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILANDIRILMA BAŞVURU SÜRESİ 1 AY UZATILDI

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU DÜZENLENİYOR

ŞUBEMİZ İLE GDZ ELEKTRİK ORTAK TOPLANTISI

376. SAYI : YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU

BARIŞA BİR ŞANS VERİN!
1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN!...


MANİSA İL TEMSİLCİLİĞİ`NDE İŞLETME SORUMLULUĞU TOPLANTISI

İZMİR`İN KURTULUŞUNUN 99. YILI KUTLU OLSUN

“EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN!

EK GÖSTERGE VE HİZMET TAZMİNATI ARTIRILSIN!

EMO, TEİAŞ ÖZELLEŞTİRİLMESİNİ YARGIYA TAŞIDI

Okunma Sayısı: 198


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.