MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ULAŞTIRMA BAKANI DEMİRYOLCULARI SUÇLADI (GAZETE DUVAR, 11.12.2019)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

 
Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, AK Parti iktidarında tren kazalarında büyük düşüş yaşandığını belirterek, “Kaza sayısında 1988-2002 dönemine göre, 2003-2018 yılları arasında yüzde 77 oranında düşüş yaşanmıştır” dedi. Turhan’ın verdiği bilgiye göre demiryolu emniyet teknolojileri kapsamında Kore ve Japon Demiryolları Araştırma Enstitüleri ile işbirliği görüşmelerine başlandı.
 

ANKARA – Türkiye`de yakın dönemde Çorlu ve Ankara`da meydana gelen tren kazalarında onlarca kişi yaşamını yitirdi. Kazaların nedeni olarak tren hatlarında sinyalizasyon bulunmaması, bekçi olarak çalışan görevlilerin işlerine son verilmesi gibi iddialar sunulurken yetkili kurumlardan ‘kusur` iddialarını reddeden açıklamalar geldi.

Tren kazaları Ulaştırma Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu`nda çok sayıda soruyla gündeme geldi. "Kazaların azalması için hangi tedbirleri alıyorsunuz" diye soran HDP Diyarbakır Miletvekili Garo Paylan`a Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yazılı yanıt verdi. Modernizasyon çalışmalarıyla demiryollarında meydana gelen kaza sayısında düşüş olduğunu ifade eden Turhan, "Kaza sayısında 1988-2002 dönemine göre, 2003-2018 yılları arasında yüzde 77 oranında düşüş yaşanmıştır" dedi.

KORE VE JAPON DEMİRYOLLARI İLE İŞBİRLİĞİ

Bakanlık olarak hedeflerinin kaza sayısında ve ölümlerde dünya demiryolları arasında en düşük seviyeyi yakalamak olduğunu ifade eden Bakan Turhan, TCDD`nin eğitim, mevzuat ve demiryolları emniyet teknolojileri konularında yoğun şekilde çalıştığını söyledi. Bakanlığın, kazaların azaltılması adına uluslararası kuruluşlarla işbirliği görüşmeleri yaptığını belirten Turhan şunları kaydetti:

"TÜBİTAK- TCDD ortaklığı ile kurulan Raylı Ulaşım Teknolojileri`nin (RUTE) bir araştırma ve geliştirme konusu da demiryolu emniyet teknolojileridir. RUTE ve TCDD demiryolları konusunda Kore Demiryolları Araştırma Enstitisü, Japon Demiryolları Araştırma Enstitüleri ile işbirliği görüşmelerine başlanmıştır."

‘TCDD YETKİLİLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ VERİLECEK Mİ?`

Ankara`da 13 Aralık 2018`de meydana gelen ve 3`ü makinist 9 kişinin hayatını kaybettiği, 107 kişinin yaralandığı yüksek hızlı tren (YHT) kazasına ilişkin, "Marşandiz Tren kazası neticesinde TCDD Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında soruşturma izni verecek misiniz" sorusuna da Bakan Turan yanıt verdi. Ankara`daki kazanın işletim sisteminden meydana gelmediğini, demiryolu hattında görev yapan personelin bireysel ve operasyonel hataları nedeniyle gerçekleştiğini savunan Turan`ın yanıtı şu şekilde oldu:

"Ankara-Sincan hat kesiminde YHT işletmeciliğinin Trenlerin Merkezden Telefonla İdaresi (TMİ) sistemi hükümleri çerçevesinde sorunsuz şekilde yapıldığı, ancak söz konusu kazanın; demiryolu trafiğinin sevk ve idaresinden sorumlu Trafik Kontrolörü, trenlerin sevk, kabulü ve bu aşamada manevralarından sorumlu Hareket Memuru ve Tren Teşkil Memuru (TTM)  ile trenleri kumanda eden makinistlerin görevlerini tam ve zamanında yapmaması neticesinde meydana geldiği, sorumlu TTM`nin makasları kontrol etmediği, makinistlerin emre aykırı olarak yanlış yola girdiği hususları İdari Soruşturma Raporlarında da ortaya konulmuş olup, söz konusu kaza işletim sisteminden değil, demiryolu hattında görev yapan personelin bireysel ve operasyonel hataları neticesinde meydana gelmiştir."

ÇORLU: HATTIN AÇILDIĞI TARİHTEN BUGÜNE GÖRÜLMEYEN AŞIRI YAĞIŞ

Çorlu`da 7`si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasına ilişkin, "Çorlu tren kazası ihmallerden dolayı mı meydana geldi" sorusuna ise Turan "aşırı yağış"ı işaret ederek yanıt verdi. Kazaya ilişkin yargılamanın Çorlu 1`inci Ağır Ceza Mahkemesi`nde devam ettiğini ifade eden Turan, "8 Temmuz 2018 tarihinde Edirne İli Uzunköprü İlçesinden, İstanbul Halkalı`ya hareket eden yolcu treni, Tekirdağ İli Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasında kalan Sarılar Köyü yakınlarında, çok kısa sürede, çok dar bir alanda ve hattın işletmeye açıldığı tarihten bugüne kadar görünmeyen miktarda aşırı yağış neticesinde kaza meydana gelmiştir" dedi.

Kazanın ardından gündeme gelen yol bekçilerinin olmaması nedeniyle kazanın yaşandığı iddialarına ilişkin ise Turan, "Günümüzde söz konusu bekçilik görevi halen hatlarımızın topoğrafik yönden riskli olan bölgelerinde devam etmektedir. Hadisenin olduğu hat kesimi, altyapı ve topoğrafik yönden riskli bölgeler kapsamına girmemektedir. Kaldı ki yol bekçileri aynı yerde, sabit beklemeyip hat üzerinde günlük yaklaşık 10 kilometrelik mesafeyi gidip gelerek yaya olarak kontrol etmektedirler" ifadelerini kullandı.

 

Bağlantılar

www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/12/11/ulastirma-bakani-demiryolculari-sucladi/
 


“SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


TEMEL BİNA AKUSTİK UZMANLIĞI EĞİTİMİ FİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI TARAFINDAN DÜZENLENİYOR

EMO AFYON İL TEMSİLCİLİĞİ VE OSMANGAZİ EDAŞ ZİYARET EDİLDİ

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

TEDAŞ`TAN ŞUBEMİZE ZİYARET

MMG’DEN YENİ YÖNETİM’E TEBRİK ZİYARETİ

EMO ANKARA ŞUBESİNDEN TBMM BAYINDIRLIK, İMAR, ULAŞTIRMA VE TURİZM KOMİSYONU BAŞKANI’NA ZİYARET

ORCHESTRATE ANKARA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

3 MAYIS DÜNYA ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ GÜNÜ KUTLU OLSUN!

TÜRK TELEKOM VE PTT ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNDEN EMO’YA ZİYARET

YAŞASIN 1 MAYIS!

Okunma Sayısı: 93


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.