MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

YOUTUBE ALGORİTMASI İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DAİR YANLIŞ BİLGİ İÇEREN VİDEOLARI ÖNE ÇIKARIYOR (TEYİTORG, 16.1.2020)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

 
Bir YouTube videosunda reklam çıktığı zaman videoyu üreten kişi genellikle reklam gelirinin yüzde 55’ini, YouTube ise yüzde 45’ini alır. Bu, içerik üreticilerinin çıkardıkları işlerin karşılığını vermek için tasarlanmış bir sistem.
 

Ancak videolar, örneğin iklim değişikliğine dair yanlış bilgi içerdiği zaman, özünde daha fazla yanlış bilgi üretilmesini teşvik etmiş oluyor. Aynı zamanda, YouTube`a reklam veren markaların, reklamlarının nerede çıktığına dair bir fikirleri yok.

16 Ocak`ta yayımlanan bir raporda, kâr amacı gütmeyen sosyal aktivizm kuruluşu Avaaz, YouTube`un iklim değişikliği hakkında yanlış bilgi içeren videoları öne çıkarma derecesini hesapladı. Avaaz, 5 binden fazla video topladıktan sonra, "küresel ısınma" araması sonucunda çıkan ilgili önerilerdeki 100 videodan 16`sının yanlış bilgi içerdiğini ortaya koydu. Sonuçlar, "iklim değişikliği" arama terimiyle yapılan aramalarda biraz daha iyiydi (yüzde 9). Açık bir şekilde yanlış bilgi bulmayı hedefleyen "iklim manipülasyonu" aramalarında ise daha kötüydü (yüzde 21).

Yanlış bilgi içeren videoların, aynı arama terimleri sonucunda çıkan diğer videolardan göre daha fazla görüntülenmesi ve daha fazla beğenisi vardı (bu oran aramaya bağlı olarak ortalama yüzde 20 ve  yüzde 90).

Avaaz, araştırmasının sonucunda iklim değişikliğine dair yanlış bilgi içeren videolarda reklamı çıkan 108 farklı marka tespit etti. İşin tuhaf yanı, bu reklamların beşte biri, "yeşil veya etik bir marka" olan ‘Greenpeace` veya ‘World Wildlife Fund` gibi kuruluşların reklamları. Bu ve diğer markaların birçoğu Avaaz`a, reklamlarının iklim değişikliğine dair yanlış bilgiler içeren videolarda çıktığından habersiz olduklarını söyledi.

Rapor, yanlış bilgi içeren bu videolardaki reklamlardan kazanılan miktara dair bilgi veya tahmine yer vermiyor. Ancak, BGBM`nin (Bin Gösterim Başına Maliyet) 8 Dolar olduğunu (2019`un 2. Çeyreği itibariyle YouTube medyanı) ve tüm videolarda para kazanılabildiğini varsayarsanız, Avaaz`ın hesapladığı 21.1 milyon görüntülenme, ortalama olarak YouTube`a 75 bin dolar, video üreticilerine de 92 bin dolar kazandırmış olabilir. Ancak bu, özellikle de yanlış bilgi içeren daha çok video önermekle karşılaştırıldığında görmezden gelinilebilecek bir meblağ değil. Ancak YouTube veya Google için yine de çok büyük bir rakam değil.

İlginizi Çekebilir:  YouTube algoritması komplo teorilerini öne çıkarıyor

YouTube`un video önerilerinin, insanların platformda izlediklerinin yüzde 70`ini oluşturduğu göz önüne alındığında, Avaaz, asıl suçlu olarak YouTube algoritmalarını gösteriyor. Raporda şöyle yazıyor: "Bir kişinin iklim değişikliğine dair yanlış bilgi içeren, izlediği veya beğendiği her bir video, benzer içeriklerin o kişiye önerilmesine neden olur, böylece izleyici bir mezenformasyon balonuna hapsolur."

YouTube bir yıl önce algoritmasını değiştirerek komplo teorisi veya yanlış bilgi içeren videoların önerilenler arasında çıkmasını azaltacağını söylemişti ve bireysel kanıtlar da bu yönde ufak gelişme olduğu yönünde. Ancak Ağustos 2019`da toplanan bu sonuçlar, hala kat edilmesi gereken bir mesafe olduğunu ortaya koyuyor.

Endişelenilmesi gereken asıl konu, YouTube`un 13-17 yaşlarındaki gençler arasında en çok kullanılan platformlardan biri olması ve gençlerin yanlış bilgilendirmeyi tespit etme konusunda pek de iyi olmaması. Stanford tarafından geçen yıl yapılan bir çalışma, "Öğrencilerin yüzde 96`sının, iklim değişikliği hakkındaki bir internet sitesi ile fosil yakıt şirketi arasındaki ilişkinin, internet sitesinin güvenilirliğini nasıl etkileyebileceğini düşünmediğini" ortaya koydu.

YouTube, geçmişte videoların altına bilgi kutucukları ekleyerek iklim değişikliği konusundaki yanlış bilgileri azaltmaya çalışmıştı. Ancak Avaaz, bu kutucukların genellikle iklim değişikliğiyle ilgili genel terimler hakkındaki Vikipedi makalelerine yönlendirdiğini ve videoların yanlış bilgi içerdiğini ifade etmediğini belirtiyor.

Popular Information isimli haber bülteni yazarı Judd Legum, bu raporun bulguları hakkında Google`la (YouTube`un ana firması) konuştu:

Popular Information`a yapılan açıklamada, Google, "öneri sisteminin, belirli görüşlere göre videoları veya kanalları filtreleyecek veya geri plana atacak şekilde tasarlanmadığını" söyledi. Şirket ayrıca "eşik içerik ve zararlı yanlış bilgi içeren videoların önerilere çıkmasını azaltmaya ve YouTube yetkililerin seslerini yükseltmelerine çok önem verdiğini" ekledi.

Google, iklim değişikliğine dair yanlış bilgi içeren videoların "zararlı yanlış bilgi" olarak nitelendirildiğini, ancak Avaaz tarafından işaretlenen bazı videoların bu kapsamda olmadığını söyledi. Örneğin Google, Fox News`ten alınan ve iklim değişikliğine dair yanlış bilgi içeren bir videonun, siyasi ve bilimsel bir konuya dair uygun, kamusal bir söylem olduğunu belirtti.

Avaaz`ın YouTube`a önerilerinden dördü şu şekilde:

    İklim değişikliğine dair yanlış bilgi içeren videoları rahat bir şekilde öne çıkaran "algoritmasını arındırmak" — iklim değişikliğine dair yanlış bilgi içerdiği tespit edilen videoları öneri algoritmasından kaldırmak ve bu videoları yayınlayan kişilerin para kazanmalarına engel olmak

    Para kazanma politikalarında yanlış bilgilendirme konusuna yer vermek ve reklam verenlerin iklim değişikliğine dair yanlış bilgi içeren videolarda reklam göstermemesini sağlamak

    Teyitçilerle çalışarak yanlış bilgi içeren videolarda doğrulama yapmalarına izin vermek. Ancak Avaaz, ifade özgürlüğü ile çelişeceğinden, videoları silmeyi tavsiye etmediğini de belirtiyor.

    Yanlış bilgi içeren içeriklerin görüntülenme sayısı ve bunların kaçının algoritmayla ilgisi olduğuna dair verileri paylaşmak.“SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


WIN EURASIA 2024 FUARINA GEZİ DÜZENLİYORUZ

UYGULAMALARLA DOCKER CONTAİNER EĞİTİMİ DÜZENLENİYOR

ÜLKÜ-TEK YÖNETİM KURULUNDAN EMO ANKARA ŞUBESİNE ZİYARET

ELEKTRONİK MESLEK DALI KOMİSYONU İÇİN ÜYE TOPLANTISI ÇAĞRISI

EMO ANKARA ŞUBESİ MÜDÜRÜ MUSTAFA ÖZTÜRK GÖREVİNDEN AYRILDI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ BAŞLADI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ZİYARET

TÜRKİYE YÜZYILINDA MÜHENDİSLER: SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

EMO-GENÇ TANIŞMA TOPLANTISI DÜZENLENDİ

TEİAŞ İŞLETME VE BAKIM DAİRESİ BAŞKANLIĞINA ZİYARET

Okunma Sayısı: 127


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.