MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2023.4

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU TARAFINDAN 25 OCAK 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN “SARI BASIN KARTLARINI İPTAL EDEREK ÖZGÜR BASINI SUSTURAMAZSINIZ!“BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Basın Kartları Komisyonu’nun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanmasının ardından sarı basın kartı yenileme başvurusu yapan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat başta olmak üzere Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı ve Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş, Cumhuriyet Gazetesi eğitim muhabiri Ozan Çepni, BirGün Gazetesi Yayın Koordinatörleri Yaşar Aydın, İbrahim Varlı, yazar Doğan Tılıç’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda Evrensel ve BirGün Gazeteleri muhabir ve yöneticilerinin sarı basın kartları iptal edildi.
 

 

9 Temmuz 2018`de Başbakanlık‘a bağlı olan ve Sarı Basın Kartı`nın verildiği Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü kapatılarak, görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı‘na devredildi. Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü`nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun, Resmi Gazete`de yayınlanan 703 numaralı Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlükten kaldırıldı. Kararnameye basın kartlarının iptallerini kolaylaştıracak maddeler eklenerek, gazetecilerin basın kartı alması da gittikçe zorlaştırıldı.

İktidara göbekten bağlı medya organları maddi kaynaklarla beslenip desteklenirken, muhalif seslere yaşama hakkı tanımayan iktidarın bu çabası ne ilk ne de son bir uygulamadır.

Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe`ye gittiği bir haberi izlemesine "sarı basın kartı" olmadığı için izin verilmemiş, Göktepe gazetecilik görevini yerine getirmek amacıyla direnerek haberi izlemek isteyince de polisler tarafından dövülerek öldürülmüştü.

Geçtiğimiz günlerde de Basın İlân Kurumu, okurların birden fazla gazete aldığını gerekçe göstererek Evrensel Gazetesi`ne ilân kesme cezası vermişti. Yine aynı kurum BirGün gazetesine "Bazı haberlerde yayın kaynağının kullanılmaması" nedeniyle, Evrensel Gazetesi`ne ise "haber başlıkları" gerekçesiyle ilân ve reklam akışını durdurma cezası vermişti. Benzer şekilde Cumhuriyet Gazetesi`ne de 19 günlük ilân kesme cezası verilmesi "iktidarın sesi" olmayan basın kuruluşlarının cezalandırılması anlamına gelmektedir.

Kamu kaynakları ile finanse edilen THY, TCDD gibi kurumların taşıdığı yolculara iktidar destekçisi gazeteler dışında kalan gazetelerin verilmemesi iddiaları Meclis`e taşınmıştı. Yüksek Hızlı Tren`de (YHT) sunulan kablosuz internet bağlantısı üzerinden Cumhuriyet, Sözcü, BirGün, Sol.org.tr gibi haber sitelerine girişin de keyfi olarak yasaklandığı yönünde iddialar dile getirilmektedir.

Sarı basın kartı sahibi olmayan gazetecilerin kanunen gizli olmayan veya idarece gizli yapılmasına gerek görülmeyen toplantılara girmelerine olanak sağlanıyor. Gazeteciler TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar vb. gibi yerlere sarı basın kartı ile akredite olarak girebilmektedirler. İptal kararı ile sarı basın kartları ellerinden alınan, muhalif basın organlarında çalışan gazetecilerin halka bilgi vermesinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Biz biliyoruz ki iktidara yakın, iktidarın borazanlığını yapan medya kuruluşları halk nezdinde itibar görmemektedir. İktidara yakın gazeteler satılmayıp, televizyon kanalları izlenmemekte. Halkın özgürce haber aldığı gazeteler, televizyonlar ve sosyal medya ağları bilinçli olarak cezalandırılmak istenmektedir.

Halkın ve kamunun yararına gazetecilik yapanların sarı basın kartlarını iptal ederek yaşanan gerçekleri halkın öğrenmesinin önüne geçemezsiniz.

Muhalif basın üzerindeki yasaklayıcı uygulamalardan bir an önce vazgeçilmelidir.

Özgür basını sarı basın kartlarını iptal ederek engelleyemezsiniz.

 

TMMOB

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ 24.DÖNEM YÖNETİM KURULU

 

 “SANAL ÇALIŞANLAR GELİYOR” RPA: ROBOTİK SÜREÇ OTOMASYONU BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

21.07.2023
 


Çok Okunanlar


EMO ANKARA ŞUBESİ HAZİRUN LİSTESİ ASKIYA ÇIKIYOR

EMO ANKARA ŞUBESİ’NDEN PROF. DR. SÜMER ŞAHİN’E TEŞEKKÜR ZİYARETİ

1. ULUSLARARASI TEKNOLOJİ VE YAZILIM ZİRVESİ DÜZENLENECEK

YAPAY ZEK ZİRVESİ 24’E KATILDIK

Okunma Sayısı: 88


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.