MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

PERİYODİK KONTROL İÇİN EKİPNET’E KAYIT ZORUNLULUĞU 
İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında periyodik kontrol hizmetlerini yürüten üyelerimize yönelik, İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapacak Yetkili Kişilerin Kayıt Programı’na (EKİPNET) kayıt zorunluluğu başladı. Haberin devamına yazımızın ekinden ulaşabilirsiniz.
 

 

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ`in "Eğitim Alma Zorunluluğu" başlıklı geçici ikinci maddesi kapsamında Kırıkkale ve Eskişehir`de yürütülen pilot uygulamanın tamamlanması üzerine, ülke genelinde periyodik kontrol hizmetlerini yürütenlerin İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapacak Yetkili Kişilerin Kayıt Programı`na (EKİPNET) kayıt yaptırma zorunluluğu başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın duyurusuna göre; Kırıkkale ve Eskişehir`de yürütülen pilot uygulama, 17 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı.

 

Söz konusu illerde yürütülen pilot çalışma kapsamında sisteme kayıt zorunluluğu ardından, periyodik kontrol yapacak kişilerin eğitimle alma zorunluluğu da başladı.  Ülke çapında periyodik kontrol yapacak kişilerin ise iki yıl içerisinde periyodik kontrol temel eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir.


Bu kapsamda hazırlanan İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ 1.10.2017 tarihli ve 30197 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

 

Ekipnet üyeliği için öncelikle kep adresi ile kayıt olunması gerekiyor. Üyelik başvuru esnasında eğer kep adresiniz bulunmamakta ise mutlaka edinilmesi gerekmektedir.

 

Daha sonra bu kep adresi ile https://isekipman.ailevecalisma.gov.tr/#/public adresinden Ekipnet`e kayıt oluşturulması ve geçici yetkili kişi numarası almak gerekiyor.

 

Mevzuat kapsamında elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner, akümülatör ve transformatörlere ilişkin periyodik kontrol hizmetlerini yürüten üyelerimizin de sisteme kayıt yaptırdıktan sonra temel eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. 

 

17 Haziran 2021 tarihine kadar olan süreçte; İş Ekipmanları Kontrolü yapacak yetkili kişilerin periyodik kontrol raporlarında eğitim almaksızın geçici yetkili kişi numarası bilgisini bulundurması yeterli sayılacaktır. 17 Haziran 2021 tarihinden itibaren ise düzenlenecek periyodik kontrol raporlarında TSE veya diğer protokol yapılan eğitim kurumlarından temel eğitimini tamamlamış olması koşuluyla alınan kalıcı kayıt numarası alarak rapor hazırlanması zorunludur.


Konuya ilişkin üyelerimize yönelik eğitim düzenlenmesi ile ilgili gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra duyuru yapılacaktır.

 

Temel Eğitim Vermeye Yetkili Kuruluşlar;


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın duyurusuna göre, konuya ilişkin eğitimlerin Türk Standartları Enstitüsü, Makina Mühendisleri Odası ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmeye başlandığı belirtilerek, aşağıdaki listede yer alan diğer eğitim kurumlarıyla imzalanan protokoller sonrası hazırlık süreçlerinin yürütüldüğü ve bu kurumların da eğitimlere başlayacağı belirtiliyor:

 

 


 

• Türk Standartları Enstitüsü
• TMMOB Makina Mühendisleri Odası
• Milli Eğitim Bakanlığı
• İzmir Ekonomi Üniversitesi
• Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
• Adana Çukurova Üniversitesi
• Uludağ Üniversitesi
• Necmettin Erbakan Üniversitesi
• Kastamonu Üniversitesi
• Kocaeli Üniversitesi
• Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
• Çankırı Karatekin Üniversitesi
• Hitit Üniversitesi
• Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
• Gedik Üniversitesi
• İstanbul Aydın Üniversitesi
• Düzce Üniversitesi
• Gaziantep Üniversitesi
• Gazi Üniversitesi
• Başkent Üniversitesi
• Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

 


 

 

Ayrıntılı Bilgi:https://ailevecalisma.gov.tr/isgum/contents/isekipmanlari/

 

Dosyalar

EKİPNET Yazılımı Son Kullanıcı Kılavuzu (1010 KB)

İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrollerini Yapmaya Yetkili Kişilerin Kayıt ve Eğitimlerine İlişkin Tebliğ (19 KB)TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


ISPARTA TEMSİLCİLİĞİ`NDE SMM ÜYE TOPLANTISI YAPILDI

`GES VE ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ` SEMİNERİ DÜZENLENDİ

TEKNİK SEMİNER: YENİ NESİL PARAFUDR TEKNOLOJİLERİ, TEK HAT ŞEMASINDA YERLİ SEMBOLLER, ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN TAZMİNAT SORUMLULUĞU, NÖTR-TOPRAK REGÜLATÖRÜ

BURDUR VE ISPARTA TEMSİLCİLİKLERİMİZİN DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANTALYA`DA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE GELECEĞİ

AKDENİZ MÜHENDİSLİK GÜNLERİ ÇALIŞTAYI – “AKDENİZ SU HAVZASI VE SUYUN GELECEĞİ”

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ZİYARET EDİLDİ

ŞUBEMİZİN OLAĞAN DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ`NDE EMO-GENÇ BULUŞMASI!

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 9715


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.