MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2024.1

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TÜRKİYE İKİ YIL DAHA İŞSİZLİKLE CEBELLEŞECEK (WWW.CUMHURİYET.COM.TR, 25.02.2020)


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

 
Hükümetin büyüme öngörülerinin ciddiye alınamayacağını belirten Korkut Boratav, “İşsizlik sürecek, Türkiye toplumsal bunalımda” dedi.
 

İktisatçı Prof. Dr. Korkut Boratav, hükümetin bu yıldan başlayarak 3 yıl boyunca yüzde 5 büyüme hedefinin ciddiye alınamayacağını, buna hedef bile denilemeyeceğini söyledi. "Şık dursun, moral olsun" diye böyle bir rakam ortaya atıldığını dile getiren Boratav, "şık görünüşlü hedefler koyarak promlemlerin çözülemeyeceğini" vurguladı. Boratav, 2 yıl daha işsizlik sorunu ile "cebelleşecek" olan Türkiye`nin "toplumsal bunalım içinde" olduğuna da dikkat çekti. 

Prof. Dr. Boratav, hükümetin 2019 büyüme beklentisinin 0.5 olduğuna dikkat çekti. Türkiye`nin 9 ay küçüldüğünü, sürecin 2 yıla yayıldığını belirten Boratav, bu durumun 2019`un ilk 6 ayına da yansıdığını dile getirdi. Boratav, büyümenin 3. çeyrek verisine göre 0.5 de, 0.2 de, ‘sıfır` da hatta ‘eksi` bile olabileceğini bildirdi. Temel bir büyüme göstergesi olan istihdamın kasım ayına kadar daralırken, ekonominin büyüdüğünü iddia etmenin "istisnai" koşullar gerektirdiğini anlatan Boratav, şöyle devam etti:

"Mesele şudur: TÜİK`i tartışabiliriz. Büyüme rakamlarını hesaplama yöntemine itiraz ediyoruz. Onu bir yana bırakalım. 2020 ve sonrası için kafadan yüzde 5 büyüme önerilmiş. Sanki rakamın yuvarlak ve şık olmasına sığınılıyor. 3 yıl boyunca yüzde 5 büyüme öngörülüyor. Bu ciddiye alınamaz. Böyle bir öngörü yapılamaz. Planlaması hiç yapılamaz. Hedef olarak dahi kabul edilemez. Yüzde 5`lik büyümenin işsizliği yükseltmeyeceği bilgisine dayanılıyor. Yani yüzde 5 büyürsek işsizlik artmaz gibi bir kestirmeye dayanıyor. Yüzde 5 koyalım ki moral yüksek olsun deniliyor." 

Boratav, hedef olması için büyümenin planlamaya dayalı modele ihtiyacı olduğunu belirterek, "Planlama da yok, model de yok" yorumunu yaptı. İşsizlik konusunda ise Korkut Boratav, şunları söyledi;

"Birincisi istihdam düşerken işsizlik hiç düşmez. İkincisi Türkiye`de faal nüfusa katılım oranı yüksek seyrettiği için nüfus artış oranını aştığı için işsizlik artıyor. İnsanlar işgücü piyasasına girmekten kaçarsa, bu örtülü işsizliğin artması demektir. İstihdam yükselmeye başladığı anda işsizlik düşebilir ama bu yapay bir düşme olur." 

‘İÇ TALEP POMPALANIYOR`

Cari açığın son 2 ay açık vermeye başladığını belirten Boratav, "Bunlar, büyümeyi iç talep pompalaması ile yukarı çekmeye çalışırsanız önünüze çıkacak olan engellerdir. Cari açığın ortadan kalkması ithalatın aşağıya çekilmesi ile gerçekleşti. Bu aslında yoksullaşmanın yansıması. Pozitif katkı çok sınırlı. Cari açıktaki daralmanın yüzde 90`dan fazlası turizm gelirleri ile ithalattaki daralmadan kaynaklandı. Üretim tabanlı ihracattan değil. İç talebi pompalarsanız cari açık tırmanır" diye konuştu.

 

 

Bağlantılar

www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye-iki-yil-daha-issizlikle-cebellesecek-1723123
 


ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YANGIN GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

01.07.2024
 


Çok Okunanlar


ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE YANGIN GÜVENLİĞİ BAŞLIKLI WEBINAR DÜZENLENDİ

İZMİR`DE İKİ VATANDAŞIMIZIN ELEKTRİK AKIMINA KAPILMASI SONUCU MEYDANA GELEN ACI OLAYIN DERİN ÜZÜNTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

Okunma Sayısı: 116


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.