MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2021.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMEK, BARIŞ VE DEMOKRASİ MEYDANI ANIT MEYDAN VE ANMA YERİ TASARIMI ULUSLARARASI FİKİR VE TASARIM PROJESİ YARIŞMASINDA KAZANAN PROJE BELLİ OLDU


DUYURU

 
TMMOB, DİSK, KESK ve TTB ile10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği yürütücülüğünde gerçekleştirilen Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması sonuçları ve sergisi 3 Mart 2020 tarihinde Mimarlar Odası Konferans salonunda gerçekleştirildi.
 

Ankara‘da 103 kişinin can verdiği katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önünün anıt meydan haline dönüştürülmesi için TMMOB, DİSK, KESK, TTB ve 10 Ekim-Der tarafından düzenlenen "Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması" tamamlandı. 

Yarışma ile, 10 Ekim Ankara Katliamı`nın toplumsal düzlemde unutulmamasını sağlamak; hayatını kaybetmiş ve hayatta kalan bireylerin anısını onurlandırmak; hafızayı mekânda ve gündelik yaşamda yeniden üretmek amaçlandı. Ayrıca Ankara Garı ve meydanının kuşaklar boyunca emek, barış ve demokrasiye adanarak, yurttaşların bir araya geleceği bir kamusal mekân olarak yeniden üretimi hedeflendi.

Yarışmayı, Mimar Pınar Kesim Akbaş`ın ekip başı olduğu, Şehir Plancısı Özge Uysal, Peyzaj Mimarları Mehmet Cemil Aktaş, Şeyma Kahraman, Ecem Sevin, Rumeysa Konuk, Bengisu Doğru, Nagihan Damgacı, Okan Mutlu Akpınar, Hüseyin Hilmi Kezer, Lokman Turunç ve Emre Gökçe`nin hazırladığı proje kazandı.

İkincilik ödülü; Peyzaj Mimarı Doruk Görkem Özkan`ın ekip başı olduğu, Mimar Berker Cem Bozbaş, Şehir Plancıları Beyzanur Akkuş, Çisem Seyhan, Regaip Yılmaz ve Peyzaj Mimarları Selçuk Özkaya, Emre Kul`un hazırladığı projeye verildi.

Üçüncülük ödülü; Peyzaj Mimarı Süleyman Can Çinkılıç`ın ekip başı olduğu, Mimar Halil Eroğlu, Şehir Plancısı Başak İncekara ve Peyzaj Mimarları Ferdi İnanlı ve Burak Baş`ın hazırladığı projeye verildi.

Mansiyon ödülleri; Mimarlar Cem Üstün, Öykü Arda, Şehir Plancısı Nur Kardelen Öztürk; Peyzaj Mimarı Melike Üresin`in hazırladığı proje ile Mimarlar Görkem Demirok, İzzet Furkan Gezegen, Şehir Plancısı Didem Türk ve Peyzaj Mimarı Bahar Aslan ve Mimarlar Cemre Önertürk, Zeynep Ece Şahin, Şehir Plancısı Ecem Kutlay ve Peyzaj Mimarı Gülçin Özdemir`in hazırladığı projeye verildi.

Emek, Barış, Demokrasi Anıt Meydanı ve Anma Yeri Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması sonuçlarını açıklamak üzere TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen,  KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Gezen, TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Aguş ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baki Kerimoğlu ve Jüri üyesi Mimar Güven Arif Sargın divanı oluşturdular.

KESK, DİSK, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği adına konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yarışmaya 36 proje ile başvuru yapıldığını söyledi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz şöyle konuştu:

Değerli Hocalarımız, Değerli Kurum Temsilcileri

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği olarak düzenlediğimiz "Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması"nın Jüri Fikir Alışverişi Toplantısına hepiniz hoş geldiniz.

10 Ekim Katliamı, yakın geçmişimizin en sarsıcı kitle kıyımı olarak tarihe geçti. IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından yapılan bu alçak saldırıda 103 arkadaşımızı kaybettik. 500`ün üzerinde arkadaşımızın ise çeşitli biçimlerde yaralandı ve sakat kaldı. Bizler, yani o meydandan sağ çıkanlar ise katliamın içimizde bıraktığı derin boşlukla ve tarifsiz kederle birlikte yaşıyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

Geçmişi unutturmaya, bulanıklaştırmaya, tahrif etmeye yönelik sistematik politikalar, toplumsal belleği canlı tutma görevini de bizlerin omuzlarına yüklüyor.

Saldırıya uğrayanların yaralarının sarılması, hukuki sürecin yürütülmesi ve dayanışma ilişkilerinin örgütlenmesi ve katliamda kaybettiklerimizin anılarını yaşatma çabası en öncelikli gayretimiz oldu.

Bildiğiniz gibi 10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararla, Ankara Garı önündeki alana, "Demokrasi Meydanı" adı verildi. Bu alanın ortasına da üç ayrı yüzünde katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğraflarının olduğu geçici bir anıt yerleştirildi.

Bugüne kadar anmalarımızı gerçekleştirdiğimiz bu geçici sembolik anıt,  katliamın neden olduğu derin acının temsili için yeterli olmadığı gibi, faşist saldırılar nedeniyle sıklıkla tahribata uğruyordu. Gar Meydanı`nın 10 Ekim sonrası ihtiva ettiği yeni anlam, bu kentsel mekâna ve mekânın unsurlarına farklı bir bakış açısı ve müdahaleyi gerektiriyordu.

Her defasında içimizdeki derin yarayı yeniden kanatan bu soruna çözüm bulabilmek, önemli gündemlerimizden birisiydi. Yerel seçimler sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile yürüttüğümüz görüşmelerde, katliamın yaşandığı meydanda kalıcı bir mekânsal düzenleme yapılması konusunda fikir birliğine vardık.

Bu doğrultuda hazırlanacak projenin belirlenmesi için de "Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması" gerçekleştirdik.

Gar önü ve çevresinin bir bütün olarak yeniden ele alınmasına ve alanın anıtsal biçimde yeniden dönüştürülmesini öngören proje yarışmasına yurt içinden ve dışından toplam 39 proje katıldı. Bu anlamlı yarışmaya katılan tüm eser sahiplerine teşekkür ediyoruz.

Yarışmaya katılan eserler, yurt içinden ve dışından çok sayıda değerli akademisyen ve uzmanın aralarında bulunduğu ve değerli hocamız Baykan GÜNAY`ın başkanlığını üstlendiği jürimiz tarafından değerlendirildi. Değerlendirmede estetik unsurların yanı sıra ulaşım, mekânın dokusu, geleceğe yönelik planlar ve uygulanabilirlik gibi kriterler de gözetildi.

Emek meslek örgütü başkanlarımızın ve Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin temsilcisinin de bulunduğu danışman jürimizle bu süreci paylaştık.

Kazan ve katılan tüm eser sahiplerini tebrik ediyorum.

Bu önemli ve tarihsel proje yarışmasına emek veren tüm akademisyenlerimize, kurumlarımıza ve teknik görevlilerimize yarışmayı düzenleyen kurumlar adına teşekkür ediyorum.

"Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış" mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bu emanete sahip çıkacağız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Hepimize kolaylıklar diliyorum. DİJİTAL İKİZ VE SANAL GERÇEKLİK BAŞLIKLI WEBİNAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

16.05.2022
 


Çok Okunanlar


ANKARA RÜZGARI KÜLTÜR SANAT VE YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ “HERKES RESİM ALSIN DİYE ANNELERE DAİR” SANAL SERGİSİ

TRANSFORMATÖR NEDİR? DOĞRU TRANSFORMATÖR SEÇİMİ VE DİZAYN KRİTERLERİ BAŞLIKLI WEBİNAR GERÇEKLEŞECEK

EMO ANKARA ŞUBESİ 2022 MAYIS AYI WEBİNARLARI BAŞLIYOR

HARMONİKLER VE HARMONİKLERDEN KORUNMA YOLLARI BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ 26. DÖNEM İLK DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AKILLI ŞEBEKELER ULUSAL ÇALIŞTAYI DÜZENLENİYOR (MEDYAPORT, 29.04.2022)

28 NİSAN DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ

AKILLI ŞEBEKELER ULUSAL ÇALIŞTAYI DÜZENLENİYOR (SONSÖZ, 10.5.2022)

DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYELERİ ÖĞRENCİ SEÇME SINAVI BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

EMO 12 MAYIS’TA AKILLI ŞEBEKELER ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEK (ENERJİ GAZETESİ, 01.05.2022)

Okunma Sayısı: 72


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.