MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2022.2

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO ANKARA ŞUBESİ 25. ÖNEM YÖNETİM KURULU TARAFINDAN 08 MART 2020 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN `ASLA YALNIZ YÜRÜMEYECEĞİZ` BAŞLIKLI BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

 
Asla Yalnız Yürümeyeceğiz! Kadına yönelik şiddetin ve baskının artarak devam ettiği günümüzde, bir 8 Mart`ta daha kadınlar işsizliğe, şiddete, güvencesizliğe, savaşa karşı çıkmak, yaşam alanlarını korumak için alanlardalar. 1857`de New York`ta başlayan yangın, bugün de cinsiyetçiliğe, ırkçılığa, eşitsizliğe, şiddete, tacize ve tecavüze karşı ses çıkaran kadınların yüreğinde yanmaya devam ediyor. 2019 yılında 1006 kadın cinayetinin işlendiği Meksika`da bir kadının evli olduğu erkek tarafından işkence edilerek öldürülmesinin ardından, önlenmeyen kadın cinayetlerine karşı geçtiğimiz günlerde ‘erkek adaleti` temsilen anayasa mahkemesini ateşe veren kadınlar `patriyarkayı bitireceğiz, bir kişi daha eksilmeyeceğiz` diyerek isyan ateşini büyütüyor.
 

2019`a damgasını vuran bir diğer direniş dalgası da Las Tesis oldu. Şilili feminist bir kolektif olan Las Tesis 25 Kasım`da Santiago`nun göbeğindeki bir meydanda ve Kadın ve Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı`nın önünde kadın cinayetlerini, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto etmek amacıyla bir performans sergilediler. Dünyanın birçok ülkesinde kadınlar bu protestoyu sahiplenerek Şilili kız kardeşlerine selam gönderdiler ve gözlerini siyah bantlarla kapatarak tecavüzcünün, katilin yüzüne isyanlarını haykırdılar. Dünyanın her yerinde barışçıl bir protesto olarak adlandırılan bu dans sadece Türkiye`de sert müdahaleler ile karşılandı. Şilili kadınların Türkiye`deki kız kardeşleri bu dansı yaptıkları için gözaltına alındılar, kaldıkları yurtlarından atıldılar, öğrenim kredileri kesildi ve haklarında dava açıldı.

Dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık sarmalının boyutlarını Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu`nun verilerinden de görüyoruz. Platform verilerine göre 2019 yılında erkekler tarafından 474 ve 2020`nin ilk iki ayında 49 kız kardeşimiz erkekler tarafından öldürüldü.

Hiçbir neden bir kadını öldürmek için geçerli değildir!
Hiçbir söz, tutum veya davranış kadın cinayetlerini meşrulaştıramaz,
cezai indirimlere sebep olamaz!

Bugün aramızda olmayan kadınların büyük bir kısmı da devletten koruma tedbiri uygulanmasını istediği halde ya yeterli koruma tedbiri sağlanmadığı için ya da tümüyle kadınların bu isteği göz ardı edildiği için yaşamdan koparıldılar. Oysa bu kara tablonun sahibi Türkiye "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi-İstanbul Sözleşmesi``ni imzalamış, onaylamış ve 6284 sayılı Kanun ile de iç hukukta düzenlemeler yapmıştır. Kadınların mücadelesi ile kazanılan bu hak ve özgürlükler keyfi uygulamalar ile elimizden alınmaya, meşruiyeti tartışılmaya çalışılmaktadır. Bir an önce İstanbul Sözleşmesi hayata geçirilmeli, 6284 sayılı kanun sadece kâğıt üzerinde kalmamalı, fiili olarak da hayata geçirilmelidir.

Biz kadınlar yüzyıllardır "eşit" yurttaşlık hakkı için mücadele ediyor, "göğün de yaşamın da yarısıyız" diyoruz. Söz veriyoruz ki "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü"nün 163. yılında da "bir kız kardeşimizi daha kaybetmeye tahammülümüz yok" şiarıyla evde, işte, sokakta kalbimizin attığı her yerde kız kardeşlerimizle birlikte eşit, adil bir dünya için yürümeye devam edeceğiz.

Direnen Kadınlar,
Dünyada Her Yerde,
Asla Yalnız Yürümeyeceksin!

 

EMO Ankara Şubesi 25. Dönem Yönetim Kurulu 

07.03.2020 

FotoğraflarAKILLI BİNALARDA AYDINLATMA OTOMASYONU TEKNOLOJİSİ BAŞLIKLI SEMİNER DÜZENLENDİ

07.10.2022
 


Çok Okunanlar


2023 YILI ÜCRET TANIMLARI BELİRLENDİ

LİSANSSIZ GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİ ULUSAL ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ATAMIZI, SAYGI, ÖZLEM VE MİNNETLE ANIYORUZ

ULUSLARARASI BLOKZİNCİR ZİRVESİ DÜZENLENDİ

#GEÇMİŞOLSUNDÜZCE

ELECO 2022 DÜZENLENDİ

ARDIÇLI RÜZGÂR ENERJİ SANTRALİ VE DAXLER ENERJİ’YE TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

BAŞIMIZ SAĞ OLSUN

ŞİDDETE DUR DE!

Okunma Sayısı: 55


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.