MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANKARA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AFYONKARAHİSAR   ANKARA   ÇANKIRI   ERZİNCAN   ERZURUM   KASTAMONU   KAYSERİ   KIRŞEHİR   KONYA   NEVŞEHİR   SİVAS   TOKAT   YOZGAT   AKSARAY   KIRIKKALE 
 

 
HUKUKİ DESTEK
 

EMO Ankara Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 2021.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ANKARA’DA COŞKUYLA KUTLANDI


DUYURU


 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü Ankara’da coşkuyla ve geniş bir katılım ile kutlandı. Kadınlar yaptıkları açıklamadı “Özgür ve eşit bir yaşamı yaratana kadar vazgeçmiyoruz” diye haykırdılar. Kadınlar, “Emeğimiz, kimliğimiz, özgürlüğümüz, hayatımız ve barış için tüm dünyada ayaktayız” sloganlarıyla sokaklara çıktı. Kadınlar, Ankara Kadın Platformu`nun çağrısıyla Kolej Meydanı’nda buluşarak alkışlar, sloganlar ve ile Sakarya Meydanı’na yürüdüler.
 

Eylem boyunca; "Yaşasın 8 Mart", "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa" ,"Bir kişi daha eksilmeyeceğiz", "Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor", "Kadınlar artık susmayacaklar" sloganları atıldı. Kadınların dövizlerinde şiddete, kadın cinayetlerine, krize, yoksulluğa, savaşa karşı talepler öne çıktı. Yürüyüşe DİSK Kadın Bandosu da trampetleriyle eşlik etti.

Kadınlar Yürüyüş esnasında Ensar Vakfı‘na kendi üzerinden bağış yapıldığı ortaya çıkan Kızılay Genel Müdürlüğü önünden geçerken ıslık ve alkışlarla Ensar vakfını ve Kızılay`ı protesto etti. Sakarya Meydanı‘nda kadınlar sık sık "bir kişi daha eksilmeyeceğiz" sloganları atarak, kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların isimlerini okudu.

Sakarya Caddesi‘nde yapılan basın açıklamasını Neslihan Kırmızıgül okudu. Kadın direnişlerinin tüm dünyayı sardığı belirtilerek, dünyanın her yerinde kadınların emeklerinin sömürülmesine, esnek-güvencesiz çalışma koşullarına, ırkçılığa, şiddete, kadın cinayetlerine, özgürlüklerinin ellerinden alınmak istenmesine karşı mücadele ettiği vurgulandı. Açıklamada, "Bizler de bu topraklarda yaşayan kadınlar olarak böylesine büyük bir direnişin parçasıyız ve bugün her yerde sokaklardayız. Biz kadınlar hep birlikte emeğimiz, özgürlüğümüz ve hayatımız için ayaktayız!" denildi.

2019 yılında 474 kadının katledildiğini kaydedilen açıklamada, Eskişehir`de katledilen Ayşe Tuba Arslan`ın 23 kez koruma talep etmesine rağmen her defasında faille uzlaştırıldığı, başka binlerce kadının devletin, polisin, yargının gözü önünde katledildiği ifade edildi. Hayattan kopartılan tüm kadınlar için adalet talep edilen açıklamada, mahkeme salonlarında tutulan nöbetlerle Ceren Damar, Şule Çet ve daha nice kadının katilline ödül gibi indirim verilmesinin engellendiği vurgulandı.

AKP`nin yasalarla, fetvalarla kadınların ne giydiğinden nasıl yaşayacağına kadar tüm yaşamlarını hedef aldığı belirtilen açıklamada, "Yeni yargı paketiyle, aile içi şiddet vakaları adı altında kadına yönelik şiddet için arabuluculuk getirilmeye çalışılıyor. Buradan uyarıyoruz: Türkiye`nin taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddet bakımından arabulucuğu ve uzlaştırmayı yasaklamaktadır. 6284 Sayılı kanun şiddete maruz kalan ve risk altında olan tüm kadınlar için uygulanmak zorundadır" denildi.

"KRİZ VE SAVAŞTAN EN BÜYÜK YARAYI KADIN VE ÇOCUKLAR ALIYOR"

Krizin faturasının önce kadınlara kesildiği, kadınların yoksulluğa mahkum edildiği belirtilen açıklamada, "İşten çıkarmalar başladığında önce kadınlardan vazgeçiliyor. Kadınların erkeklere göre iş gücüne katılım oranları daha düşük, işsizlik oranları ise daha yüksek. Kadınlar eşdeğerdeki işlerde erkeklerden daha az ücret alıyor" denildi. Türkiye`nin savaşa sürüklendiğini ve savaşlar yüzünden her türlü emek sömürüsü, ayrımcılık ve şiddete maruz kalarak savaştan en büyük yarayı kadınların aldığını vurgulayan platform, "Halkların tarafı olmadığı bu kirli savaş pazarlığında kadın ve çocuklar başta olmak üzere sığınmacıların pazarlık konusu yapılmasını kabul etmiyoruz! Emperyalist saldırganlığa karşı inadına barış diyoruz" denildi.

Kadınların siyaset alanından silinmek istendiği, kadın siyasetçilerin tutuklandığı ve mücadele eden kadınlara gözdağı verilmek istendiği belirtilen açıklamada, kadınların cezaevlerinde çıplak arama, en temel hakların gasbedilmesi gibi insanlık dışı muamelelere maruz kaldığı ifade edildi. Trans bireylerin nefret cinayetleriyle katledildiği, intihara sürüklendiği, onur yürüyüşlerinin yasaklandığı belirtilen açıklamada, "Bizler tüm renklerimizle homofobiye, transfobiye karşı bir arada olmaktan ve direnmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi. Tüm kadınlara çağrı yapan platform, "Emeğimiz, özgürlüklerimiz ve hayatlarımız için yan yana gelelim. Örgütlenelim, direnelim. Dayanışmayı büyütelim" dedi.

Kadınların Rojava`da, Meksika`da, Şili`de, Arjantin`de, Fransa`da, Lübnan`da, İran`da baskılara boyun eğmediği ve direnişleriyle kadın mücadelesine ilham verdiği vurgulanan açıklamada, "Kadınların özgürce yaşayacağı bir dünyayı kurmakta kararlıyız! Kapitalist, ataerkil sistemi değiştireceğiz! Özgür ve eşit bir yaşamı yaratana dek mücadeleden ve direnmekten vazgeçmiyoruz" denildi.DİJİTAL İKİZ VE SANAL GERÇEKLİK BAŞLIKLI WEBİNAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

16.05.2022
 


Çok Okunanlar


ANKARA RÜZGARI KÜLTÜR SANAT VE YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ “HERKES RESİM ALSIN DİYE ANNELERE DAİR” SANAL SERGİSİ

19 MAYIS ATATÜRK`Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI ÖZEL / EMO-GENÇ BULUŞMASI WEBİNARI GERÇEKLEŞECEK

EMO ANKARA ŞUBESİ 2022 MAYIS AYI WEBİNARLARI BAŞLIYOR

HARMONİKLER VE HARMONİKLERDEN KORUNMA YOLLARI BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

EMO ANKARA ŞUBESİ 26. DÖNEM İLK DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TRANSFORMATÖR NEDİR? DOĞRU TRANSFORMATÖR SEÇİMİ VE DİZAYN KRİTERLERİ BAŞLIKLI WEBİNAR GERÇEKLEŞECEK

AKILLI ŞEBEKELER ULUSAL ÇALIŞTAYI DÜZENLENİYOR (MEDYAPORT, 29.04.2022)

YAPAY ZEKA UYGULAMALARI VE OPTİMİZASYON BAŞLIKLI WEBİNAR DÜZENLENDİ

28 NİSAN DÜNYA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GÜNÜ

EMO 12 MAYIS’TA AKILLI ŞEBEKELER ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEK (ENERJİ GAZETESİ, 01.05.2022)

Okunma Sayısı: 48


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.