MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

“İŞSİZLİK RUH SAĞLIĞINI NASIL ETKİLİYOR” SEMİNERİ 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Hizmet ve Eğitim Merkezi’nde Psikiyatrist Doç. Dr. Tolga Binbay tarafından “İşsizlik Ruh Sağlığını Nasıl Etkiliyor?” Semineri gerçekleştirildi. Binbay, sunumunda işsizliğin ruh sağlığı üzerindeki etkilerinin örgütlü kesimlerin dayanışmayı artırmasıyla azaltılabileceğine vurgu yaptı.
 

Bilim ve Aydınlanma Akademisi`nden Psikiyatrist Doç. Dr. Tolga Binbay`ın sunumuyla gerçekleştirilen seminer, EMO İzmir Şubesi Hizmet ve Eğitim Merkezi`nde 11 Mart 2020 tarihinde düzenlendi. EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkinb Uğurlu`nun açılışını gerçekleştirdiği seminerde, "Kapitalist ekonomi ile psikiyatrik sorunlar arasında nasıl bir ilişki var?", "Kriz dönemlerinde intiharlar artıyor mu?", "İşsiz kalmak depresyona yol açar mı?" ve "Ekonomik zorluklar ile şizofreni artar mı?" sorularına yanıt arandı.

Sunumuna işsizliğin kapitalist sistemle birlikte ortaya çıktığını ifade ederek başlayan Binbay, üretim araçlarının mülkiyetini elinde tutamayanların sermaye için çalışmak zorunda kaldıklarını hatırlattı. Tarımsal üretimden kapitalist sanayi üretimine dayalı sisteme geçişle birlikte işsizliğin bir toplumsal sorun olarak ortaya çıktığına değinen Binbay, işçi sınıfının sendikalar ve meslek örgütleri gibi örgütlü oldukları yapılarda mücadele ettiğine de değindi.

İşsizliğin ruh sağlığı için önemli bir risk faktörü olduğunu kaydeden Binbay, EMO`nun üyelerine yönelik olarak gerçekleştirdiği anket çalışmasında işsizliğin oranın yüzde 31,2 çıktığını hatırlatarak, genç mühendislerde işsizlik oranı yüzde 36,3`e çıktığına değindi. İzmir geneli için nüfusun yaklaşık yüzde 8`inin depresyon yaşadığının tahmin edildiğine vurgu yapan Binbay, en yaygın ilk 10 hastalığın 3-4 tanesinin psikiyatrik olduğunu kaydetti. İşsizlik ile birlikte uzun süreli kronik stresin, benlik ve özgüven duygularının zayıfladığına dikkat çekerek, şizofreni gibi genetik faktörlerin etkin olduğu ruh sağlığı hastalıklarının bile ekonomik sorun yaşayan dezavantajlı kesimlerde daha sık görüldüğüne vurguladı. İşsizliğin yarattığı ruh sağlığı sorunların nihai çözümünün üretim araçlarının mülkiyetinin tüm topluma yayılması olduğuna ifade eden Binbay, örgütlü kesimlerin sınıfsal refleks göstermesi ve dayanışmayı artırmasıyla etkilerinin azaltılabileceğine vurgu yaptı.NAZIM HİKMET 119 YAŞINDA...

13.01.2021
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ MİSEM EĞİTİMLERİ OCAK 2021 PROGRAMI

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: KAYGI DURUMUNDA DUYGUSAL DENGEYİ KORUMA

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: POZİTİF ZEKA

ODA KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİĞİ - OLTEN QUARTET KONSERİ - VİDEO KAYDI

368. SAYI: ÖZGÜR BİLİM, DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE

HASAN İBRAHİM ÜNSAL`I KAYBETTİK.

EMO İZMİR ŞUBESİ DANIŞMA KURULU 2. TOPLANTISI YAPILDI

NAZIM HİKMET 119 YAŞINDA...

ÇİĞLİ BELEDİYE BAŞKANI GÜMRÜKÇÜ, ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ.

“ODA KURULUŞ YILDÖNÜMܔ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 71


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.